REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA i ZLA/K wydane na starych drukach

Anna Szocińska

REKLAMA

Od 12 stycznia 2011 r. obowiązują nowe druki zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA oraz ZUS ZLA/K. Jednak dotychczas obowiązujące druki zaświadczeń nie tracą ważności od 12 stycznia 2011 r. i nadal stanowią podstawę do wypłaty świadczeń po tej dacie. Dotychczasowe druki będą obowiązywały do wyczerpania zapasów.

Od 12 stycznia 2011 r. obowiązuje rozporządzenie zmieniające szczegółowe zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzory zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS. Nowy wzór druku ZUS ZLA oraz ZUS ZLA/K stanowi załącznik do tego rozporządzenia.

Autopromocja

Uproszczone druki zwolnień lekarskich >>

Nowe zaświadczenia lekarskie w niewielkim stopniu różnią się od dotychczas obowiązujących. Zmiana polega głównie na uproszczeniu wzoru formularzy ZUS ZLA (ZUS ZLA/K) przez usunięcie z nich pól dotyczących np. liczby dni niezdolności do pracy, imienia i nazwiska lekarza wystawiającego zaświadczenie czy nazwy skróconej albo nazwiska i imienia płatnika. Rozszerzono możliwość wpisywania informacji dotyczących podlegania ubezpieczeniu w innym państwie, a także zamieszono w nich pouczenie, że dane adresowe umieszczane w formularzu ZUS ZLA (ZUS ZLA/K) powinny odnosić się do miejsca pobytu osoby ubezpieczonej w okresie trwania czasowej niezdolności do pracy. Ponadto data urodzenia ubezpieczonego będzie wpisywana tylko wtedy, gdy ubezpieczony nie ma nadanego numeru PESEL.

Zarówno zaświadczenia lekarskie wydane do 12 stycznia 2011 r., jak i po tej dacie nie tracą ważności, a tym samym stanowią podstawę do wypłaty wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy oraz do wypłaty zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Zaświadczenia lekarskie mogą być wystawiane na formularzach według wzoru określonego w dotychczas obowiązujących przepisach, do czasu wyczerpania zapasów. Dla płatników zasiłków oznacza to, że każde zaświadczenie lekarskie wydane po 12 stycznia 2011 r. może być wypisane zarówno na druku ZUS ZLA (ZUS ZLA/K) obowiązującym do 11 stycznia 2011 r., jak i na nowym druku ZUS ZLA (ZUS ZLA/K) obowiązującym po tej dacie.

Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozostałe zasady orzekania o niezdolności do pracy nie ulegają zmianie, czyli:

  • zaświadczenie lekarskie winno być wystawione na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia następnego po dniu badania. W niektórych przypadkach zwolnienie może być wystawione na okres rozpoczynający się później niż od dnia następującego po dniu badania, nie później jednak niż od czwartego dnia po dniu badania, jeżeli po dniu badania przypadają dni wolne od pracy albo badanie przeprowadzono w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy;
  • zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres wsteczny, nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień przeprowadzenia badania, jeżeli ubezpieczony był w tym okresie niezdolny do pracy. Zasada ta nie dotyczy zaświadczeń wystawianych przez lekarzy psychiatrów, którzy mogą wystawić je na okres wcześniejszy;
  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające pobyt ubezpieczonego w szpitalu wystawia się w dniu wypisania ubezpieczonego z zakładu lub po upływie kolejnych 14 dni pobytu w szpitalu, jeśli pobyt w szpitalu jest dłuższy niż 14 dni – w celu umożliwienia wypłaty świadczeń. Zaświadczenie stwierdzające tylko okres pobytu ubezpieczonego w szpitalu może być, na wniosek ubezpieczonego, wystawione w terminie późniejszym;
  • w przypadku ubezpieczenia z dwóch lub więcej tytułów, na wniosek ubezpieczonego lekarz wystawia odpowiednią liczbę zaświadczeń lekarskich. Zaświadczenia dla kolejnych płatników zasiłku, potwierdzające wcześniej orzeczoną niezdolność do pracy, mogą być wystawione także w terminie późniejszym, na wniosek ubezpieczonego.

Fałszywe zwolnienia lekarskie nadal popularne >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA