REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić o świadczenie urlopowe?

świadczenie urlopowe pieniądze plaża
2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić o świadczenie urlopowe?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy, którzy nie tworzą ZFŚS i zatrudniają poniżej 50 pracowników, mogą wypłacać świadczenie urlopowe. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Kto wypłaca świadczenie urlopowe

Jedną z form działalności socjalnej pracodawcy jest świadczenie urlopowe. Jest to dofinansowanie przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego pracownika. 

REKLAMA

Autopromocja

Mimo że zasady przyznawania i wysokość świadczenia urlopowego określają przepisy ustawy o zakładowym funduszu socjalnym, to świadczenie to mogą wypłacać pracodawcy spoza sfery budżetowej, którzy nie tworzą ZFŚS. Dodatkowym warunkiem jest poziom zatrudnienia wynoszący według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Jaka jest podstawa świadczenia urlopowego

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS.

Wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych ustala się na podstawie przeciętnego wynagrodzenie miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. Według obwieszczenia Prezesa GUS w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r., wynagrodzenie to w drugim półroczu zeszłego roku wyniosło 6445,71 zł. Na podstawie tej właśnie kwoty ustala się wysokość odpisu na ZFŚS i świadczenia urlopowego.

Jak ustalić wysokość świadczenia urlopowego

Wysokość odpisu podstawowego – a więc i świadczenia urlopowego - na jednego pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach pracy wynosi 37,5% wyżej podanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość odpisu na jednego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Z kolei wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika młodocianego wynosi w pierwszym roku nauki 5%, w drugim roku nauki 6%, a w trzecim roku nauki 7% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Jaka wysokość świadczenia urlopowego

Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r. przedstawia tabelka.

Świadczenie urlopowe w 2024 r.

Kwota

Pracownik

2417,14 zł

pracownik zatrudniony 

na pełen etat w normalnych 

warunkach pracy

3222,86 zł

pracownik zatrudniony 

na pełen etat i wykonujący 

pracę w szczególnych 

warunkach lub pracę 

o szczególnym charakterze 

– w rozumieniu przepisów 

o emeryturach pomostowych

322,29 zł

pracownik młodociany 

w pierwszym roku nauki

386,74 zł

pracownik młodociany 

w drugim roku nauki

451,20 zł

pracownik młodociany 

w trzecim roku nauki

 

Jak wypłacić świadczenie urlopowe

Pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe „z urzędu” i pracownik nie musi składać wniosku w tej sprawie. Obowiązkiem pracodawcy jest pilnowanie terminów wypłaty świadczenia poszczególnym pracownikom. Wypłata następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego.

Świadczenie urlopowe wypłaca się raz w roku. Prawo do świadczenia przysługuje każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego obejmującego co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Okres 14 dni obejmuje zarówno dni robocze, jak i niedziele oraz święta. 

Bez znaczenia jest, czy urlop wykorzystywany przez pracownika jest urlopem bieżącym czy urlopem zaległym z poprzednich lat.

Świadczenie urlopowe nie zależy ani od ogólnego stażu pracy pracownika, ani od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, ani od pełnionej funkcji. Wypłata świadczenia nie zależy też od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika, czyli od tzw. kryterium socjalnego. 

Świadczenie urlopowe nie przysługuje, jeśli w danym roku pracownik nie skorzysta z urlopu wypoczynkowego bądź urlop nie obejmie kolejnych 14 dni. Świadczenie nie przysługuje także wtedy, gdy mimo wniosku pracownika pracodawca nie udzieli mu urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

  • art. 3, art. 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 288)

  • obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 16 lutego 2024 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r. (M.P. z 2024 r. poz. 137) 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA