reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA i ZLA/K wydane na starych drukach

Zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA i ZLA/K wydane na starych drukach

Od 12 stycznia 2011 r. obowiązują nowe druki zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA oraz ZUS ZLA/K. Jednak dotychczas obowiązujące druki zaświadczeń nie tracą ważności od 12 stycznia 2011 r. i nadal stanowią podstawę do wypłaty świadczeń po tej dacie. Dotychczasowe druki będą obowiązywały do wyczerpania zapasów.

Od 12 stycznia 2011 r. obowiązuje rozporządzenie zmieniające szczegółowe zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzory zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS. Nowy wzór druku ZUS ZLA oraz ZUS ZLA/K stanowi załącznik do tego rozporządzenia.

Uproszczone druki zwolnień lekarskich >>

Nowe zaświadczenia lekarskie w niewielkim stopniu różnią się od dotychczas obowiązujących. Zmiana polega głównie na uproszczeniu wzoru formularzy ZUS ZLA (ZUS ZLA/K) przez usunięcie z nich pól dotyczących np. liczby dni niezdolności do pracy, imienia i nazwiska lekarza wystawiającego zaświadczenie czy nazwy skróconej albo nazwiska i imienia płatnika. Rozszerzono możliwość wpisywania informacji dotyczących podlegania ubezpieczeniu w innym państwie, a także zamieszono w nich pouczenie, że dane adresowe umieszczane w formularzu ZUS ZLA (ZUS ZLA/K) powinny odnosić się do miejsca pobytu osoby ubezpieczonej w okresie trwania czasowej niezdolności do pracy. Ponadto data urodzenia ubezpieczonego będzie wpisywana tylko wtedy, gdy ubezpieczony nie ma nadanego numeru PESEL.

Zarówno zaświadczenia lekarskie wydane do 12 stycznia 2011 r., jak i po tej dacie nie tracą ważności, a tym samym stanowią podstawę do wypłaty wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy oraz do wypłaty zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Zaświadczenia lekarskie mogą być wystawiane na formularzach według wzoru określonego w dotychczas obowiązujących przepisach, do czasu wyczerpania zapasów. Dla płatników zasiłków oznacza to, że każde zaświadczenie lekarskie wydane po 12 stycznia 2011 r. może być wypisane zarówno na druku ZUS ZLA (ZUS ZLA/K) obowiązującym do 11 stycznia 2011 r., jak i na nowym druku ZUS ZLA (ZUS ZLA/K) obowiązującym po tej dacie.

Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty >>

Pozostałe zasady orzekania o niezdolności do pracy nie ulegają zmianie, czyli:

  • zaświadczenie lekarskie winno być wystawione na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia następnego po dniu badania. W niektórych przypadkach zwolnienie może być wystawione na okres rozpoczynający się później niż od dnia następującego po dniu badania, nie później jednak niż od czwartego dnia po dniu badania, jeżeli po dniu badania przypadają dni wolne od pracy albo badanie przeprowadzono w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy;
  • zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres wsteczny, nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień przeprowadzenia badania, jeżeli ubezpieczony był w tym okresie niezdolny do pracy. Zasada ta nie dotyczy zaświadczeń wystawianych przez lekarzy psychiatrów, którzy mogą wystawić je na okres wcześniejszy;
  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające pobyt ubezpieczonego w szpitalu wystawia się w dniu wypisania ubezpieczonego z zakładu lub po upływie kolejnych 14 dni pobytu w szpitalu, jeśli pobyt w szpitalu jest dłuższy niż 14 dni – w celu umożliwienia wypłaty świadczeń. Zaświadczenie stwierdzające tylko okres pobytu ubezpieczonego w szpitalu może być, na wniosek ubezpieczonego, wystawione w terminie późniejszym;
  • w przypadku ubezpieczenia z dwóch lub więcej tytułów, na wniosek ubezpieczonego lekarz wystawia odpowiednią liczbę zaświadczeń lekarskich. Zaświadczenia dla kolejnych płatników zasiłku, potwierdzające wcześniej orzeczoną niezdolność do pracy, mogą być wystawione także w terminie późniejszym, na wniosek ubezpieczonego.

Fałszywe zwolnienia lekarskie nadal popularne >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

kadry.infor.pl
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama