REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownik, który zachoruje podczas urlopu bezpłatnego wykorzystywanego w okresie wypowiedzenia, otrzyma zasiłek chorobowy

Anna Michalska

REKLAMA

Zatrudniamy ponad 50 pracowników. Jeden z naszych pracowników otrzymał miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Po dwóch tygodniach od wypowiedzenia uzyskał zgodę na urlop bezpłatny do końca okresu wypowiedzenia, a w trakcie urlopu bezpłatnego złamał nogę. Niezdolność do pracy potrwa najprawdopodobniej przez kilka miesięcy. Czy pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego w okresie wypowiedzenia i po rozwiązaniu umowy o pracę? Jeśli tak, to kto powinien wypłacać pracownikowi zasiłek?

Zatrudniony u Państwa pracownik uzyska prawo do zasiłku chorobowego po zakończeniu urlopu bezpłatnego, czyli od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę. Pracownikowi w związku ze złamaniem nogi od razu będzie przysługiwał zasiłek chorobowy, ponieważ prawo do świadczenia uzyska po rozwiązaniu umowy o pracę. Płatnikiem zasiłku za cały okres zwolnienia lekarskiego pracownika jest ZUS, ponieważ pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku po rozwiązaniu umowy o pracę.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Zatrudnionemu u Państwa pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek chorobowy po zakończeniu urlopu bezpłatnego. Pracownik zachorował w trakcie urlopu bezpłatnego udzielonego w czasie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego po zakończeniu urlopu bezpłatnego. W tym przypadku ZUS uznaje, że prawo do zasiłku chorobowego powstało w trakcie ubezpieczenia chorobowego. Niezależnie więc od długości zwolnienia lekarskiego Państwa pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu umowy o pracę.

Pracownik uzyska prawo do zasiłku chorobowego od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę. Aby otrzymać zasiłek, pracownik powinien dostarczyć zwolnienie lekarskie bezpośrednio do ZUS, gdyż to ZUS jest płatnikiem zasiłku dla tej osoby za cały okres zwolnienia lekarskiego. Na żądanie pracownika powinni Państwo wystawić dla niego zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3. Jeżeli pracownik nie wystąpi z taką prośbą, to zaświadczenie będą mieli Państwo obowiązek wystawić na żądanie ZUS. ZUS na podstawie zaświadczenia ZUS Z-3 będzie mógł prawidłowo ustalić okres zasiłkowy, prawo do zasiłku oraz wysokość zasiłku chorobowego dla pracownika.

Urlop bezpłatny jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym. Dlatego w trakcie tego urlopu pracownik nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu i za okres choroby nie ma prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy jest świadczeniem, które przysługuje z ubezpieczenia chorobowego m.in. osobie niezdolnej do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zakresie ustalania prawa do zasiłku chorobowego przerwa w ubezpieczeniu spowodowana urlopem bezpłatnym jest jednak traktowana szczególnie. Jeżeli niezdolność do pracy powstanie w trakcie urlopu bezpłatnego, zasiłek nie przysługuje za cały okres niezdolności, który przypada na czas tego urlopu. Gdy jednak zwolnienie lekarskie wykracza poza ten okres, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego za okres przypadający od następnego dnia po zakończeniu urlopu bezpłatnego.

PRZYKŁAD

Pracownicy udzielono urlopu bezpłatnego od 3 lipca do 28 sierpnia 2009 r. Pracownica chorowała od 12 sierpnia do 15 września. Przed urlopem bezpłatnym wyczerpała okres wypłaty wynagrodzenia za okres choroby w 2009 r. W okresie od 12 do 28 sierpnia 2009 r. pracownicy nie przysługuje zasiłek chorobowy, ponieważ zwolnienie lekarskie przypada na okres urlopu bezpłatnego. Natomiast pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego za okres po zakończeniu urlopu bezpłatnego, tj. od 29 sierpnia do 15 września 2009 r.

Zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego może uzyskać tylko osoba, która choruje bez przerwy przez co najmniej 30 dni. Natomiast niezdolność do pracy musi powstać nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. W przypadku choroby zakaźnej lub innej choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym „E”), która ujawnia się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby, zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia przysługuje również wtedy, gdy niezdolność do pracy powstanie nie później niż w ciągu 3 miesięcy (90 dni) od ustania tytułu ubezpieczenia.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy na czas określony od 1 marca do 31 lipca 2009 r. Zakład, w którym pracuje, zatrudnia ponad 20 pracowników. W czerwcu 2009 r. pracownik wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na cały lipiec. Pracownik 13 sierpnia 2009 r. miał poważny wypadek komunikacyjny. Żona pracownika doręczyła do zakładu pracy zwolnienie lekarskie za okres od 13 sierpnia 2009 r. i poinformowała, że niezdolność do pracy męża będzie trwała co najmniej przez 6 miesięcy. Pracodawca odesłał żonę pracownika ze zwolnieniem lekarskim do ZUS. Wystawił równocześnie dla pracownika zaświadczenie ZUS Z-3. Płatnikiem zasiłku chorobowego dla pracownika za cały okres zwolnienia lekarskiego jest ZUS. Pracownik miał wypadek 13 sierpnia 2009 r., czyli zachorował przed upływem 14 dni od rozwiązania umowy o pracę. ZUS wypłaci zasiłek chorobowy, jeżeli pracownik będzie miał nieprzerwane zwolnienia lekarskie na okres co najmniej 30 dni. W trakcie trwania umowy o pracę pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego. Jednak przerwa w ubezpieczeniu chorobowym spowodowana urlopem bezpłatnym nie ma wpływu na prawo do zasiłku chorobowego. Urlop bezpłatny zakończył się z dniem rozwiązania umowy o pracę, a to oznacza, że pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ zachorował w ciągu 14 dni od ustania tytułu do ubezpieczeń.

Podstawa prawna

 • art. 6, art. 7, art. 12 i art. 13 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • art. 174 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  REKLAMA

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  REKLAMA