reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego w razie opieki nad chorym dzieckiem

Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego w razie opieki nad chorym dzieckiem

Pracownica opiekuje się chorymi dziećmi w wieku 1,5 roku oraz 4 lata. Przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres od 16 maja do 31 maja 2011 r. Czy pracodawca może przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania tego zwolnienia?

Mogą Państwo skontrolować prawidłowość wykorzystywania zwolnienia od pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dziećmi, jeśli Państwa zakład jest płatnikiem tego zasiłku. Jeżeli zasiłek wypłaca ZUS, wówczas jako płatnik zasiłku uprawnienia do kontroli ma terenowa jednostka organizacyjna ZUS, do której mogą się Państwo zwrócić o przeprowadzenie kontroli.

UZASADNIENIE

Wykorzystywanie zwolnień lekarskich od pracy przez ubezpieczonych podlega kontroli nie tylko w przypadku, gdy sami chorują, ale również wtedy, gdy sprawują opiekę nad dziećmi lub innymi członkami rodziny. Kontrola wykorzystywania zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem polega na ustaleniu, czy w czasie tego zwolnienia:

  • ubezpieczony nie wykonuje pracy zarobkowej,
  • ubezpieczony nie wykorzystuje zwolnienia niezgodnie z jego celem oraz
  • poza ubezpieczonym nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, którzy mogą zapewnić opiekę dziecku.

Należy jednak pamiętać, że zasiłek opiekuńczy przysługuje, mimo że są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę dziecku, jeżeli opieka jest sprawowana nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat. Nie powinno się zatem przeprowadzać kontroli wykorzystywania zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad chorym dzieckiem, które nie ukończyło 2 lat, pod kątem sprawdzenia, czy są inne osoby, które mogłyby tę opiekę sprawować. Nie ma natomiast przeszkód, aby sprawdzić, czy ubezpieczony w tym czasie nie pracuje i nie wykorzystuje zwolnienia niezgodnie z jego celem.

WAŻNE!

Pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego na chore dziecko do ukończenia przez nie 2. roku życia nawet wtedy, gdy inni członkowie rodziny mogą zapewnić mu opiekę.

Zarówno ZUS, jak i płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do tego ubezpieczenia powyżej 20 osób, są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich, zgodnie z ich celem. Są również upoważnieni do formalnej kontroli przedłożonych przez ubezpieczonych zwolnień lekarskich na druku ZUS ZLA (art. 61 ust. 1 pkt 1 oraz art. 68 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama