Kategorie

Czy pracownik pracujący w systemie 24/48 godzin jest traktowany jak domownik mogący zapewnić opiekę choremu dziecku

Bogusław Nowakowski
Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad 4-letnim synem w okresie od 21 do 25 marca 2011 r. Pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00. We wniosku o zasiłek ZUS Z-15 zaznaczyła, że mąż pracuje w systemie 24/48 godzin. Dodatkowo pracownica oświadczyła, że mąż pracował 21 marca do godz. 7.00, a z 23 na 24 marca w godz. od 7.00 do 7.00. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za wszystkie dni przedłożonego zaświadczenia lekarskiego?

Pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego za 21 i 24 marca br., gdy małżonek odpoczywał po pracy na nocnej zmianie oraz za 23 marca br., tj. za dzień, w którym oboje pracują na tej samej zmianie, a chore dziecko pozostawałoby bez opieki. Za 22 i 25 marca br. pracownica nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego, gdyż małżonek w tych dniach miał dni wolne od pracy, a więc mógł zapewnić opiekę choremu dziecku.

UZASADNIENIE

Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia przez nie 14 lat. W tym samym roku kalendarzowym przysługuje 60 dni zwolnienia od pracy z tego powodu. Jest to wymiar zasiłku przysługujący matce i ojcu dziecka, bez względu na liczbę dzieci, a także niezależnie od liczby innych członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz od liczby innych członków rodziny wymagających opieki.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie więcej niż za 60 dni w roku kalendarzowym, niezależnie od liczby dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki oraz bez względu na liczbę osób uprawnionych do tego zasiłku.

W przypadku opieki nad chorym dzieckiem zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli oboje rodzice pracują na tych samych zmianach. Gdy oboje rodzice pracują w systemie pracy zmianowej bądź tylko jedno z rodziców pracuje w takim systemie, zasiłek opiekuńczy przysługuje za dni, w których rodzice pracują:

 • na tych samych zmianach,
 • na różnych zmianach, a chore dziecko pozostawałoby bez opieki w wyniku częściowego pokrywania się ich godzin pracy lub wskutek dojazdu czy dojścia do albo z pracy.

Dodatkowym warunkiem przyznania osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu zasiłku opiekuńczego jest brak innych osób, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku.

Mogą zaistnieć sytuacje, kiedy ubezpieczony otrzyma zasiłek opiekuńczy, mimo że we wspólnym gospodarstwie domowym są inni członkowie rodziny, ale nie można ich uznać za domowników mogących zapewnić opiekę. Takimi członkami rodziny są:

 • osoby chore,
 • osoby całkowicie niezdolne do pracy,
 • osoby, które ze względu na swój wiek są niesprawne fizycznie lub psychicznie,
 • osoby prowadzące gospodarstwo rolne,
 • pracownicy odpoczywający po pracy na nocnej zmianie,
 • osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które nie mogą regulować swojego czasu pracy w sposób dowolny (mają ustalone godziny pracy),
 • osoby niezobowiązane do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli odmówią sprawowania opieki (np. babka, ciotka).

Pracownica występując o wypłatę zasiłku opiekuńczego jest zobowiązana złożyć wniosek o uzyskanie tego zasiłku na druku ZUS Z-15. Z wypełnionego wniosku wynika, w jakim systemie pracują rodzice dziecka oraz czy są inni domownicy mogący sprawować opiekę nad chorym dzieckiem. Jeżeli na podstawie posiadanych informacji pracodawca ma trudności w ustaleniu prawa do zasiłku opiekuńczego w związku z pracą jednego z rodziców w systemie zmianowym oraz uznania go lub nie za domownika mogącego zapewnić opiekę choremu dziecku, może prosić o dodatkowe podanie godzin pracy współmałżonka – ojca dziecka w okresie choroby dziecka. Może również zwrócić się do ZUS o ustalenie prawa do zasiłku opiekuńczego.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi tylko wtedy, gdy poza nim nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, którzy mogliby zaopiekować się chorym dzieckiem.

Państwa pracownica wykonuje pracę w godzinach od 7.00 do 15.00. Z jej oświadczenia wynika, że małżonek pracuje w systemie 24/48 godzin. W dniach przedłożonego zwolnienia lekarskiego małżonek:

 • 21 marca pracował do godz. 7.00,
 • 22 marca był dniem wolnym,
 • 23 marca pracował od godz. 7.00,
 • 24 marca pracował do godz. 7.00,
 • 25 marca był dniem wolnym.

W związku z tym pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego za:

 • 21 i 24 marca – w tych dniach małżonka nie można uznać za domownika mogącego zapewnić opiekę choremu dziecku, gdyż odpoczywał po pracy na nocnej zmianie,
 • 23 marca – w tym dniu oboje rodzice pracowali na tych samych zmianach.

Za pozostałe dni, tj. 22 i 25 marca pracownica nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego, ponieważ w tych dniach opiekę choremu dziecku mógł zapewnić małżonek. Ojciec dziecka w tych dniach nie pracował ani nie odpoczywał po pracy na nocnej zmianie.

Podstawa prawna:

 • art. 32 ust. 1 pkt 2, art. 33, art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • § 18 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?