reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kiedy zmiana wymiaru etatu nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku

Kiedy zmiana wymiaru etatu nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie od 1 stycznia 2010 r. wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy etatu. Zmiana wymiaru czasu pracy obowiązywała do 31 grudnia 2010 r. Od 20 grudnia 2010 r. pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim; jest w ciąży. Obecnie przedłożyła zwolnienie lekarskie do 25 stycznia 2011 r. Jak należy liczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego, jeśli w trakcie jego pobierania skończył się okres, na jaki pracownica miała obniżony etat?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za cały okres zwolnienia stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownicy ustalone z 1/2 etatu, tj. od stycznia do listopada 2010 r. Zmiana wymiaru czasu pracy od 1 stycznia br. ma miejsce w trakcie pobierania wynagrodzenia chorobowego, dlatego nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego za cały nieprzerwany okres niezdolności do pracy.

UZASADNIENIE

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego zamiast korzystać z tego urlopu może wystąpić do pracodawcy o obniżenie wymiaru czasu pracy. Wymiar może obniżyć maksymalnie do połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Państwa pracownica skorzystała z tej możliwości i pracowała w obniżonym wymiarze czasu pracy do 1/2 etatu od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Jednak w razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi:

  • przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy z pełnych miesięcy kalendarzowych przypadających przed miesiącem, w którym nastąpiło zachorowanie – jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy miała miejsce w okresie ostatnich 12 miesięcy,
  • wynagrodzenie z miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy – jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w tym miesiącu.

Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownicy od 20 grudnia 2010 r. przyjęli Państwo przeciętne miesięczne wynagrodzenie z obniżonego wymiaru czasu pracy, tj. od stycznia do grudnia 2010 r. W tym przypadku zmiana wymiaru czasu pracy na pełny etat od 1 stycznia 2011 r. nie nastąpiła ani w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, ani w okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Nowy wymiar czasu pracy zaczął obowiązywać pracownicę w trakcie choroby, dlatego zmiana wymiaru czasu pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego nie ma wpływu na wcześniej ustaloną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za cały nieprzerwany okres.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama