reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS - wstrzymanie lub obniżanie świadczeń chorobowych

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS - wstrzymanie lub obniżanie świadczeń chorobowych

Kwota wstrzymanych lub obniżonych świadczeń chorobowych w całym ubiegłym roku przekroczyła 141 mln zł. To efekt prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroli zwolnień lekarskich.

Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami ZUS prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

Fałszywe zwolnienia lekarskie nadal popularne >>

W zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy ZUS przeprowadził w ubiegłym roku 312,9 tys. badań kontrolnych. Ich efekt to wstrzymanie wypłaty świadczeń dla 32,2 tys. osób. Oznacza to, że lekarze orzecznicy ZUS uznali 10,3 proc. badanych za zdolnych do pracy. W przypadku 21,6 tys. osób zdecydowali natomiast o konieczności odbycia rehabilitacji leczniczej. Liczba dni ograniczonej w wyniku kontroli absencji chorobowej wyniosła 167,5 tys. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła natomiast 7,6 mln zł.

Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich od początku stycznia do końca grudnia ubiegłego roku objęła 68,9 tys. osób. Stwierdzone nieprawidłowości skutkowały pozbawieniem prawa do zasiłku 2,4 tys. ubezpieczonych. W efekcie ZUS wstrzymał wypłatę zasiłku na łączną kwotę 3,4 mln zł.

Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nakłada na ZUS również obowiązek obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy ustał tytuł ubezpieczenia. Wysokość świadczenia jest ograniczana w tym przypadku do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. W całym 2010 r. ZUS obniżył z tego tytułu wypłatę świadczeń o kwotę 121,7 mln zł.

Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty >>

Kolejnym z powodów ograniczenia wysokości wypłacanego świadczenia chorobowego jest opóźnienie w przekazaniu zwolnienia lekarskiego pracodawcy. Świadczenie w zmniejszonej kwocie wypłacane jest od ósmego dnia niezdolności do pracy do czasu dostarczenia zwolnienia. Kwota ograniczonych z tego tytułu ubiegłorocznych świadczeń sięgnęła 8,5 mln zł.

Łącznie w całym 2010 r. ZUS wstrzymał lub obniżył świadczenia chorobowe na sumę 141,3 mln zł. W tym czasie kwota wypłaconych przez Zakład zasiłków chorobowych wyniosła 6,8 mld zł.

Należy przypomnieć, że prawo przeprowadzania kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich mają również pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób.

Osoby pobierające zasiłek chorobowy - kontrola ZUS >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama