reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Z jakiego etatu ustalić prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą

Z jakiego etatu ustalić prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą

Pracownica 26 stycznia 2011 r. wykorzystała 140 dni urlopu macierzyńskiego, a następnie wystąpiła z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński od 27 stycznia do 9 lutego 2011 r. Złożyła także wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie w tym czasie pracy na 1/5 etatu. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego z pełnego etatu (po pomniejszeniu o składki) wynosiła 3279,02 zł. Za wykonywanie pracy w wymiarze 1/5 etatu otrzymywała wynagrodzenie zgodnie z umową w kwocie 1510 zł miesięcznie. Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby od 30 stycznia do 23 marca 2011 r. Czy wynagrodzenie chorobowe po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego nadal będzie przysługiwało z 1/5 etatu?

Za okres po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, tj. od 10 lutego br. pracownicy należy obliczyć wynagrodzenie chorobowe z pełnego etatu. Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie przyjęte do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, tj. 3279,02 zł.

UZASADNIENIE

Państwa pracownica pobierająca zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego skorzystała z możliwości łączenia tego urlopu z wykonywaniem pracy. Praca ta może być wykonywana w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W związku z tym, że pracownica podjęła zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy, wysokość zasiłku macierzyńskiego od 27 stycznia do 9 lutego br. uległa pomniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej w czasie dodatkowego urlopu, czyli zasiłek został zmniejszony o 1/5 etatu (tj. 0,2 etatu). Za ten okres pracownica otrzymała zasiłek macierzyński w wysokości 1224,16 zł:

  • 3279,02 zł : 30 dni = 109,30 zł – dzienna kwota zasiłku macierzyńskiego z pełnego etatu,
  • 109,30 zł x 0,80 etatu = 87,44 zł – dzienna stawka zasiłku ze zmniejszonego etatu,
  • 87,44 zł x 14 dni = 1224,16 zł.

Jeżeli pracownica lub pracownik, łączący dodatkowy urlop macierzyński z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu, przedłoży zwolnienie lekarskie ZUS ZLA o niezdolności do pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, ma prawo odpowiednio do wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego lub zasiłku opiekuńczego. Świadczenia te przysługują z tytułu zatrudnienia podjętego w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w niepełnym wymiarze czasu pracy. W części, w której pracownik nadal przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim, nie ma prawa do tych świadczeń, ponieważ pobiera zasiłek macierzyński.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama