REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy dla pracownika zatrudnionego w kilku firmach

Joanna Grzelińska-Darłak

REKLAMA

Pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Gdy stanie się niezdolny do pracy, przysługuje mu świadczenie chorobowe z tytułu każdego zatrudnienia, jeżeli spełnia warunki do uzyskania świadczenia.

Pracownik zatrudniony u kilku pracodawców ma obowiązek przedłożyć każdemu z nich odrębne zaświadczenie lekarskie. W związku z tym musi poinformować lekarza wystawiającego zwolnienie o kilku miejscach zatrudnienia i podać dane identyfikacyjne pracodawców.

Autopromocja

Zaświadczenie lekarskie zawiera m.in. informacje identyfikujące ubezpieczonego, któremu zostało ono wystawione, oraz jego płatnika składek. Nie można więc przedstawić drugiemu pracodawcy druku ZUS ZLA z danymi innego płatnika składek. Należy zawsze przedłożyć zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza z danymi konkretnego zakładu pracy, dla którego zaświadczenie to jest wypisywane.

Od którego dnia pracy nowy pracownik ma prawo do świadczenia za czas choroby >>

WAŻNE!

Aby uzyskać świadczenia chorobowe z tytułu więcej niż jednego zatrudnienia, należy przedłożyć zwolnienia lekarskie wystawione odrębnie dla każdego zakładu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Adam S. jest zatrudniony na 1/2 etatu w firmie ochroniarskiej. Do jego obowiązków należy ochrona wskazanych obiektów. Pracuje również na 1/2 etatu w firmie meblarskiej, gdzie wykonuje pracę polegającą na ochronie obiektu firmy. Uzyskał zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA, w którym umieszczono dane firmy ochroniarskiej. Pracownik sporządził kserokopię tego zwolnienia i przedłożył swojemu drugiemu pracodawcy – firmie meblarskiej, uważając, że skoro jego zakres obowiązków jest zbieżny i polega na wykonywaniu czynności ochroniarskich, to zwolnienie to ma analogiczne zastosowanie w drugiej firmie. Jednak zwolnienie to nie może stanowić dla drugiego pracodawcy podstawy do wypłaty świadczeń.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Jak wyliczyć podstawę wymiaru świadczeń po zmianie minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2011 r. >>

Okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego

Jeśli pracownik podejmuje pracę na podstawie umowy o pracę w dwóch lub więcej zakładach pracy, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu z każdej zawartej umowy o pracę. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje u każdego z pracodawców prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym lub za 14 dni – w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia. Pracownik uzyskuje również prawo do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego z każdego etatu.


Gdy pracownik w trakcie roku kalendarzowego podejmie dodatkowe zatrudnienie, to do okresu 33 lub 14 dni, za które przysługuje mu prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy u nowego pracodawcy, należy wliczyć również okresy wynagrodzenia chorobowego wypłaconego u dotychczasowego pracodawcy.

PRZYKŁAD

Jan N. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie X od marca 2009 r. na 1/2 etatu. Od września 2010 r. pracownik ten podjął zatrudnienie w wymiarze 1/4 etatu w firmie Y. Firma X wypłaciła Janowi N. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy trwającej 23 dni, która miała miejsce w maju i sierpniu 2010 r. W grudniu 2010 r. Jan N. stał się ponownie niezdolny do pracy. Niezdolność ta trwała 33 dni (od 10 grudnia 2010 r. do 13 stycznia 2011 r.). Zarówno w firmie X, jak i Y Jan N. miał prawo do wynagrodzenia za czas choroby za okres od 10 do 19 grudnia 2010 r., a począwszy od 20 grudnia 2010 r. ma prawo do zasiłku chorobowego. Ponieważ niezdolność do pracy trwała nieprzerwanie na przełomie 2010 r. i 2011 r., a 31 grudnia 2010 r. pracownik miał prawo do zasiłku chorobowego, również od 1 stycznia 2011 r. ma prawo do zasiłku chorobowego.

Czy osoba, która ponownie zachorowała po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, ma prawo do świadczenia chorobowego >>

Zwolnienie lekarskie u jednego pracodawcy

Możliwa jest sytuacja, w której lekarz prowadzący uzna, że stwierdzone u pracownika schorzenia powodują niezdolność do pracy, ale tylko u jednego pracodawcy. Przy wystawianiu ubezpieczonemu zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lekarz powinien brać pod uwagę stan zdrowia ubezpieczonego, z uwzględnieniem rodzaju i warunków pracy. Może się więc okazać, że dane schorzenie uniemożliwi pracownikowi pracę jedynie w pewnych warunkach. W konsekwencji może to oznaczać, że będzie on niezdolny do pracy tylko u jednego pracodawcy, ale zachowa tę zdolność u drugiego. Powstaje więc problem, czy w takim przypadku świadczenie pracy u drugiego pracodawcy należy traktować jako naruszenie zasad korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Pracownik nie będzie miał bowiem możliwości usprawiedliwienia zaświadczeniem lekarskim swojego niestawiennictwa w pracy u drugiego pracodawcy, a więc teoretycznie powinien się on do tej pracy stawić.

WAŻNE!

Przy ocenie niezdolności do pracy pracownika lekarz uwzględnia rodzaj i warunki pracy.


Ustawa zasiłkowa nie reguluje wprost tej kwestii. Określa, że ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego, w trakcie którego wykonuje pracę zarobkową lub które wykorzystuje w sposób niezgodny z jego celem (art. 17 ustawy zasiłkowej). Chodzi tutaj o każdy rodzaj wykonywanej pracy przynoszącej przychód osobie będącej na zwolnieniu lekarskim, a więc zarówno o wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę, pracowanie na podstawie umów cywilnoprawnych, ale także wykonywanie pracy „na czarno”.

Regulacja ta ma uniemożliwić pobieranie ubezpieczonemu podwójnego świadczenia, tj. zarówno zasiłku chorobowego, jak i wynagrodzenia za pracę. Ponadto głównym celem zwolnienia od pracy jest rekonwalescencja mająca doprowadzić do odzyskania zdolności do pracy. Natomiast wykonywanie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego może stanowić nie tylko naruszenie zasad przyznawania i pobierania świadczenia chorobowego, ale także może spowodować wydłużenie okresu rekonwalescencji.

Autopromocja

Kiedy następuje utrata prawa do zasiłku chorobowego >>

Potwierdzał to niejednokrotnie Sąd Najwyższy. W wyroku z 12 sierpnia 1998 r. (II UKN 172/98) wskazał, że „wykonywanie innej pracy zarobkowej w okresie zwolnienia od pracy jest wystarczającą przesłanką utraty prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia”. W uzasadnieniu tego wyroku SN stwierdził, że celem przepisów regulujących prawo do zasiłku chorobowego jest zapewnienie pracownikowi środków utrzymania w okresie czasowej niezdolności do pracy, gdy przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Jednak ocena takiej sytuacji nie jest jednoznaczna. Rozbieżności interpretacyjne pojawiły się również w orzecznictwie Sądu Najwyższego. W wyroku z 11 lutego 1999 r. (II UKN 467/98) SN wskazał, że pracownik zatrudniony w dwóch zakładach pracy może w jednym z nich pobierać zasiłek chorobowy z tytułu czasowej niezdolności do pracy, a wykonywać zatrudnienie w drugim wówczas, gdy uzyska wpisaną do karty chorobowej opinię lekarza udzielającego zwolnienia od pracy, że wykonywanie określonej pracy nie jest przeciwwskazane, nie spowoduje przedłużenia okresu niezdolności do pracy i nie jest niezgodne z celem tego zwolnienia. Podobnie SN wypowiedział się w wyroku z 10 grudnia 1998 r. (II UKN 367/98), gdzie uznał, że ocena, czy pracownik zatrudniony w więcej niż jednym zakładzie pracy, w okresie pobierania zasiłku chorobowego w jednym z tych zakładów zachowuje zdolność do pracy w innym zakładzie oraz czy taka praca nie jest niezgodna z celem zwolnienia, należy do lekarza wystawiającego zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Przy czym ocenę tę lekarz powinien wpisać do karty choroby pracownika.

PRZYKŁAD

Robert K. jest zatrudniony w firmie kurierskiej na 1/2 etatu, gdzie wykonuje czynności polegające na załadunku wielkogabarytowych paczek do wozów kurierskich. Pracownik ten jest również zatrudniony w wymiarze 1/4 etatu w innym zakładzie, a wykonywane tam przez niego czynności polegają na ewidencji w księdze korespondencji listownych przesyłek, które przychodzą i które są wysyłane z firmy. Lekarz uznał, że Robert K., z powodu dolegliwości kręgosłupa, nie może wykonywać ciężkich prac fizycznych polegających m.in. na dźwiganiu i uznał, że warunki pracy w firmie kurierskiej nie pozwalają na jej wykonywanie przez 30 dni. Jednocześnie lekarz uznał, że lekka praca polegająca na wpisywaniu korespondencji w wymiarze 1/4 etatu nie jest przeciwwskazana, a wręcz wskazana z uwagi na stan psychiczny pacjenta.


Ponieważ powyższe orzeczenia sądowe są wiążące jedynie w sprawie, w której zostały wydane, w razie zaistnienia takiej sytuacji należy przede wszystkim uwzględnić indywidualne zalecenia lekarskie. Zasiłek chorobowy ma służyć rekonwalescencji i odzyskaniu zdolności do pracy. Jeśli więc lekarz zalecił powstrzymywanie się jedynie od pewnych określonych prac, które nie należą do zakresu obowiązków wykonywanych w jednym z zakładów pracy, a wykonywanie pracy w drugim zakładzie pracy nie spowoduje wydłużenia okresu rekonwalescencji, zasadne wydaje się niepozbawianie pracownika prawa do świadczenia chorobowego.

Jednak ZUS podchodzi do takich okoliczności bardziej restrykcyjnie. Sytuacje, w których pracownik przedkłada zwolnienie tylko jednemu pracodawcy i nadal wykonuje obowiązki pracownicze u innego pracodawcy, ZUS traktuje jako wykonywanie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego, a tym samym może uznać, że pobieranie zasiłku chorobowego jest nienależne.

Zasady uwzględniania w podstawie zasiłku świadczeń za okres przestoju w firmie >>

W razie wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie od pracy jest wykorzystywane niezgodnie z jego celem, warto wystąpić o rozstrzygnięcie do ZUS. Płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe może wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku przysługującego ubezpieczonemu (art. 63 ust. 2 ustawy zasiłkowej). ZUS zwraca się wówczas o opinię do lekarza leczącego, a następnie, w razie sporu, wydaje decyzję, od której przysługuje odwołanie do właściwego miejscowo sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od otrzymania ww. decyzji.

Podstawa prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwolnienie lekarskie na urlopie

    Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

    Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

    Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
     

    Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

    Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

    Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

    Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

    REKLAMA

    Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

    Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

    Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

    Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

    Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

    Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

    Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

    Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

    REKLAMA

    Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

    Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

    Dyżur 2024

    Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

    REKLAMA