reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak skorygować nieobecność nieusprawiedliwioną po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego

Jak skorygować nieobecność nieusprawiedliwioną po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego

W styczniu br. pracownik przez dwa dni był nieobecny w pracy. Pracownik twierdził, że zachorował, a lekarz dał mu zwolnienie od pracy. Niestety, zwolnienie to zgubił. Uznaliśmy tę nieobecność za nieusprawiedliwioną. Niedawno pracownik odnalazł i dostarczył zagubione zwolnienie lekarskie na te 2 dni w maju br. Czy powinniśmy skorygować dokumenty za styczeń br.?

Powinni Państwo złożyć korektę raportu ZUS RSA złożonego za styczeń 2011 r., w którym została wykazana nieobecność nieusprawiedliwiona. Wypłatę wynagrodzenia chorobowego należy natomiast rozliczyć w dokumentach składanych za maj br. – tj. wykazać w raporcie ZUS RSA kwotę i okres niezdolności do pracy w styczniu br., a w raporcie ZUS RCA doliczyć kwotę tego wynagrodzenia do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

UZASADNIENIE

Dokumentem, na podstawie którego pracodawca ma zarówno prawo, jak i obowiązek wypłacić pracownikowi świadczenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, jest zwolnienie lekarskie wystawione przez uprawnionego lekarza na druku ZUS ZLA. Do momentu przedłożenia zwolnienia lekarskiego pracodawca może traktować nieobecność pracownika jako usprawiedliwioną (jeśli w jakiś inny sposób pracownik potwierdził niezdolność do pracy) albo jako nieobecność nieusprawiedliwioną.

Jeśli pracownik zgubił wystawione mu zwolnienie lekarskie, powinien wystąpić do lekarza o wypis z kopii zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Wypis taki, na wniosek ubezpieczonego, sporządza lekarz, który wydał zagubione zaświadczenie. Jeżeli pracownik nie uzyska takiego wypisu, za okres nieobecności w pracy nie ma prawa do świadczeń chorobowych.

Ponieważ nie posiadali Państwo zwolnienia lekarskiego na czas nieobecności pracownika w pracy, uznali Państwo tę nieobecność za nieusprawiedliwioną. W związku z tym za styczeń br. powinni Państwo złożyć za pracownika, poza raportem ZUS RCA, również raport ZUS RSA, wykazując w nim 2-dniowy okres nieobecności w pracy i kod świadczenia/przerwy – 152 (okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy).

Po dostarczeniu zwolnienia należy postąpić według ogólnych zasad – tj. wykazać wypłatę wynagrodzenia chorobowego w dokumentach składanych za miesiąc, w którym zostanie ono wypłacone pracownikowi (tj. w dokumentach za maj br.). W raporcie tym należy wykazać okres niezdolności do pracy, tj. 2 dni, za które pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe, jego kwotę oraz kod świadczenia przerwy – 331 (wynagrodzenie za czas choroby).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama