Treść świadectwa pracy
REKLAMA
W świadectwie pracy pod pozycją „był niezdolny do pracy przez okres ... dni” powinna znaleźć się informacja o łącznej liczbie dni niezdolności do pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie zgodnie z art. 92 k.p. w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Do okresu nieobecności w pracy z powodu choroby nie dolicza się nieobecności związanej z opieką nad dzieckiem. W tym miejscu nie wskazuje się dat kalendarzowych nieobecności. Podaje się je w dalszej części świadectwa pracy, informującej o okresach nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury i renty. Pod tą pozycją powinny się znaleźć także wskazania co do liczby dni oraz dat zwolnienia wykorzystanego w celu opieki nad dzieckiem.
REKLAMA
O treści świadectwa pracy rozstrzyga art. 97 k.p. oraz rozporządzenie z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.). Rozporządzenie to odnosi się do liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 k.p., w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. W art. 92 k.p. mowa jest o chorobie lub odosobnieniu w związku z chorobą zakaźną, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, poddaniu się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów dla dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddaniu się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów. Informacja o nieobecnościach wywołanych tymi przyczynami ma istotne znaczenie dla kolejnego pracodawcy. Na jej podstawie może on ustalić, za ile jeszcze dni w danym roku pracownikowi będzie przysługiwać wynagrodzenie i kiedy nabędzie on prawo do zasiłku chorobowego. W punkcie 4 świadectwa pracy (zgodnie ze wzorem zamieszczonym w rozporządzeniu) podaje się tylko liczbę dni nieobecności.
W rozporządzeniu zawarte są wymagania, aby w świadectwie pracy były wpisywane okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo, uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury i renty. W związku z tym, że okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy oraz okres pobierania zasiłku opiekuńczego zostały zaliczone do okresów nieskładkowych (na podstawie art. 7 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), ponownie należy je wymienić w punkcie 10 świadectwa pracy. Tutaj można podać daty kalendarzowe obu rodzajów nieobecności. Okresy nieskładkowe uwzględnia się za cały okres zatrudnienia, nie zaś wyłącznie za ostatni rok.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat