Kategorie

Jaki zastosować okres wypowiedzenia, jeżeli 3-letni staż pracy upływa pracownikowi w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia

Marek Skałkowski
Zatrudniamy pracownika od 1 kwietnia 2008 r. Obecnie pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony. W lutym br. chcemy mu wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia rozpocznie się 1 marca 2011 r. Czy w takim przypadku powinniśmy zastosować 1-miesięczny czy 3-miesięczny okres wypowiedzenia?

Powinni Państwo wręczyć pracownikowi wypowiedzenie z zastosowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W trakcie wypowiedzenia miną mu bowiem 3 lata pracy w Państwa firmie, co uprawnia pracownika do dłuższego okresu wypowiedzenia.

UZASADNIENIE

Okres wypowiedzenia pracownika w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy na czas nieokreślony zależy od zakładowego stażu pracy (art. 36 § 1 Kodeksu pracy). W tym przypadku nie ma zatem znaczenia staż ogólny, jaki pracownik posiada. Do okresu pracy u danego pracodawcy wliczamy wszystkie okresy zatrudnienia, jakie pracownik posiada u tego pracodawcy. Potwierdził to w uchwale z 15 stycznia 2003 r. Sąd Najwyższy (III PZP 20/02, Biul. SN 2003/1/21).

PRZYKŁAD

Pracownik pracował w firmie ABC od 1 kwietnia 2006 r. do 31 marca 2008 r. Następnie przeszedł do innej firmy. Od 1 stycznia 2010 r. ponownie pracuje w firmie ABC. Obliczając jego staż zakładowy, przy ustalaniu okresu wypowiedzenia należy uwzględnić obydwa okresy pracy w firmie ABC. Jeżeli pracownik jest obecnie zatrudniony na umowę na czas nieokreślony, to ma prawo do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, ponieważ łącznie posiada ponad 3-letni okres pracy w tej samej firmie.

Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia do okresu zatrudnienia wliczamy również okresy pracy w poprzednim zakładzie, jeżeli obecny pracodawca jest jego następcą prawnym.

Okresy wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

@RY1@i65/2011/003/i65.2011.003.000.0035.001.jpg@RY2@

Do okresu pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, wliczamy również okres wypowiedzenia tej umowy. Tak uznał w uchwale z 4 kwietnia 1979 r. Sąd Najwyższy (I PZP 33/78, OSNC 1979/10/188). Oznacza to, że pracodawca ustalając długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony nie powinien uwzględniać tylko okresu zatrudnienia trwającego do czasu wręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Powinien również wziąć pod uwagę okres zatrudnienia przypadający w okresie wypowiedzenia.


PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik jest zatrudniony na umowę na czas nieokreślony. W firmie pracuje od 10 lutego 2008 r. Pracodawca w styczniu 2011 r. wręczył mu wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Takie postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe. Powinien on bowiem zastosować 3-miesięczny okres wypowiedzenia, mimo że w dniu wypowiedzenia pracownik nie posiadał 3-letniego okresu pracy w firmie. Jednak 3-letni staż osiągnął 9 lutego 2011 r., czyli w okresie wypowiedzenia.

Tak samo w przedstawionej sytuacji powinni Państwo zaliczyć pracownikowi do stażu pracy okres zatrudnienia przypadający w okresie wypowiedzenia. Ponieważ pracownik jest zatrudniony u Państwa od 1 kwietnia 2008 r., to 3-letni staż pracy osiągnie 31 marca 2011 r., czyli jeszcze w trakcie zatrudnienia. Dlatego trzeba wręczyć mu wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W prawie pracy okresy zatrudnienia należy liczyć zgodnie z potocznym sposobem liczenia terminów. Zatem 3-letni okres pracy pracownik zatrudniony od 1 kwietnia 2008 r. ukończy w dniu poprzedzającym rozpoczęcie zatrudnienia, czyli 31 marca 2011 r. Taki sposób liczenia okresu zatrudnienia wielokrotnie wskazywał Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie (m.in. w orzeczeniu z 19 grudnia 1996 r., I PKN 47/96, OSNP 1997/17/310 i uchwale z 21 maja 1991 r., I PZP 16/91, OSNC 1992/1/10).

Obliczając okres wypowiedzenia w przypadku okresów wypowiedzenia obejmujących miesiąc lub ich wielokrotność bieg okresu wypowiedzenia zawsze rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało pracownikowi wręczone wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia liczony w miesiącach zawsze kończy się z końcem danego miesiąca (art. 30 § 21 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

 • art. 30 § 21, art. 36 Kodeksu pracy.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2021
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?