REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

potrącenia z wynagrodzenia zasiłków chorobowych 2024 zmiana egzekucja potrącenie wynagrodzenie zasiłek zasiłki
Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto
Emilia Panufnik
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

Zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia

Wysokość minimalnego wynagrodzenia zmieni się od 1 lipca 2024 r. Od tego dnia pracownik zatrudniony w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie będzie mógł zarabiać mniej niż 4300 zł. Do końca czerwca kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 4242 zł.

REKLAMA

Autopromocja

W związku ze zmianą wysokości najniższej pensji pracodawcy powinni dopilnować, aby w umowach o pracę pracowników wynagradzanych pensją w wysokości minimalnej, kwota wynagrodzenia odpowiadała aktualnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie w treści umowy o pracę

Kodeks pracy określa, jakie elementy powinna zawierać każda umowa o pracę. Wśród niezbędnych, wymaganych przepisami prawa elementów, takich jak:

 • strony umowy,
 • adres siedziby pracodawcy,
 • rodzaj umowy, 
 • datę zawarcia umowy,
 • warunki pracy i płacy, 

umowa o pracę powinna zawierać w szczególności wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy. Określając w umowie wynagrodzenie i jego składniki, należy podać wysokość wynagrodzenia zasadniczego oraz wymienić wszystkie pozostałe składniki wynagrodzenia, które przysługują pracownikowi, np. premia regulaminowa, dodatek funkcyjny, prowizja.

Należy podkreślić, że Kodeks pracy ani inne przepisy prawa pracy nie wyjaśniają, w jaki sposób wynagrodzenie pracownika powinno zostać określone w umowie o pracę. Warto zatem przytoczyć wyrok Sądu Najwyższego z 3 listopada 1976 r. (sygn. akt I PR 165/76). W tym wyroku Sąd Najwyższy stwierdził, że wynagrodzenie, jako istotny element każdej umowy o pracę, powinno być określone w sposób dokładny i niepozostawiający wątpliwości co do umówionych przez strony zasad jego zapłaty. Ważne jest zatem, aby pracownik wiedział ile zarabia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wskazać w umowie o pracę minimalne wynagrodzenie

Jak już była mowa, pracownik nie może mieć wątpliwości ile zarabia. Z tego powodu określenie w umowie o pracę wynagrodzenia na poziomie minimalnym może nastąpić na dwa sposoby:

 • wskazanie w umowie o pracę, że wynagrodzeniem jest minimalne wynagrodzenie za pracę. W takim przypadku za każdym razem, gdy zmieni się wysokość pensji minimalnej, pracownikowi będzie automatycznie przysługiwało obowiązujące wynagrodzenie minimalne;
 • określenie w umowie o pracę konkretnej kwoty wynagrodzenia minimalnego.

Z praktycznego punktu widzenia pierwsze rozwiązanie jest lepsze. Żaden przepis nie nakłada na pracodawcę obowiązku określenia kwotowo wynagrodzenia za pracę. W razie zastosowania pierwszego rozwiązania nie będzie konieczności modyfikowania i doprecyzowania umownego zapisu wskazującego konkretną kwotę wynagrodzenia minimalnego za każdym razem, gdy się zmieni. Przykładowy zapis umowy o pracę może brzmieć następująco: "Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej w wysokości aktualnie obowiązującego wynagrodzenia minimalnego, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 2207 ze zm.).".

Zmiana wysokości wynagrodzenia w umowie o pracę 

Jak postąpić, gdy minimalne wynagrodzenie zwiększy się do 4300 zł, a określona w umowie o pracę pensja wynosi 4242 zł? W takim przypadku wzrost minimalnego wynagrodzenia spowoduje konieczność zmiany umów o pracę tych pracowników, którym w umowach określono pensje w kwocie niższej od 4300 zł. 

Do zmiany umowy o pracę wystarczy porozumienie, w którym strony określą nowe wynagrodzenie. Pracodawca i pracownik mogą zgodnie postanowić, że umowa zostaje zmieniona w zakresie wysokości wynagrodzenia za pracę, które od 1 lipca 2024 r. wynosi 4300 zł.

Pracodawca może także zastosować wypowiedzenie zmieniające warunki płacy wynikające z umowy o pracę.

Podstawa prawna:

 • art. 29 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465);
 • § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1893).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA