reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Prawo do zasiłku chorobowego w razie zachorowania w ciągu dnia pracy

Prawo do zasiłku chorobowego w razie zachorowania w ciągu dnia pracy

1 czerwca br. pracownik uległ wypadkowi przy pracy. W tym dniu przez 5 godzin wykonywał pracę, za którą otrzymał wynagrodzenie. W konsekwencji przedłożył zwolnienie lekarskie od 1 do 15 czerwca 2011 r. Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego począwszy od 1 czerwca, jeśli za ten dzień otrzymał wynagrodzenie za 5 godzin pracy?

Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego za pełny okres orzeczonej niezdolności do pracy, w tym także za 1 czerwca.

UZASADNIENIE

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę. Pracownik nie może zrzec się tego prawa ani przenieść go na inną osobę (art. 80 Kodeksu pracy).

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje ubezpieczonemu od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Zasada ta nie ma zastosowania, jeżeli ubezpieczony za ten sam okres zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia przysługującego za czas niezdolności do pracy (art. 8 ust. 3 ustawy wypadkowej).

W przedstawionej sytuacji pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego za 1 czerwca, gdyż pracownik nie zachował prawa do wynagrodzenia za cały dzień pracy. Zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości pełnej stawki dziennej zasiłku przysługującego pracownikowi (100% podstawy wymiaru). Nie jest możliwe wypłacenie zasiłku chorobowego jedynie za te godziny, w których praca była wykonywana. Stawka zasiłku jest dzienna i niepodzielna na godziny.

Taką samą zasadę wypłaty zasiłku należy stosować wówczas, gdy pracownik przedkłada zaświadczenie lekarskie niezwiązane z wypadkiem przy pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama