REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie skutki niesie decyzja ZUS o uznaniu umowy o pracę za nieważną

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Jurak

REKLAMA

W naszej firmie ZUS przeprowadził kontrolę dotyczącą zatrudnienia pracownicy, która po 2 miesiącach pracy poszła na zwolnienie lekarskie związane z ciążą. Otrzymaliśmy z ZUS decyzję, że zatrudnienie pracownicy było pozorne i nie skutkowało powstaniem obowiązku ubezpieczeń. Czy jeśli od tej decyzji nie złożymy odwołania, będziemy mieć jakieś obowiązki wobec ZUS?

Powinni Państwo wyrejestrować tę osobę z ubezpieczeń od dnia, od którego została do nich zgłoszona. Ponadto należy skorygować „do zera” wszystkie złożone za nią raporty składkowe (ZUS RCA) i raporty świadczeniowe (ZUS RSA). Korektę tych dokumentów należy złożyć wraz z korektą deklaracji rozliczeniowych (ZUS DRA). Jeśli po korekcie powstanie nadpłata składek, ZUS zaliczy ją na poczet składek, chyba że złożą Państwo wniosek o ich zwrot.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

ZUS jako instytucja rozporządzająca środkami publicznymi ma prawo przeprowadzania kontroli dotyczących m.in. wyjaśnienia wątpliwości co do faktycznego nawiązania stosunku pracy.

W celu wyjaśnienia, czy umowa o pracę została zawarta dla pozoru, bardzo często ZUS podejmuje czynności kontrolne u płatników składek, którzy zawierają umowę o pracę m.in.:

  • z kobietą w ciąży w okresie poprzedzającym termin porodu,
  • z osobami, które po krótkim okresie po zawarciu umowy korzystają z długotrwałych zwolnień lekarskich,
  • z osobami, którym brakuje okresu zatrudnienia niezbędnego do uzyskania świadczeń emerytalno-rentowych.

Z pozornością umowy o pracę mamy do czynienia w sytuacji, gdy strony podpisują formalną umowę o pracę, ale w rzeczywistości jedna ze stron tej umowy nie oczekuje na świadczenie pracy, a druga nie zamierza tej pracy świadczyć. Oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru jest bowiem nieważne. Jeżeli zostało złożone w celu ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności (art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Umowa zawarta dla pozoru jest umową nieważną.


REKLAMA

Gdy w wyniku kontroli inspektorzy ZUS ustalą, że umowa o pracę została zawarta dla pozoru, ZUS wydaje decyzję stwierdzającą nieważność tej umowy. W konsekwencji osoba, z którą zawarto taką umowę, nie powinna figurować jako ubezpieczona z tytułu tej umowy.

Zarówno płatnik składek, jak i osoba, której dotyczy decyzja ZUS, mają prawo odwołać się od niej do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Jeśli tego nie zrobią, prawomocna decyzja oznacza, że osoba, której decyzja dotyczy, nie podlegała ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu, a świadczenia wypłacone jej z tytułu fikcyjnej umowy są nienależne (np. zasiłki z ubezpieczenia społecznego).

W takiej sytuacji płatnik składek ma obowiązek:

  • wyrejestrować tę osobę z ubezpieczeń na dokumencie ZUS ZWUA z datą, z którą wcześniej została zgłoszona do ubezpieczeń oraz
  • sporządzić korektę dokumentów rozliczeniowych dotyczących danej osoby poprzez „wyzerowanie” podstaw wymiaru składek w imiennych raportach ZUS RCA (i ewentualnie raportów świadczeniowych ZUS RSA); korektę tych raportów należy złożyć wraz ze skorygowanymi deklaracjami za miesiące, których korekta dotyczy.

Po sporządzeniu i przekazaniu do ZUS korygujących dokumentów rozliczeniowych na koncie płatnika składek powstanie nadpłata składek. ZUS z urzędu zaliczy ją na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek. Jeśli jednak firma nie ma zaległych składek, może złożyć wniosek o ich zwrot (art. 24 ust. 6a, art. 32 ustawy systemowej oraz art. 94 ustawy zdrowotnej).

Podstawa prawna

  • art. 24 ust. 6a, art. 32 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 94 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),

• art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

REKLAMA

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA