reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakie raporty złożyć w ZUS za pracownika, który nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Jakie raporty złożyć w ZUS za pracownika, który nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Pracownik był nieobecny w pracy przez cały czerwiec br. Poinformował firmę, że jest chory, ale zgubił zwolnienie lekarskie. Nie dostał w czerwcu żadnego wynagrodzenia. Poinformowaliśmy go, że wynagrodzenie chorobowe otrzyma dopiero po dostarczeniu odpisu zwolnienia. Co zrobić, jeśli nie mamy jeszcze oryginału zaświadczenia? Jak rozliczyć składki, jeśli odpis zwolnienia lekarskiego pracownik przysłał faksem?

Nie mogą Państwo wypłacić pracownikowi wynagrodzenia chorobowego na podstawie dostarczonego faksem odpisu zwolnienia lekarskiego. Może on ewentualnie stanowić podstawę do uznania nieobecności pracownika za usprawiedliwioną. W takim przypadku za czerwiec należy złożyć za pracownika raport ZUS RSA z kodem 151. Jeśli za ten okres pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe, będą je Państwo musieli wykazać w raporcie ZUS RSA za miesiąc, w którym nastąpi wypłata tego wynagrodzenia (najprawdopodobniej za lipiec br.). Będą Państwo musieli wówczas również korygować raport ZUS RSA złożony z kodem 151.

UZASADNIENIE

Pracodawca przekazuje do ZUS dokumenty rozliczeniowe (imienne raporty miesięczne i deklarację miesięczną) po upływie każdego miesiąca kalendarzowego, w terminie ustalonym do rozliczania składek. Za każdy miesiąc kalendarzowy ma obowiązek złożyć za pracownika imienny raport:

  • ZUS RCA, w którym wykazuje rozliczone składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne i/lub
  • ZUS RSA, w którym wykazuje przerwy w opłacaniu składek i kwoty wypłaconych świadczeń.

Okresy przerw w opłacaniu składek o kodach 111, 121, 122, 151, 152 (urlop bezpłatny, urlop wychowawczy, okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy bez prawa do wynagrodzenia i okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy) muszą być wykazywane w obrębie miesiąca kalendarzowego, za który jest składany raport ZUS RSA. Oznacza to, że w polach „Data od” i „Data do” nie mogą zostać podane daty wykraczające poza pierwszy i ostatni dzień miesiąca kalendarzowego, za który jest sporządzany raport.

Inaczej jest przy wykazywaniu okresu pobierania wynagrodzenia za okres choroby i innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Należy je wykazywać i rozliczać w dokumentach składanych za miesiąc, w którym zostały wypłacone. Przy czym okres, za który zostało wypłacone świadczenie w razie choroby bądź macierzyństwa (kody 212, 214, 311, 312, 313, 314, 321, 322, 331, 332) oraz okres, za który zostało wypłacone wyrównanie tych świadczeń (kody 215, 216, 315, 316, 317, 318, 323, 324, 335 i 336) nie może wykraczać poza ostatni dzień kalendarzowy miesiąca, za który jest sporządzany raport ZUS RSA. Zatem daty podane w polach „Data od” i „Data do” mogą być wcześniejsze niż pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca, za który jest sporządzany raport, ale nie mogą być późniejsze niż ostatni dzień miesiąca kalendarzowego, za który jest sporządzany raport.

WAŻNE!

Świadczenia za czas niezdolności do pracy należy rozliczać w dokumentach za miesiąc, w którym nastąpiła ich wypłata.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama