reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Obliczanie wynagrodzenia chorobowego

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego

Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Jego stawka godzinowa wynosi 10 zł/h. Dodatkowo przysługuje mu premia miesięczna w wysokości 500 zł, która od 1 października 2010 r. jest pomniejszana za czas choroby (jeśli pracownik choruje krócej niż połowę miesiąca, jest zmniejszana o 20 proc., a jeśli ponad połowę miesiąca – o 50 proc.). W zeszły roku pracownik chorował w październiku przez 5 dni i powtórnie w listopadzie przez 13 dni roboczych. Obecnie przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 21 kwietnia do 16 maja. Jak obliczyć należne pracownikowi świadczenie?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić z wynagrodzenia za okres od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r. Do podstawy należy wliczyć premię w wysokości faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

UZASADNIENIE

Za łącznie pierwszych 33 dni choroby w roku kalendarzowym (a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – za 14 dni) pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe finansowane z funduszy pracodawcy (art. 92 Kodeksu pracy). Wynosi ono 80% podstawy wymiaru, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Począwszy odpowiednio od 34. lub 15. dnia choroby pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia chorobowego. Wynagrodzenie chorobowe, a także zasiłek chorobowy, należy wypłacać w terminach przyjętych do wypłaty wynagrodzeń za pracę (art. 64 ustawy zasiłkowej).

Podstawę wymiaru zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego należnego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jest to wynagrodzenie po pomniejszeniu o kwotę odpowiadającą 13,71% z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, tj. w części pokrywanej przez pracownika. W przypadku Państwa pracownika będzie to średnia pensja z okresu od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub z przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Premia, którą otrzymuje pracownik, jest zmniejszana za czas choroby, w związku z czym należy ją uwzględniać w podstawie wynagrodzenia czy zasiłku chorobowego. Gdy pomniejszenie nie następuje w sposób proporcjonalny, premię należy uwzględniać w wysokości faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

Aby wyliczyć kwotę zasiłku, najpierw należy wyznaczyć podstawę wymiaru, tj. ustalić średnie miesięczne wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania. W tym okresie Państwa pracownik dwukrotnie chorował – raz w październiku 2010 r. 5 dni (40 godzin roboczych) i powtórnie w listopadzie 2010 r. 13 dni (104 godziny robocze).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.

Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama