REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego w razie opieki nad chorym dzieckiem

Aneta Maj

REKLAMA

Pracownica opiekuje się chorymi dziećmi w wieku 1,5 roku oraz 4 lata. Przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres od 16 maja do 31 maja 2011 r. Czy pracodawca może przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania tego zwolnienia?

Mogą Państwo skontrolować prawidłowość wykorzystywania zwolnienia od pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dziećmi, jeśli Państwa zakład jest płatnikiem tego zasiłku. Jeżeli zasiłek wypłaca ZUS, wówczas jako płatnik zasiłku uprawnienia do kontroli ma terenowa jednostka organizacyjna ZUS, do której mogą się Państwo zwrócić o przeprowadzenie kontroli.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Wykorzystywanie zwolnień lekarskich od pracy przez ubezpieczonych podlega kontroli nie tylko w przypadku, gdy sami chorują, ale również wtedy, gdy sprawują opiekę nad dziećmi lub innymi członkami rodziny. Kontrola wykorzystywania zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem polega na ustaleniu, czy w czasie tego zwolnienia:

 • ubezpieczony nie wykonuje pracy zarobkowej,
 • ubezpieczony nie wykorzystuje zwolnienia niezgodnie z jego celem oraz
 • poza ubezpieczonym nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, którzy mogą zapewnić opiekę dziecku.

Należy jednak pamiętać, że zasiłek opiekuńczy przysługuje, mimo że są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę dziecku, jeżeli opieka jest sprawowana nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat. Nie powinno się zatem przeprowadzać kontroli wykorzystywania zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad chorym dzieckiem, które nie ukończyło 2 lat, pod kątem sprawdzenia, czy są inne osoby, które mogłyby tę opiekę sprawować. Nie ma natomiast przeszkód, aby sprawdzić, czy ubezpieczony w tym czasie nie pracuje i nie wykorzystuje zwolnienia niezgodnie z jego celem.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego na chore dziecko do ukończenia przez nie 2. roku życia nawet wtedy, gdy inni członkowie rodziny mogą zapewnić mu opiekę.

Zarówno ZUS, jak i płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do tego ubezpieczenia powyżej 20 osób, są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich, zgodnie z ich celem. Są również upoważnieni do formalnej kontroli przedłożonych przez ubezpieczonych zwolnień lekarskich na druku ZUS ZLA (art. 61 ust. 1 pkt 1 oraz art. 68 ust. 1 ustawy zasiłkowej).


Jeżeli kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki przeprowadza pracodawca i stwierdzi w tym zakresie nieprawidłowości, powinien sporządzić na tę okoliczność protokół kontroli. Protokół powinien zostać przedłożony pracownikowi w celu zapoznania się z jego ustaleniami. Gdy pracownik zgadza się z tymi ustaleniami, protokół jest podstawą do niewypłacenia zasiłku opiekuńczego. Jeśli natomiast pracownik nie zgadza się z ustaleniami pracodawcy opisanymi w protokole kontroli, protokół ten należy przesłać do oddziału ZUS w celu wydania decyzji. ZUS uzasadni w decyzji przyczynę pozbawienia prawa do zasiłku i poda przysługujące środki odwoławcze.

Natomiast jeżeli w trakcie kontroli pracodawca nie wykrył nieprawidłowości, to nie należy sporządzać protokołu kontroli.

PRZYKŁAD

Pracownica sprawowała opiekę nad chorym 5-letnim synem w okresie od 10 kwietnia do 8 maja 2011 r. i przedłożyła w zakładzie pracy zaświadczenie lekarskie (ZUS ZLA). Do zaświadczenia lekarskiego pracownica dołączyła wniosek o przyznanie zasiłku opiekuńczego (na druku ZUS Z-15), z którego wynikało, że nie ma innych osób, które mogłyby zaopiekować się chorym dzieckiem. 28 kwietnia 2011 r. pracodawca przeprowadził kontrolę wykorzystywania przez pracownicę zwolnienia lekarskiego od pracy z powodu opieki i ustalił, że oprócz pracownicy dzieckiem opiekował się także jej małżonek, który od 1 marca 2011 r. jest osobą bezrobotną. Okoliczność ta stanowi podstawę do pozbawienia prawa do zasiłku opiekuńczego. W związku z dokonanymi ustaleniami pracodawca sporządził protokół, który po przesłaniu do oddziału ZUS jest podstawą do wydania decyzji w sprawie braku prawa do zasiłku opiekuńczego za cały okres, na który pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem, tj. od 10 kwietnia do 8 maja 2011 r. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje bowiem, jeżeli są inni domownicy mogący zapewnić opiekę dziecku, a te okoliczności zostały ustalone w drodze kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy.

WAŻNE!

Nie sporządza się protokołu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego, jeżeli kontrola była bezwynikowa (tj. gdy nie stwierdzono nieprawidłowości).

Jeżeli pracodawca nie wypłaca zasiłków, może się zwrócić o przeprowadzenie takiej kontroli do ZUS. Jeśli ZUS nie stwierdzi nieprawidłowości, informuje o tym pracodawcę na piśmie. Gdy takie nieprawidłowości wykryje, odmawia prawa do zasiłku w decyzji, której odpis otrzymuje pracodawca.

Podstawa prawna

 • art. 17, art. 34 i art. 68 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz.U. Nr 65, poz. 743).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

  Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

  Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

  Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

  REKLAMA

  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  REKLAMA