REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa na czas nieokreślony, Zwolnienie lekarskie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne

Czy można zwolnić pracownika po 182 dniach i 3 miesiącach przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym, jeżeli świadczenie zostało mu przyznane na okres 5 miesięcy?

Ustawa antykryzysowa - problem z umowami na czas określony

Na podstawie ustawy antykryzysowej ograniczono czas trwania umów na czas określony maksymalnie do 2 lat. 21 sierpnia 2011 r. miną 2 lata od czasu, kiedy obowiązuje ustawa antykryzysowa. Zatem umowy na czas określony zawarte przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej na okres przekraczający 2 lata, które kończą się w czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej, jeżeli pozostaną niezmienione, będą naruszać prawo.

Świadczenie chorobowe dla rencistki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę

Zatrudniliśmy na stanowisku sekretarki byłą nauczycielkę, która z powodu choroby zawodowej pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy. Pracownica w maju br. ukończyła 50 lat. Przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni z powodu pobytu w szpitalu. Jest to jej pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Jakie świadczenie chorobowe przysługuje pracownicy przez okres przedłożonego zwolnienia lekarskiego i w jakiej wysokości?

Jakie raporty złożyć w ZUS za pracownika, który nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Pracownik był nieobecny w pracy przez cały czerwiec br. Poinformował firmę, że jest chory, ale zgubił zwolnienie lekarskie. Nie dostał w czerwcu żadnego wynagrodzenia. Poinformowaliśmy go, że wynagrodzenie chorobowe otrzyma dopiero po dostarczeniu odpisu zwolnienia. Co zrobić, jeśli nie mamy jeszcze oryginału zaświadczenia? Jak rozliczyć składki, jeśli odpis zwolnienia lekarskiego pracownik przysłał faksem?

REKLAMA

Skutki nieterminowego dostarczenia zwolnienia lekarskiego

Pracownik ma 7 dni na dostarczenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego wydanego na druku ZUS ZLA. Jeśli nie dochowa tego terminu, należny mu zasiłek chorobowy albo opiekuńczy jest obniżany o 25% począwszy od 8. dnia niezdolności do pracy określonej na tym zwolnieniu.

Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy

Zawarliśmy umowę zlecenia ze zleceniobiorcą na okres od 2 listopada 2010 r. do 31 października 2011 r. Z tytułu wykonywania umowy osoba ta podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zleceniobiorca przepracował 6 miesięcy (od 2 listopada 2010 r. do 30 kwietnia 2011 r.), a następnie bez żadnego usprawiedliwienia nie wykonywał zlecenia przez 2 miesiące (od 1 maja do 30 czerwca 2011 r.). 1 lipca br. przedłożył zaświadczenie lekarskie na 15 dni. Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to jak ustalić podstawę wymiaru należnego mu zasiłku chorobowego?

Zbiorcze świadectwo pracy

Prawo do zasiłku chorobowego w razie zachorowania w ciągu dnia pracy

1 czerwca br. pracownik uległ wypadkowi przy pracy. W tym dniu przez 5 godzin wykonywał pracę, za którą otrzymał wynagrodzenie. W konsekwencji przedłożył zwolnienie lekarskie od 1 do 15 czerwca 2011 r. Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego począwszy od 1 czerwca, jeśli za ten dzień otrzymał wynagrodzenie za 5 godzin pracy?

REKLAMA

Czy pracownik może jednocześnie zawrzeć dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą

Zatrudniam dwóch pracowników, z którymi chciałbym zawrzeć dodatkowe umowy o pracę na 1/4 etatu. Czy jest to dopuszczalne w świetle przepisów prawa?

Jak skorygować nieobecność nieusprawiedliwioną po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego

W styczniu br. pracownik przez dwa dni był nieobecny w pracy. Pracownik twierdził, że zachorował, a lekarz dał mu zwolnienie od pracy. Niestety, zwolnienie to zgubił. Uznaliśmy tę nieobecność za nieusprawiedliwioną. Niedawno pracownik odnalazł i dostarczył zagubione zwolnienie lekarskie na te 2 dni w maju br. Czy powinniśmy skorygować dokumenty za styczeń br.?

Wydanie pracownikowi świadectwa pracy

Pracownik jest zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny od 28 marca br. Jest to jego pierwsza praca w naszej firmie. Czy po zakończeniu okresu próbnego należy wydać świadectwo pracy nawet bez wniosku pracownika, jeżeli nie podpiszemy z nim kolejnej umowy o pracę, czy będziemy mogli to zrobić dopiero po 24 miesiącach od zawarcia tej umowy? Czy jeżeli po okresie próbnym zawrzemy z pracownikiem umowę o pracę na czas nieokreślony, to wtedy obowiązkowo musimy wydać świadectwo pracy za okres próbny?

Czy podczas zwolnienia lekarskiego przedsiębiorca może wykonywać czynności biznesowe

Prowadzę niewielką firmę budowlaną. W kwietniu złamałem rękę i dostałem zwolnienie lekarskie na sześć tygodni. Podczas zwolnienia odbyłem ważne spotkanie biznesowe. Pech chciał, że w tym dniu skontrolował mnie ZUS i na podstawie tego, że byłem w siedzibie firmy na spotkaniu, cofnął mi prawo do wypłaty zasiłku za całe sześć tygodni zwolnienia. Dlaczego cofnięto mi cały zasiłek, pomimo że na spotkanie poświęciłem, awaryjnie, tylko pół dnia? Czy za okres, kiedy byłem chory, będę musiał teraz opłacić składki na ZUS?

Nieprawidłowa podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Monitoring w sklepie nagrywa m.in. pracę naszych pracowników. Okazało się, że jeden z kasjerów, zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, schował do portfela część pieniędzy z kasy – ukradł 170 zł. Naszym zdaniem pracownik popełnił przestępstwo, dlatego zwolniliśmy go dyscyplinarnie na podstawie art. 52 § 1 pkt 2 k.p. Teraz pracownik chce się odwołać do sądu, gdyż – jak twierdzi – nie mieliśmy podstaw do zwolnienia go z tego powodu i będzie żądał przywrócenia do pracy. Czy sąd może przywrócić go do pracy?

Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego w razie opieki nad chorym dzieckiem

Pracownica opiekuje się chorymi dziećmi w wieku 1,5 roku oraz 4 lata. Przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres od 16 maja do 31 maja 2011 r. Czy pracodawca może przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania tego zwolnienia?

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego

Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Jego stawka godzinowa wynosi 10 zł/h. Dodatkowo przysługuje mu premia miesięczna w wysokości 500 zł, która od 1 października 2010 r. jest pomniejszana za czas choroby (jeśli pracownik choruje krócej niż połowę miesiąca, jest zmniejszana o 20 proc., a jeśli ponad połowę miesiąca – o 50 proc.). W zeszły roku pracownik chorował w październiku przez 5 dni i powtórnie w listopadzie przez 13 dni roboczych. Obecnie przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 21 kwietnia do 16 maja. Jak obliczyć należne pracownikowi świadczenie?

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS

Bez określenia rodzaju wykonywanej pracy umowa o pracę jest nieważna

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego

Obowiązek zwrotu do ZUS nienależnie pobranego świadczenia obciąża osobę, która pobrała to świadczenie. ZUS może odstąpić od żądania zwrotu tego świadczenia w całości lub w części, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności. Może to być np. wyjątkowo trudna sytuacja rodzinna lub bytowa.

Jakie są zasady potrąceń z zasiłku chorobowego pracownika

Z tytułu należności alimentacyjnych dokonujemy potrąceń z wynagrodzenia naszego pracownika. Od listopada przebywa on na zwolnieniu lekarskim i od 29 grudnia 2010 r. otrzymuje zasiłek chorobowy. Czy zasady potrąceń z zasiłku chorobowego są takie same jak z wynagrodzenia za pracę?

Przerwanie urlopu wypoczynkowego w razie choroby pracownika

Udzieliliśmy pracownikowi urlopu wypoczynkowego od 4 kwietnia do 22 kwietnia br. Jednak pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA na okres od 11 kwietnia do 15 kwietnia br. Czy pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia chorobowego? Jeśli tak, to od kiedy? Czy trwający wtedy urlop należy przerwać na prośbę pracownika, czy na podstawie przepisów?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Kiedy okres zasiłkowy należy liczyć na nowo

Pracodawca, ustalając prawo do zasiłku chorobowego, musi znać zasady ustalania okresu zasiłkowego. Wypłacenie zasiłku chorobowego ponad ustawowy okres skutkuje powstaniem nadpłaty zasiłku. Błędne zliczanie do jednego okresu zasiłkowego poszczególnych okresów niezdolności do pracy, w których wystąpiła przerwa, bez dokładnego przeanalizowania przyczyny niezdolności do pracy, może również spowodować skrócenie okresu, przez jaki pracownik ma prawo do zasiłku.

Spóźnione składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje m.in. z powodu niedotrzymania terminu opłacenia składki na to ubezpieczenie. ZUS nie jest zobowiązany do powiadomienia osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą o ustaniu ubezpieczenia chorobowego.

Treść świadectwa pracy

Czy prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie zwolnienia lekarskiego powoduje utratę prawa do świadczenia chorobowego

Czy nieumiejętność pracy w zespole może być powodem wypowiedzenia umowy o pracę

Zatrudniliśmy nowego szefa działu marketingu. Menedżer ma wysokie kwalifikacje zawodowe, jednak nie potrafi współpracować ze swoimi podwładnymi. Jego pracownicy skarżą się, że podważa ich umiejętności zawodowe, jest apodyktyczny i niekulturalny. Część z nich zagroziła nawet odejściem z firmy, jeżeli menedżer będzie nadal pracował. W naszej ocenie pozostawienie tej osoby na stanowisku mogłoby spotęgować złą atmosferę i konflikty wśród pracowników. Czy można z tego powodu wypowiedzieć umowę o pracę na czas nieokreślony?

ZUS zaprasza na szkolenie

Jak należy obliczyć zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy, który otrzymał tylko część wynagrodzenia za umowę zlecenia

Nasza firma zawarła umowę zlecenia na okres od 1 marca do 30 kwietnia 2011 r. Za zleconą pracę zleceniobiorca miał otrzymać 4000 zł płatne po kolejnych etapach pracy. Za okres od 1 do 9 marca 2011 r. otrzymał 300 zł, a za okres od 10 do 17 marca 2011 r. 250 zł. Zleceniobiorca 18 marca br. zachorował. Posiada 90-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego. Jak należy obliczyć dla niego zasiłek chorobowy?

Czy pracownik pracujący w systemie 24/48 godzin jest traktowany jak domownik mogący zapewnić opiekę choremu dziecku

Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad 4-letnim synem w okresie od 21 do 25 marca 2011 r. Pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00. We wniosku o zasiłek ZUS Z-15 zaznaczyła, że mąż pracuje w systemie 24/48 godzin. Dodatkowo pracownica oświadczyła, że mąż pracował 21 marca do godz. 7.00, a z 23 na 24 marca w godz. od 7.00 do 7.00. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za wszystkie dni przedłożonego zaświadczenia lekarskiego?

Czy pracodawca może wymagać od pracownika świadczenia pracy podczas zwolnienia lekarskiego

Pracownik dostarczył do firmy zaświadczenie o niezdolności do pracy (złamał nogę). Osoba ta wykonuje m.in. projekty stron internetowych, projekty rozwiązań dotyczących sieci internetowej itp. Czy przełożony może polecić temu pracownikowi, aby w domu w trakcie zwolnienia wykonywał pewne prace wchodzące w zakres umowy o pracę? Rodzaj niezdolności do pracy nie utrudniałby mu tego, a potrzeba w firmie jest pilna.

Z jakiego etatu ustalić prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą

Pracownica 26 stycznia 2011 r. wykorzystała 140 dni urlopu macierzyńskiego, a następnie wystąpiła z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński od 27 stycznia do 9 lutego 2011 r. Złożyła także wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie w tym czasie pracy na 1/5 etatu. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego z pełnego etatu (po pomniejszeniu o składki) wynosiła 3279,02 zł. Za wykonywanie pracy w wymiarze 1/5 etatu otrzymywała wynagrodzenie zgodnie z umową w kwocie 1510 zł miesięcznie. Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby od 30 stycznia do 23 marca 2011 r. Czy wynagrodzenie chorobowe po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego nadal będzie przysługiwało z 1/5 etatu?

Jak sumować okresy ubezpieczenia przy ustalaniu prawa do zasiłku

Jeden z naszych pracowników jest zatrudniony w firmie od 17 grudnia 2010 r. Przed zawarciem umowy o pracę zatrudnialiśmy tę osobę na podstawie umowy zlecenia od 10 października do 30 listopada 2010 r. Z tytułu tej umowy pracownik był zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od 1 stycznia 2011 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim, które potrwa dłuższy czas – pracownik złamał nogę. Czy należy wypłacić tej osobie wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy? Jeżeli nie, to od kiedy pracownikowi będą się należały te świadczenia?

W lutym bezrobocie wzrośnie

Według Janusza Witkowskiego, p.o. prezesa GUS, w lutym bezrobocie wzrośnie do 13,3-13,4 proc., a latem może spaść do 9 proc., co pozwoliłoby zakończyć rok na poziomie 9,9 proc. lub niżej.

Krótszy urlop wypoczynkowy za korzystanie ze zwolnienia lekarskiego

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca pomniejszania urlopu pracownikom korzystającym ze zwolnień lekarskich wymaga uważnego uzasadnienia tak, by była właściwie rozumiana. BCC postuluje obniżenie zasiłków chorobowych z 80 do 60 procent pensji i skrócenie do maksymalnie dwóch tygodni okresu, w którym pracodawca płaci wynagrodzenie pracownikowi na zwolnieniu lekarskim.

Zmniejszenie składek ZUS za okres choroby

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna bez rejonizacji

NFZ informuje, że zmienią się zasady nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Ubezpieczeni w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia będą mogli korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki.

Jaki zastosować okres wypowiedzenia, jeżeli 3-letni staż pracy upływa pracownikowi w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia

Zatrudniamy pracownika od 1 kwietnia 2008 r. Obecnie pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony. W lutym br. chcemy mu wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia rozpocznie się 1 marca 2011 r. Czy w takim przypadku powinniśmy zastosować 1-miesięczny czy 3-miesięczny okres wypowiedzenia?

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS - wstrzymanie lub obniżanie świadczeń chorobowych

Umowa pozorna

Zawarłem z pracownicą umowę o pracę, na podstawie której miała wykonywać na moją rzecz czynności biurowe. Państwowy inspektor pracy ocenił, że czynności te nie były przez nią realizowane. Wskazał, że strony zawarły umowę jedynie w celu uzyskania przez pracownika świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Ocenił również, że umowa została zawarta po to, aby pracownik w bliskiej przyszłości otrzymał zwolnienie lekarskie, a następnie skorzystał z urlopu macierzyńskiego. Czy inspektor PIP ma prawo ocenić umowę jako umowę pozorną?

Zasiłek chorobowy dla pracownika zatrudnionego w kilku firmach

Pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Gdy stanie się niezdolny do pracy, przysługuje mu świadczenie chorobowe z tytułu każdego zatrudnienia, jeżeli spełnia warunki do uzyskania świadczenia.

Kiedy zmiana wymiaru etatu nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie od 1 stycznia 2010 r. wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy etatu. Zmiana wymiaru czasu pracy obowiązywała do 31 grudnia 2010 r. Od 20 grudnia 2010 r. pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim; jest w ciąży. Obecnie przedłożyła zwolnienie lekarskie do 25 stycznia 2011 r. Jak należy liczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego, jeśli w trakcie jego pobierania skończył się okres, na jaki pracownica miała obniżony etat?

W tym roku wzrośnie zatrudnienie

Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej w 2011 r. wzrośnie o 1,9 proc. - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Dodała, że prognozowane znaczne obniżenie bezrobocia w tym roku wynika z wysokiego wzrostu PKB oraz zmian demograficznych.

Jakie świadczenie chorobowe przysługuje zleceniobiorcy wykonującemu pracę na rzecz swojego pracodawcy

Zatrudniliśmy od 25 października 2010 r. 35-letniego mężczyznę na podstawie umowy o świadczenie usług produkcyjnych. Zawartą umowę zleceniobiorca będzie wykonywał na rzecz swojego pracodawcy. Zleceniobiorca był niezdolny do pracy od 23 grudnia 2010 r. do 15 stycznia 2011 r. Była to jego pierwsza niezdolność do pracy w 2010 r. Czy zleceniobiorcy należy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby czy zasiłek chorobowy?

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniona od rodzaju zawartej umowy o pracę oraz od czasu jej trwania. Istnieją jednak sytuacje, w których długość okresu wypowiedzenia może zostać zmieniona.

Nowelizacja kodeksu pracy - stanowisko ws. ochrony działaczy związkowych

Pracodawcy RP są przeciwni wprowadzeniu w życie proponowanej zmiany artykułu 50 kodeksu pracy (k.p.), mającej na celu wzmocnienie ochrony stosunku pracy działaczy związkowych.

Wydłużenie czasu pracy pracowników niepełnosprawnych

Pracodawcy zapominają, że 8-godzinny dzień pracy dla osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będzie obowiązywał dopiero od stycznia 2012 roku.

Jakie skutki niesie decyzja ZUS o uznaniu umowy o pracę za nieważną

W naszej firmie ZUS przeprowadził kontrolę dotyczącą zatrudnienia pracownicy, która po 2 miesiącach pracy poszła na zwolnienie lekarskie związane z ciążą. Otrzymaliśmy z ZUS decyzję, że zatrudnienie pracownicy było pozorne i nie skutkowało powstaniem obowiązku ubezpieczeń. Czy jeśli od tej decyzji nie złożymy odwołania, będziemy mieć jakieś obowiązki wobec ZUS?

Zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA i ZLA/K wydane na starych drukach

Jak wyliczyć podstawę wymiaru świadczeń po zmianie minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2011 r.

REKLAMA