reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zmniejszenie składek ZUS za okres choroby

Zmniejszenie składek ZUS za okres choroby

W czasie niezdolności do pracy przedsiębiorca ma prawo do proporcjonalnego zmniejszenia składek na ubezpieczenia, które opłaca z tytułu prowadzonej działalności. Możliwość ta jest zarezerwowana dla osób, które zgłosiły się do ubezpieczenia chorobowego i uzyskały zasiłek chorobowy z ZUS. Zmniejszenie nie dotyczy jednak wszystkich składek, do których opłacenia zobowiązany jest przedsiębiorca.

Minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą może być za dany miesiąc zmniejszona, gdy przedsiębiorca jest chory i został mu w związku z tym wypłacony zasiłek z ZUS (art. 18 ust. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Nabycie prawa do zasiłku uzależnione jest od podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, które dla osób prowadzących działalność pozarolniczą ma charakter dobrowolny.

Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Jeżeli okres wypłaty zasiłku przypada na część miesiąca kalendarzowego, wówczas podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, obowiązującą przedsiębiorcę za dany miesiąc, zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni przypadających przed powstaniem niezdolności do pracy lub po ustaniu choroby. W ten sposób zmniejsza się podstawę wymiaru, a w efekcie również składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe.

Polecamy produkt: PIT-y 2015 (książka + CD)

Składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne jest z kolei miesięczna i niepodzielna. Oznacza to, że bez względu na to, czy z działalności za okres choroby przysługuje zasiłek chorobowy czy też nie, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne nie ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu – należy ją zawsze opłacić w pełnej miesięcznej wysokości.

Składka na FP

Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy ustala się od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynoszących – w przeliczeniu na okres miesiąca – co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. W przypadku proporcjonalnego zmniejszenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zmniejszeniu ulegnie również podstawa wymiaru składek na Fundusz Pracy.

Powyższa zasada nie oznacza, że z obowiązku opłacenia składki na FP zwolnieni są ci przedsiębiorcy, u których – w wyniku proporcjonalnego zmniejszenia – podstawa wymiaru składek jest niższa niż minimalne wynagrodzenie. Przepisy mówią bowiem o podstawie przeliczonej na okres miesiąca. Dla przedsiębiorcy oznacza to konieczność ustalenia, jaką podstawę wymiaru składek uzyskałby, gdyby działalność wykonywał przez cały miesiąc. Najprościej mówiąc – dla tych przedsiębiorców, którzy opłacają składki od standardowej podstawy dla osób prowadzących działalność (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek), miesięczna podstawa wymiaru składek w przeliczeniu na okres miesiąca zawsze będzie wyższa niż minimalne wynagrodzenie. W związku z tym zawsze będą oni zobowiązani opłacić składkę na Fundusz Pracy, nawet po proporcjonalnym jej pomniejszeniu (oczywiście oprócz miesiąca, w którym ubezpieczony przebywał na zasiłku przez cały miesiąc i w związku z tym podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych wynosi zero). Z kolei osoby opłacające składki na tzw. warunkach preferencyjnych (30%. wynagrodzenia minimalnego), które i tak nie opłacają składki na Fundusz Pracy, oczywiście nie będą jej opłacać również po zmniejszeniu podstawy.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 13.01.2016

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama