reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Nieprawidłowa podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Nieprawidłowa podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Monitoring w sklepie nagrywa m.in. pracę naszych pracowników. Okazało się, że jeden z kasjerów, zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, schował do portfela część pieniędzy z kasy – ukradł 170 zł. Naszym zdaniem pracownik popełnił przestępstwo, dlatego zwolniliśmy go dyscyplinarnie na podstawie art. 52 § 1 pkt 2 k.p. Teraz pracownik chce się odwołać do sądu, gdyż – jak twierdzi – nie mieliśmy podstaw do zwolnienia go z tego powodu i będzie żądał przywrócenia do pracy. Czy sąd może przywrócić go do pracy?

Tak, rację ma pracownik, ponieważ pracodawca podał nieprawidłowe podstawy prawne rozwiązania umowy, i sąd będzie mógł przywrócić pracownika do pracy.

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:

  • ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
  • popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  • zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (art. 52 § 1 k.p.).

Aby jednak wyjaśnić, czym jest przestępstwo, należy sięgnąć do przepisów Kodeksu karnego oraz do Kodeksu wykroczeń. Przestępstwem jest zbrodnia lub występek (art. 7 § 1 k.k.). Kradzież rzeczy (w tym pieniędzy), której wartość nie przekracza 250 zł, nie jest ani zbrodnią ani występkiem, ale wykroczeniem (art. 119 § 1 k.w.). Tym samym kradzież kwoty 170 zł nie będzie przestępstwem, ale wykroczeniem.

Pracodawca, rozwiązując z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika i wskazując przy tym na art. 52 § 1 pkt 2 k.p., zastosował złą podstawę prawną. Pracownik ciężko naruszył swoje obowiązki i taka podstawa powinna być wskazana w piśmie pracodawcy, a nie popełnienie przestępstwa. Dokonane zwolnienie pracownika pozostaje jednak w mocy do czasu prawomocnego orzeczenia sądowego.

Sąd pracy, ustalając, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów w tym trybie, może zwolnionego pracownika przywrócić do pracy na poprzednich warunkach (art. 56 § 1 k.p.). Może także nie uwzględnić żądania pracownika, jeżeli ustali, że przywrócenie do pracy jest niemożliwe lub niecelowe (art. 45 § 2 k.p.). W takiej sytuacji zasądzi na jego rzecz odszkodowanie. Wysokość odszkodowania zależy od stażu pracy danego pracownika, a dokładniej od przysługującego mu okresu wypowiedzenia, gdyż odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (art. 58 k.p.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama