Kategorie

Kiedy zmiana wymiaru etatu nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku

Bogusław Nowakowski
Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie od 1 stycznia 2010 r. wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy etatu. Zmiana wymiaru czasu pracy obowiązywała do 31 grudnia 2010 r. Od 20 grudnia 2010 r. pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim; jest w ciąży. Obecnie przedłożyła zwolnienie lekarskie do 25 stycznia 2011 r. Jak należy liczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego, jeśli w trakcie jego pobierania skończył się okres, na jaki pracownica miała obniżony etat?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za cały okres zwolnienia stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownicy ustalone z 1/2 etatu, tj. od stycznia do listopada 2010 r. Zmiana wymiaru czasu pracy od 1 stycznia br. ma miejsce w trakcie pobierania wynagrodzenia chorobowego, dlatego nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego za cały nieprzerwany okres niezdolności do pracy.

UZASADNIENIE

Reklama

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego zamiast korzystać z tego urlopu może wystąpić do pracodawcy o obniżenie wymiaru czasu pracy. Wymiar może obniżyć maksymalnie do połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Państwa pracownica skorzystała z tej możliwości i pracowała w obniżonym wymiarze czasu pracy do 1/2 etatu od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Jednak w razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi:

 • przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy z pełnych miesięcy kalendarzowych przypadających przed miesiącem, w którym nastąpiło zachorowanie – jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy miała miejsce w okresie ostatnich 12 miesięcy,
 • wynagrodzenie z miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy – jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w tym miesiącu.

Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownicy od 20 grudnia 2010 r. przyjęli Państwo przeciętne miesięczne wynagrodzenie z obniżonego wymiaru czasu pracy, tj. od stycznia do grudnia 2010 r. W tym przypadku zmiana wymiaru czasu pracy na pełny etat od 1 stycznia 2011 r. nie nastąpiła ani w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, ani w okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Nowy wymiar czasu pracy zaczął obowiązywać pracownicę w trakcie choroby, dlatego zmiana wymiaru czasu pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego nie ma wpływu na wcześniej ustaloną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za cały nieprzerwany okres.


WAŻNE!

Zmiana wymiaru czasu pracy w trakcie pobierania świadczeń chorobowych nie ma wpływu na ustaloną podstawę wymiaru zasiłku.

Jeżeli w okresie niezdolności do pracy wystąpi przerwa, wówczas podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego po przerwie będą Państwo musieli ustalić z uwzględnieniem wynagrodzenia ustalonego dla nowego wymiaru czasu pracy, nawet wówczas, gdy przerwa między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy będzie trwała mniej niż 3 miesiące kalendarzowe.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona na pełny etat od 2006 r. otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 3000 zł. Pracownica jest uprawniona do urlopu wychowawczego, ale z niego nie korzysta. Natomiast na jej wniosek obniżono jej wymiar czasu pracy do połowy etatu, z wynagrodzeniem 1800 zł, na okres od 1 grudnia 2009 r. do 30 listopada 2010 r. Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem od 27 listopada do 1 grudnia 2010 r. oraz kolejne na okres od 4 do15 grudnia 2010 r. Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego od 27 listopada do 1 grudnia 2010 r. stanowiło wynagrodzenie z 1/2 etatu, tj. z okresu od grudnia 2009 r. do października 2010 r. w wysokości 1553,22 zł (tj. 1800 zł pomniejszone o 13,71%). Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego od 4 do 15 grudnia 2010 r. stanowiło natomiast wynagrodzenie ustalone z pełnego etatu obowiązującego od 1 grudnia 2010 r. w wysokości określonej w umowie o pracę, tj. 2588,70 zł (3000 zł pomniejszone o 13,71%). Nie ma znaczenia, że przerwa między okresami niezdolności do pracy trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe. Ponieważ zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu uzyskania prawa do zasiłku opiekuńczego, ma wpływ na podstawę wymiaru tego zasiłku.

Podstawa prawna

 • art. 36, art. 40, art. 43, art. 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • art. 1867 § 1 Kodeksu pracy.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
169,00 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.