reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik pracujący w systemie 24/48 godzin jest traktowany jak domownik mogący zapewnić opiekę choremu dziecku

Czy pracownik pracujący w systemie 24/48 godzin jest traktowany jak domownik mogący zapewnić opiekę choremu dziecku

Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad 4-letnim synem w okresie od 21 do 25 marca 2011 r. Pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00. We wniosku o zasiłek ZUS Z-15 zaznaczyła, że mąż pracuje w systemie 24/48 godzin. Dodatkowo pracownica oświadczyła, że mąż pracował 21 marca do godz. 7.00, a z 23 na 24 marca w godz. od 7.00 do 7.00. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za wszystkie dni przedłożonego zaświadczenia lekarskiego?

Pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego za 21 i 24 marca br., gdy małżonek odpoczywał po pracy na nocnej zmianie oraz za 23 marca br., tj. za dzień, w którym oboje pracują na tej samej zmianie, a chore dziecko pozostawałoby bez opieki. Za 22 i 25 marca br. pracownica nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego, gdyż małżonek w tych dniach miał dni wolne od pracy, a więc mógł zapewnić opiekę choremu dziecku.

UZASADNIENIE

Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia przez nie 14 lat. W tym samym roku kalendarzowym przysługuje 60 dni zwolnienia od pracy z tego powodu. Jest to wymiar zasiłku przysługujący matce i ojcu dziecka, bez względu na liczbę dzieci, a także niezależnie od liczby innych członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz od liczby innych członków rodziny wymagających opieki.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie więcej niż za 60 dni w roku kalendarzowym, niezależnie od liczby dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki oraz bez względu na liczbę osób uprawnionych do tego zasiłku.

W przypadku opieki nad chorym dzieckiem zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli oboje rodzice pracują na tych samych zmianach. Gdy oboje rodzice pracują w systemie pracy zmianowej bądź tylko jedno z rodziców pracuje w takim systemie, zasiłek opiekuńczy przysługuje za dni, w których rodzice pracują:

  • na tych samych zmianach,
  • na różnych zmianach, a chore dziecko pozostawałoby bez opieki w wyniku częściowego pokrywania się ich godzin pracy lub wskutek dojazdu czy dojścia do albo z pracy.

Dodatkowym warunkiem przyznania osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu zasiłku opiekuńczego jest brak innych osób, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku.

Mogą zaistnieć sytuacje, kiedy ubezpieczony otrzyma zasiłek opiekuńczy, mimo że we wspólnym gospodarstwie domowym są inni członkowie rodziny, ale nie można ich uznać za domowników mogących zapewnić opiekę. Takimi członkami rodziny są:

  • osoby chore,
  • osoby całkowicie niezdolne do pracy,
  • osoby, które ze względu na swój wiek są niesprawne fizycznie lub psychicznie,
  • osoby prowadzące gospodarstwo rolne,
  • pracownicy odpoczywający po pracy na nocnej zmianie,
  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które nie mogą regulować swojego czasu pracy w sposób dowolny (mają ustalone godziny pracy),
  • osoby niezobowiązane do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli odmówią sprawowania opieki (np. babka, ciotka).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama