Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zasiłek chorobowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zasiłek chorobowy.
Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego - II kwartał 2021 r.
Aktualizacja: 26.02.2021
Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w II kwartale 2021 r. został podany w obwieszczeniu Prezesa ZUS. Ile wynosi od 1 marca 2021 r.? Czy waloryzuje się świadczenie rehabilitacyjne? »
Pracownica punktu krwiodawstwa a 100% zasiłku chorobowego
Aktualizacja: 25.02.2021
100% zasiłku chorobowego przysługuje zakażonym COVID-19 zatrudnionym w podmiocie leczniczym, jeśli do zakażenia doszło w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Czy pracownica punktu krwiodawstwa może liczyć na zasiłek na preferencyjnych zasadach? »
Aktualizacja: 16.02.2021
Zasiłek chorobowy z ZUS w 2021 r. wynosi bez zmian 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jaka więc jest jego wysokość netto? Ile dni można go pobierać? Jak ciąża wpływa na kwotę zasiłku? Do kiedy jest wypłacany? Czy zasiłek to dochód? Ile wynosi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego? »
Zasiłek chorobowy i opiekuńczy na izolacji?
Aktualizacja: 09.02.2021
Zasiłek chorobowy i opiekuńczy na izolacji - czy może być pobierany jednocześnie? Kiedy pobiera się zasiłek chorobowy, a kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy? »
Trzynastka za 2020 r. a podstawa wymiaru zasiłków
Aktualizacja: 05.02.2021
Trzynastka za 2020 r. w podstawie wymiaru zasiłków zwiększa wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłków związanych z niezdolnością do pracy. Jakie są zasady uwzględniania trzynastej pensji? Co w przypadku braku wypłaty trzynastki za rok poprzedni? Jak na obliczenia wpływa przerwa między okresami pobierania zasiłków? Kiedy uzupełnia się wysokość trzynastki? Czy wypłaca się trzynastkę za niepełny rok zatrudnienia? Co w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy? »
Kiedy chorobowe płaci pracodawca, a kiedy ZUS?
Aktualizacja: 25.01.2021
Kto płaci chorobowe - pracodawca czy ZUS? W czasie choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Jest to bowiem okres czasowej niezdolności do pracy. Kiedy chorobowe wypłaca pracodawca, a kiedy ZUS? »
Choroba na przełomie miesiąca - jak liczyć podstawę zasiłkową?
Aktualizacja: 22.01.2021
Choroba pracownika na przełomie miesiąca w przypadku zawarcia nowej umowy od kolejnego miesiąca może powodować wątpliwości przy wyliczaniu podstawy wymiaru chorobowego. Jak liczyć w takim przypadku podstawę zasiłkową, gdy brak jest przerwy między kolejnymi umowami o pracę? Artykuł zawiera przykład wraz z wyjaśnieniami. »
Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego - I kwartał 2021 r.
Aktualizacja: 26.02.2021
Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego, a dokładniej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, przyjmowanej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2021 r. nie ulega zmianie. »
Styczność z osobami chorymi z powodu COVID-19 - co to znaczy?
Aktualizacja: 11.01.2021
Styczność z osobami chorymi z powodu COVID-19 wymagana jest w celu przyznania pracownikom podmiotów medycznych wyższego zasiłku chorobowego. Co to w praktyce oznacza? Czy wymagana jest praca na oddziale cowidowym? »
Zasiłek chorobowy pielęgniarki z COVID a pobyt w szpitalu
Aktualizacja: 11.01.2021
Pielęgniarka z COVID w szpitalu otrzymała niższy zasiłek niż za czas izolacji w domu. Czy jest to zgodne z prawem? Pielęgniarka, która zaraziła się koronawirusem w pracy powinna otrzymać 100% chorobowego. »
Jak liczyć podstawę wymiaru obniżonych z powodu covid zasiłków?
Aktualizacja: 05.01.2021
Podstawa wymiaru zasiłków obniżonych z powodu COVID-19 ustalana jest od 16 grudnia 2020 r. na nowych zasadach. Problem dotyczy kobiet pobierających zasiłek chorobowy w ciąży, a następnie zasiłek macierzyński, jeśli miały obniżony wymiar czasu pracy ze względu na COVID-19. Jak liczyć podstawę wymiaru zasiłków? »
Wynagrodzenie chorobowe medyków na kwarantannie i izolacji
Aktualizacja: 11.12.2020
Wynagrodzenie chorobowe medyków i strażaków za czas kwarantanny lub izolacji wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Kto jeszcze może otrzymać pełne chorobowe? Od 29 listopada 2020 r. na 100% zasiłku mogą liczyć również osoby zatrudnione w pomocy społecznej. Jakie dokumenty są niezbędne do wypłaty wyższego zasiłku z ZUS? »
100% chorobowego dla medyków i strażaków
Aktualizacja: 11.12.2020
100% chorobowego znowu przysługuje medykom. Na taką kwotę mogą liczyć również niemedyczni pracownicy podmiotów leczniczych. Zasiłek w pełnej wysokości przysługuje również strażakom ochotnikom. Co zrobić, aby otrzymać taką kwotę? »
Oświadczenie do chorobowego dla medyków (wzór)
Aktualizacja: 11.12.2020
Oświadczenie do chorobowego dla medyków i strażaków to dokument, który należy przedstawić ZUS w celu uzyskania pełnego zasiłku za czas niezdolności do pracy. Pobierz wzór oświadczenia. »
Kwarantanna a nieobecność w pracy
Aktualizacja: 12.11.2020
Kwarantanna to inaczej odosobnienie osoby zdrowej, ale podejrzanej o zakażenie koronawirusem, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. Jakie wynagrodzenie przysługuje w czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny? Co w przypadku opieki nad dzieckiem? Jak poinformować o kwarantannie domownika osoby chorej na COVID-19? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"
Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »