REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA i ZLA/K wydane na starych drukach

Anna Szocińska

REKLAMA

Od 12 stycznia 2011 r. obowiązują nowe druki zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA oraz ZUS ZLA/K. Jednak dotychczas obowiązujące druki zaświadczeń nie tracą ważności od 12 stycznia 2011 r. i nadal stanowią podstawę do wypłaty świadczeń po tej dacie. Dotychczasowe druki będą obowiązywały do wyczerpania zapasów.

Od 12 stycznia 2011 r. obowiązuje rozporządzenie zmieniające szczegółowe zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzory zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS. Nowy wzór druku ZUS ZLA oraz ZUS ZLA/K stanowi załącznik do tego rozporządzenia.

REKLAMA

Autopromocja

Uproszczone druki zwolnień lekarskich >>

Nowe zaświadczenia lekarskie w niewielkim stopniu różnią się od dotychczas obowiązujących. Zmiana polega głównie na uproszczeniu wzoru formularzy ZUS ZLA (ZUS ZLA/K) przez usunięcie z nich pól dotyczących np. liczby dni niezdolności do pracy, imienia i nazwiska lekarza wystawiającego zaświadczenie czy nazwy skróconej albo nazwiska i imienia płatnika. Rozszerzono możliwość wpisywania informacji dotyczących podlegania ubezpieczeniu w innym państwie, a także zamieszono w nich pouczenie, że dane adresowe umieszczane w formularzu ZUS ZLA (ZUS ZLA/K) powinny odnosić się do miejsca pobytu osoby ubezpieczonej w okresie trwania czasowej niezdolności do pracy. Ponadto data urodzenia ubezpieczonego będzie wpisywana tylko wtedy, gdy ubezpieczony nie ma nadanego numeru PESEL.

Zarówno zaświadczenia lekarskie wydane do 12 stycznia 2011 r., jak i po tej dacie nie tracą ważności, a tym samym stanowią podstawę do wypłaty wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy oraz do wypłaty zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Zaświadczenia lekarskie mogą być wystawiane na formularzach według wzoru określonego w dotychczas obowiązujących przepisach, do czasu wyczerpania zapasów. Dla płatników zasiłków oznacza to, że każde zaświadczenie lekarskie wydane po 12 stycznia 2011 r. może być wypisane zarówno na druku ZUS ZLA (ZUS ZLA/K) obowiązującym do 11 stycznia 2011 r., jak i na nowym druku ZUS ZLA (ZUS ZLA/K) obowiązującym po tej dacie.

Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozostałe zasady orzekania o niezdolności do pracy nie ulegają zmianie, czyli:

  • zaświadczenie lekarskie winno być wystawione na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia następnego po dniu badania. W niektórych przypadkach zwolnienie może być wystawione na okres rozpoczynający się później niż od dnia następującego po dniu badania, nie później jednak niż od czwartego dnia po dniu badania, jeżeli po dniu badania przypadają dni wolne od pracy albo badanie przeprowadzono w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy;
  • zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres wsteczny, nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień przeprowadzenia badania, jeżeli ubezpieczony był w tym okresie niezdolny do pracy. Zasada ta nie dotyczy zaświadczeń wystawianych przez lekarzy psychiatrów, którzy mogą wystawić je na okres wcześniejszy;
  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające pobyt ubezpieczonego w szpitalu wystawia się w dniu wypisania ubezpieczonego z zakładu lub po upływie kolejnych 14 dni pobytu w szpitalu, jeśli pobyt w szpitalu jest dłuższy niż 14 dni – w celu umożliwienia wypłaty świadczeń. Zaświadczenie stwierdzające tylko okres pobytu ubezpieczonego w szpitalu może być, na wniosek ubezpieczonego, wystawione w terminie późniejszym;
  • w przypadku ubezpieczenia z dwóch lub więcej tytułów, na wniosek ubezpieczonego lekarz wystawia odpowiednią liczbę zaświadczeń lekarskich. Zaświadczenia dla kolejnych płatników zasiłku, potwierdzające wcześniej orzeczoną niezdolność do pracy, mogą być wystawione także w terminie późniejszym, na wniosek ubezpieczonego.

Fałszywe zwolnienia lekarskie nadal popularne >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA