reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jaki zastosować okres wypowiedzenia, jeżeli 3-letni staż pracy upływa pracownikowi w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia

Jaki zastosować okres wypowiedzenia, jeżeli 3-letni staż pracy upływa pracownikowi w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia

Zatrudniamy pracownika od 1 kwietnia 2008 r. Obecnie pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony. W lutym br. chcemy mu wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia rozpocznie się 1 marca 2011 r. Czy w takim przypadku powinniśmy zastosować 1-miesięczny czy 3-miesięczny okres wypowiedzenia?

Powinni Państwo wręczyć pracownikowi wypowiedzenie z zastosowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W trakcie wypowiedzenia miną mu bowiem 3 lata pracy w Państwa firmie, co uprawnia pracownika do dłuższego okresu wypowiedzenia.

UZASADNIENIE

Okres wypowiedzenia pracownika w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy na czas nieokreślony zależy od zakładowego stażu pracy (art. 36 § 1 Kodeksu pracy). W tym przypadku nie ma zatem znaczenia staż ogólny, jaki pracownik posiada. Do okresu pracy u danego pracodawcy wliczamy wszystkie okresy zatrudnienia, jakie pracownik posiada u tego pracodawcy. Potwierdził to w uchwale z 15 stycznia 2003 r. Sąd Najwyższy (III PZP 20/02, Biul. SN 2003/1/21).

PRZYKŁAD

Pracownik pracował w firmie ABC od 1 kwietnia 2006 r. do 31 marca 2008 r. Następnie przeszedł do innej firmy. Od 1 stycznia 2010 r. ponownie pracuje w firmie ABC. Obliczając jego staż zakładowy, przy ustalaniu okresu wypowiedzenia należy uwzględnić obydwa okresy pracy w firmie ABC. Jeżeli pracownik jest obecnie zatrudniony na umowę na czas nieokreślony, to ma prawo do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, ponieważ łącznie posiada ponad 3-letni okres pracy w tej samej firmie.

Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia do okresu zatrudnienia wliczamy również okresy pracy w poprzednim zakładzie, jeżeli obecny pracodawca jest jego następcą prawnym.

Okresy wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

@RY1@i65/2011/003/i65.2011.003.000.0035.001.jpg@RY2@

Do okresu pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, wliczamy również okres wypowiedzenia tej umowy. Tak uznał w uchwale z 4 kwietnia 1979 r. Sąd Najwyższy (I PZP 33/78, OSNC 1979/10/188). Oznacza to, że pracodawca ustalając długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony nie powinien uwzględniać tylko okresu zatrudnienia trwającego do czasu wręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Powinien również wziąć pod uwagę okres zatrudnienia przypadający w okresie wypowiedzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama