Kategorie

Z jakiego etatu ustalić prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą

Bogusław Nowakowski
Pracownica 26 stycznia 2011 r. wykorzystała 140 dni urlopu macierzyńskiego, a następnie wystąpiła z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński od 27 stycznia do 9 lutego 2011 r. Złożyła także wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie w tym czasie pracy na 1/5 etatu. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego z pełnego etatu (po pomniejszeniu o składki) wynosiła 3279,02 zł. Za wykonywanie pracy w wymiarze 1/5 etatu otrzymywała wynagrodzenie zgodnie z umową w kwocie 1510 zł miesięcznie. Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby od 30 stycznia do 23 marca 2011 r. Czy wynagrodzenie chorobowe po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego nadal będzie przysługiwało z 1/5 etatu?

Za okres po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, tj. od 10 lutego br. pracownicy należy obliczyć wynagrodzenie chorobowe z pełnego etatu. Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie przyjęte do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, tj. 3279,02 zł.

UZASADNIENIE

Państwa pracownica pobierająca zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego skorzystała z możliwości łączenia tego urlopu z wykonywaniem pracy. Praca ta może być wykonywana w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W związku z tym, że pracownica podjęła zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy, wysokość zasiłku macierzyńskiego od 27 stycznia do 9 lutego br. uległa pomniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej w czasie dodatkowego urlopu, czyli zasiłek został zmniejszony o 1/5 etatu (tj. 0,2 etatu). Za ten okres pracownica otrzymała zasiłek macierzyński w wysokości 1224,16 zł:

 • 3279,02 zł : 30 dni = 109,30 zł – dzienna kwota zasiłku macierzyńskiego z pełnego etatu,
 • 109,30 zł x 0,80 etatu = 87,44 zł – dzienna stawka zasiłku ze zmniejszonego etatu,
 • 87,44 zł x 14 dni = 1224,16 zł.

Jeżeli pracownica lub pracownik, łączący dodatkowy urlop macierzyński z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu, przedłoży zwolnienie lekarskie ZUS ZLA o niezdolności do pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, ma prawo odpowiednio do wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego lub zasiłku opiekuńczego. Świadczenia te przysługują z tytułu zatrudnienia podjętego w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w niepełnym wymiarze czasu pracy. W części, w której pracownik nadal przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim, nie ma prawa do tych świadczeń, ponieważ pobiera zasiłek macierzyński.


Reklama

Jeżeli pracownik, który łączy dodatkowy urlop macierzyński z wykonywaniem pracy, zachoruje, wówczas należy ustalić uprawnienia do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Świadczenia z tytułu podjętej pracy na niepełny etat przysługują nie dłużej niż do ostatniego dnia okresu, przez który pracownik łączy wykonywanie pracy z korzystaniem z dodatkowego urlopu. Jeżeli pracownik jest nadal niezdolny do pracy po zakończeniu pracy w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy pod warunkiem, że dobiegł końca również okres udzielonego dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Podstawę wymiaru tego świadczenia stanowi wówczas przeciętne miesięczne wynagrodzenie przyjęte jako podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego.

W przypadku gdy po zakończeniu okresu wykonywania pracy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby, a dodatkowy urlop macierzyński trwa nadal, pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, a dopiero po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

PRZYKŁAD

Pracownica do 27 stycznia 2011 r. wykorzystała 140 dni urlopu macierzyńskiego i od 28 stycznia do 10 lutego br. korzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W okresie od 28 stycznia do 5 lutego br. wykonywała pracę u swojego pracodawcy w wymiarze 1/2 etatu. W okresie od 4 do 17 lutego br. była nieobecna w pracy z powodu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Z tego tytułu pracownica ma prawo:

 • za okres od 4 do 5 lutego – do zasiłku opiekuńczego z tytułu wykonywania pracy na 1/2 etatu w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i do zasiłku macierzyńskiego z tytułu przebywania na dodatkowym urlopie macierzyńskim w niepełnym wymiarze,
 • za okres od 6 do 10 lutego – do zasiłku macierzyńskiego w pełnej kwocie (po zakończeniu wykonywania pracy w czasie dodatkowego urlopu),
 • od 11 do 17 lutego – do zasiłku opiekuńczego z tytułu pełnego wymiaru czasu pracy (za okres po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego).
Reklama

Państwa pracownica w okresie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego łączonego z wykonywaniem pracy na 1/5 etatu przedłożyła zwolnienie lekarskie od 30 stycznia do 23 marca 2011 r. i uzyskała prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego od 30 stycznia do 9 lutego br. (11 dni) z tytułu pracy podjętej w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego stanowi wynagrodzenie określone w umowie o pracę za styczeń 2011 r.:

 • 1510 zł – (1510 zł x 13,71%) = 1302,98 zł,
 • 1302,98 zł : 30 dni = 43,43 zł,
 • 43,43 zł x 80% = 34,74 zł,
 • 34,74 zł x 11 dni = 382,14 zł.

Za okres po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, tj. od 10 lutego do 23 marca br. pracownicy należy przeliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Za ten okres pracownica ma prawo do świadczeń od podstawy z pełnego etatu. Podstawę wymiaru tych świadczeń stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie przyjęte jako podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego, tj. kwota 3279,02 zł. Świadczenia należy wyliczyć następująco:

 • 3279,02 zł : 30 dni = 109,30 zł,
 • 109,30 zł x 80% = 87,44 zł,
 • 87,44 zł x 19 dni = 1661,36 zł – wynagrodzenie chorobowe za luty,
 • 87,44 zł x 23 dni = 2011,12 zł – wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy za marzec.

Podstawa prawna

 • art. 29 ust. 1 pkt 5 i pkt 7, art. 36, art. 37 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • § 92, § 1821, § 1822 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?