Kategorie

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Jego stawka godzinowa wynosi 10 zł/h. Dodatkowo przysługuje mu premia miesięczna w wysokości 500 zł, która od 1 października 2010 r. jest pomniejszana za czas choroby (jeśli pracownik choruje krócej niż połowę miesiąca, jest zmniejszana o 20 proc., a jeśli ponad połowę miesiąca – o 50 proc.). W zeszły roku pracownik chorował w październiku przez 5 dni i powtórnie w listopadzie przez 13 dni roboczych. Obecnie przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 21 kwietnia do 16 maja. Jak obliczyć należne pracownikowi świadczenie?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić z wynagrodzenia za okres od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r. Do podstawy należy wliczyć premię w wysokości faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

UZASADNIENIE

Reklama

Za łącznie pierwszych 33 dni choroby w roku kalendarzowym (a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – za 14 dni) pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe finansowane z funduszy pracodawcy (art. 92 Kodeksu pracy). Wynosi ono 80% podstawy wymiaru, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Począwszy odpowiednio od 34. lub 15. dnia choroby pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia chorobowego. Wynagrodzenie chorobowe, a także zasiłek chorobowy, należy wypłacać w terminach przyjętych do wypłaty wynagrodzeń za pracę (art. 64 ustawy zasiłkowej).

Reklama

Podstawę wymiaru zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego należnego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jest to wynagrodzenie po pomniejszeniu o kwotę odpowiadającą 13,71% z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, tj. w części pokrywanej przez pracownika. W przypadku Państwa pracownika będzie to średnia pensja z okresu od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub z przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Premia, którą otrzymuje pracownik, jest zmniejszana za czas choroby, w związku z czym należy ją uwzględniać w podstawie wynagrodzenia czy zasiłku chorobowego. Gdy pomniejszenie nie następuje w sposób proporcjonalny, premię należy uwzględniać w wysokości faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

Aby wyliczyć kwotę zasiłku, najpierw należy wyznaczyć podstawę wymiaru, tj. ustalić średnie miesięczne wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania. W tym okresie Państwa pracownik dwukrotnie chorował – raz w październiku 2010 r. 5 dni (40 godzin roboczych) i powtórnie w listopadzie 2010 r. 13 dni (104 godziny robocze).


Wynagrodzenie za listopad 2010 r. należy pominąć, ponieważ pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. Natomiast wynagrodzenie za październik należy przyjąć po wcześniejszym uzupełnieniu, ponieważ pracownik przepracował więcej niż połowę obowiązującego go wymiaru czasu pracy. Wynagrodzenie godzinowe traktuje się jak wynagrodzenie stałe, w związku z czym uzupełnienie polega na pomnożeniu stawki za jedną godzinę pracy przez nominalny czas pracy w październiku 2010 r.

Premię przyjmujemy w wysokości faktycznie wypłaconej, doliczając do wynagrodzenia za miesiąc, za który została wypłacona. Premię za październik 2010 r. należy przyjąć w wysokości faktycznie wypłaconej: 500 zł pomniejszone o 20%, tj. 400 zł. Natomiast premii za listopad br., w którym pracownik przepracował mniej niż połowę wymiaru czasu pracy, nie należy uwzględniać.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od 21 kwietnia do 16 maja br. ustalamy ponownie, bo od ostatniej choroby minęły ponad 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej).

Przychód stanowiący podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika

@RY1@i65/2011/009/i65.2011.009.000.0071.001.jpg@RY2@

Łączny przychód za 11 miesięcy wyniósł 20 744,10 zł.

Średnie miesięczne wynagrodzenie: 1885,83 zł (20 744,10 zł : 11 m-cy) – podstawa wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego, które obliczamy w następujący sposób:

● 1885,83 zł : 30 dni = 62,86 zł,

● 62,86 zł x 80% = 50,29 zł,

● 50,29 zł x 10 dni = 502,90 zł (świadczenie za kwiecień),

● 50,29 zł x 16 dni = 804,64 zł (świadczenie za maj).

Podstawa prawna

 • art. 92 Kodeksu pracy,
 • art. 36 ust. 1, art. 37 ust. 2 pkt 1, art. 38, art. 41 ust. 1, art. 43, art. 64 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
Wynagrodzenia 2021. Rozliczanie płac w praktyce
Wynagrodzenia 2021. Rozliczanie płac w praktyce
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.