Kategorie

Zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA i ZLA/K wydane na starych drukach

Anna Szocińska
Od 12 stycznia 2011 r. obowiązują nowe druki zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA oraz ZUS ZLA/K. Jednak dotychczas obowiązujące druki zaświadczeń nie tracą ważności od 12 stycznia 2011 r. i nadal stanowią podstawę do wypłaty świadczeń po tej dacie. Dotychczasowe druki będą obowiązywały do wyczerpania zapasów.

Od 12 stycznia 2011 r. obowiązuje rozporządzenie zmieniające szczegółowe zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzory zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS. Nowy wzór druku ZUS ZLA oraz ZUS ZLA/K stanowi załącznik do tego rozporządzenia.

Uproszczone druki zwolnień lekarskich >>

Reklama

Nowe zaświadczenia lekarskie w niewielkim stopniu różnią się od dotychczas obowiązujących. Zmiana polega głównie na uproszczeniu wzoru formularzy ZUS ZLA (ZUS ZLA/K) przez usunięcie z nich pól dotyczących np. liczby dni niezdolności do pracy, imienia i nazwiska lekarza wystawiającego zaświadczenie czy nazwy skróconej albo nazwiska i imienia płatnika. Rozszerzono możliwość wpisywania informacji dotyczących podlegania ubezpieczeniu w innym państwie, a także zamieszono w nich pouczenie, że dane adresowe umieszczane w formularzu ZUS ZLA (ZUS ZLA/K) powinny odnosić się do miejsca pobytu osoby ubezpieczonej w okresie trwania czasowej niezdolności do pracy. Ponadto data urodzenia ubezpieczonego będzie wpisywana tylko wtedy, gdy ubezpieczony nie ma nadanego numeru PESEL.

Zarówno zaświadczenia lekarskie wydane do 12 stycznia 2011 r., jak i po tej dacie nie tracą ważności, a tym samym stanowią podstawę do wypłaty wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy oraz do wypłaty zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Zaświadczenia lekarskie mogą być wystawiane na formularzach według wzoru określonego w dotychczas obowiązujących przepisach, do czasu wyczerpania zapasów. Dla płatników zasiłków oznacza to, że każde zaświadczenie lekarskie wydane po 12 stycznia 2011 r. może być wypisane zarówno na druku ZUS ZLA (ZUS ZLA/K) obowiązującym do 11 stycznia 2011 r., jak i na nowym druku ZUS ZLA (ZUS ZLA/K) obowiązującym po tej dacie.

Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty >>

Pozostałe zasady orzekania o niezdolności do pracy nie ulegają zmianie, czyli:

 • zaświadczenie lekarskie winno być wystawione na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia następnego po dniu badania. W niektórych przypadkach zwolnienie może być wystawione na okres rozpoczynający się później niż od dnia następującego po dniu badania, nie później jednak niż od czwartego dnia po dniu badania, jeżeli po dniu badania przypadają dni wolne od pracy albo badanie przeprowadzono w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy;
 • zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres wsteczny, nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień przeprowadzenia badania, jeżeli ubezpieczony był w tym okresie niezdolny do pracy. Zasada ta nie dotyczy zaświadczeń wystawianych przez lekarzy psychiatrów, którzy mogą wystawić je na okres wcześniejszy;
 • zaświadczenie lekarskie stwierdzające pobyt ubezpieczonego w szpitalu wystawia się w dniu wypisania ubezpieczonego z zakładu lub po upływie kolejnych 14 dni pobytu w szpitalu, jeśli pobyt w szpitalu jest dłuższy niż 14 dni – w celu umożliwienia wypłaty świadczeń. Zaświadczenie stwierdzające tylko okres pobytu ubezpieczonego w szpitalu może być, na wniosek ubezpieczonego, wystawione w terminie późniejszym;
 • w przypadku ubezpieczenia z dwóch lub więcej tytułów, na wniosek ubezpieczonego lekarz wystawia odpowiednią liczbę zaświadczeń lekarskich. Zaświadczenia dla kolejnych płatników zasiłku, potwierdzające wcześniej orzeczoną niezdolność do pracy, mogą być wystawione także w terminie późniejszym, na wniosek ubezpieczonego.

Fałszywe zwolnienia lekarskie nadal popularne >>

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
169,00 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: kadry.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?