REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa cywilnoprawna, Podróż służbowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czas pracy i podróże służbowe pracowników mobilnych

Pracownicy mobilni, w dzisiejszych warunkach rynkowych, stanowią ważną grupę zawodową. Często to oni odpowiedzialni są za pozycję firmy na rynku i przewagę nad konkurencją. Kwestią wzbudzającą wątpliwości pozostaje sposób rozliczania ich czasu pracy, szczególnie podczas podróży służbowych.

Jak zatrudnić na umowę zlecenie?

Zlecenie jest jedną z dwóch umów cywilnoprawnych, na podstawie której wykonywana jest praca. Jej ogólne ujęcie pozwala na dość elastyczny sposób kształtowania obowiązków stron tej umowy.

Duża licza umów cywilnoprawnych wpływa negatywnie na system emerytalny

Na umowach cywilnoprawnych pracuje dziś ponad 1,5 mln Polaków. Liczba ta z roku na rok jest coraz wyższa. Przyszłe emerytury osób zatrudnionych na podstawie umów-zlecenie i o dzieło mogą być niższe niż minimalne, a to oznacza, że państwo będzie musiało do nich dopłacać. Eksperci ostrzegają, że w konsekwencji system emerytalny może przestać się bilansować.

Nadużycia przy kontroli umów o dzieło

Konfederacja Lewiatan wystąpiła do Prezesa ZUS o wnikliwą analizę działań kontrolerów ZUS w zakresie, w jakim kontrolują oni umowy o dzieło. Firmy skarżą się, że ZUS podczas kontroli dotyczących umów o dzieło dopuszcza się swobodnej interpretacji przepisów.

REKLAMA

Używanie prywatnego pojazdu pracownika w podróży służbowej

Wyjazd pracownika w podróż służbową jego prywatnym pojazdem jest możliwy, jednak wymaga uzgodnienia z pracodawcą. W jaki sposób rozlicza się podróż służbowa pracownika kierującego prywatnym pojazdem?

Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od umów cywilnoprawnych

Od umów cywilnoprawnych w niektórych przypadkach należy odprowadzać składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Kiedy powstaje ten obowiązek i w jaki sposób trzeba go realizować?

Składki na Fundusz Pracy z umów cywilnoprawnych

Od umów cywilnoprawnych w niektórych przypadkach należy odprowadzać składki na Fundusz Pracy. Kiedy powstaje ten obowiązek i w jaki sposób trzeba go realizować?

Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Osoby wykonujące umowy cywilnoprawne poza ubezpieczeniem społecznym mogą podlegać także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym, aby prawidłowo zgłosić i opłacić składki?

REKLAMA

Zasady rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne z umów cywilnoprawnych

Część umów cywilnoprawnych objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Jakie są zasady prawidłowego rozliczania składek z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych?

Umowy cywilnoprawne - podstawa wymiaru i wysokość składki na ubezpieczenie społeczne

Niektóre z umów cywilnoprawnych objęte są ubezpieczeniem społecznym. Aby prawidłowo rozliczyć się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, trzeba znać podstawę wymiaru i obliczyć wysokość składek na ubezpieczenie społeczne.

Zgłaszanie umów cywilnoprawnych do ubezpieczeń społecznych

Każda osoba, która wykonuje umowę cywilnoprawną podlegającą ubezpieczeniu społecznemu, musi zostać zgłoszona do ubezpieczyciela. Jak należy prawidłowo zgłaszać osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne - wady i zalety

Praca na etacie nie zawsze satysfakcjonuje. Coraz większą popularnością cieszy się podejmowanie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych. Jakie wady i zalety ma samozatrudnienie oraz wykonywanie pracy w ramach umów cywilnoprawnych?

Umowy cywilnoprawne podlegające ubezpieczeniu społecznemu

Coraz częściej stosowaną na rynku pracy podstawą zatrudnienia są umowy cywilnoprawne. Niektóre z umów regulowanych przez prawo cywilne objęte są ubezpieczeniem społecznym. Aby prawidłowo zgłosić, opłacić i rozliczyć składki na ubezpieczenia, potrzebna jest wiedza, które umowy objęte są tym obowiązkiem.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych a sytuacja na rynku pracy

Zdaniem Pracodawców RP oskładkowanie umów cywilnoprawnych wpłynie negatywnie na rynek pracy. Problem tkwi w prawie o zamówieniach publicznych. Nad ozusowaniem umów zleceń pracuje aktualnie sejmowa Podkomisja stała ds. rynku pracy.

Podróż służbowa a telepraca

Podróż służbowa stanowi przykład efektywności pracownika poza stałym miejscem wykonywania pracy. Pracownik powinien mieć więc większą swobodę w wyborze miejsca wykonywania pracy. Telepraca powinna zyskiwać na popularności.

Podróż służbowa a czas pracy – 7 najtrudniejszych kwestii z praktyki

Rozliczanie czasu pracy w czasie podróży służbowej może przysporzyć wielu wątpliwości. Do czasu pracy zaliczane są godziny pracy spędzone w podróży służbowej, które pokrywają się z godzinami pracy pracownika wynikającymi z jego rozkładu czasu pracy, ale i te wykraczające poza rozkład czasu pracy, w czasie których pracownik wykonywał pracę w podróży służbowej. Jak należy rozliczać czas pracy w podróży służbowej?

Jak rozliczać podróże służbowe w 2015 roku?

Koszty, jakie ponosi pracodawca w związku z podróżą służbową pracownika, to diety zagraniczne bądź krajowe. Sposób ich ustalania określa rozporządzenie MPiPS. Jak będzie się rozliczać podróże służbowe w 2015 roku?

Konsekwencje oskładkowania umów cywilnoprawnych

Czy ozusowanie umów cywilnoprawnych, tzw. śmieciówek stanowi, jak zapewniają pomysłodawcy, mechanizm zabezpieczający interesy pracowników zatrudnionych w oparciu o nie? Jakie konsekwencje niesie za sobą oskładkowanie umów cywilnoprawnych?

Rozliczanie podróży służbowych pracowników

Kwestię ustalania pracownikom diet z tytułu krajowych oraz zagranicznych podróży służbowych reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej. Jakie diety z tytułu podróży służbowych przysługują pracownikom? Jakie są zasady rozliczania podróży służbowych pracowników?

Etat coraz mniej popularny

W branży HR coraz częściej zamiast o umowie o pracę, słyszy się o outsourcingu personalnym, secondmentcie, kontraktach, delegowaniu pracowników czy pracy tymczasowej. Zdaniem ekspertów pojęcia te łączy wspólny mianownik: elastyczność. Nieunikniony wymóg rynku, moda czy mądra alternatywa przyjazna pracodawcom i pracownikom?

Praca w warunkach pracy tymczasowej a zatrudnienie pracownika na umowie-zleceniu

Kiedy w warunkach pracy tymczasowej można kwestionować zatrudnienie pracownika na umowie-zleceniu?

Składki ZUS w razie świadczenia usług przez pracownika na rzecz pracodawcy na podstawie innej umowy

Pracownik poza wykonywaniem obowiązków wynikających ze stosunku pracy, może świadczyć dla swojego pracodawcy również usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z podmiotem trzecim. Jednak obowiązek odprowadzania składek ZUS spoczywa wtedy na pracodawcy.

Podróże służbowe po zmianach

Podróż służbowa polega na wykonywaniu na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub w której znajduje się siedziba pracodawcy. Przepisy regulujące kwestie związane z podróżą służbową obowiązywały od lat i niezbędna stała się ich zmiana.

Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło?

Umowa zlecenia obok umowy o dzieło jest najczęściej spotykaną podstawą świadczenia usług. Umowa o dzieło w odróżnieniu od umowy zlecenia jest umową rezultatu, czyli liczy się efekt wykonanej pracy, podczas gdy przy umowie zlecenia wystarczą same dobre chęci i starania. Co ważne umowa o dzieło nie daje pracownikowi żadnej ochrony socjalnej.

Zasady zwrotu kosztów wolontariuszom

Fundacja planuje realizację projektu polegającego na współpracy z wolontariuszami. Część wolontariuszy, którzy zgłosili się do współpracy, mieszka poza miastem będącym siedzibą fundacji. Czy fundacja ma obowiązek zwrotu wolontariuszom np. kosztów przejazdów?

Wykazywanie dodatkowych świadczeń z umowy zlecenia po ustaniu zatrudnienia w Z-3a

Czy dodatkowe świadczenia z umowy zlecenia należy wykazywać w Z-3a po ustaniu zatrudnienia? Poniżej przedstawiamy porady w zakresie rozliczania dodatkowych świadczeń z umowy zlecenia po ustaniu zatrudnienia.

Składki za zleceniobiorcę w okresie zawieszenia jego działalności gospodarczej

Umowa zlecenia jest stosowana na szeroko rozumianym rynku pracy niemal tak często jak sama umowa o pracę. Powszechne jej stosowanie, może jednak budzić pewne wątpliwości. Jakie składki opłacić za osobę wykonującą zlecenie w okresie zawieszenia własnej działalności gospodarczej?

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) to nic innego jak umowa zawarta pomiędzy zamawiającym, czyli osobą która zleca wykonanie dzieła oraz przyjmującym zamówienie, czyli osobą która to dzieło wykona. Strony zobowiązują się do wykonania oznaczonego dzieła, jak i do przyznania za nie umówionego wynagrodzenia.

Umowa zlecenia

Umowa zlecenia, czyli umowa cywilnoprawna uregulowana w art. 734-751 kodeksu cywilnego, to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularna forma zatrudnienia. Jakie obowiązki ciążą na stronach umowy zlecenia? Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca?

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniodawcę

Wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniodawcę zostało uregulowane w kodeksie cywilnym, sama zaś umowa zlecenia stosowana jest na szeroko rozumianym rynku pracy. Pracodawcy bowiem często rezygnują z umów o prace na rzecz umów cywilnoprawnych, do których zalicza się umowę zlecenia.

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę – wzór

Umowa zlecenia jest funkcjonującą na szeroko pojętym rynku pracy umową, traktowaną jako swego rodzaju formę zatrudnienia. Jest to jedna z umów cywilnoprawnych, regulowanych przez przepisy kodeksu cywilnego.

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę

Obok umów o pracę, funkcjonują umowy cywilnoprawne, czyli takie, których zasady zostały określone w kodeksie cywilnym. Jedną z najbardziej popularnych umów cywilnoprawnych, jest tak zwana umowa zlecenia.

Jak obniżać dietę krajową o zapewnione wyżywienie

Jak obniżać dietę krajową o zapewnione wyżywienie? Zgodnie z nowymi przepisami dzienna stawka diety za służbową podróż krajową wynosi 30 zł. Zostaje pomniejszona o zapewnione pracownikowi wyżywienie. W jaki sposób obliczyć dietę, gdy pracownik miał zapewnione wyżywienie?

Umowa o dzieło czy umowa zlecenia – kontrowersje

Umowa o dzieło czy umowa zlecenia - którą z umów zastosować? Wśród tego tematu rodzą się kontrowersje. Niewłaściwe zastosowanie umowy o dzieło może doprowadzić do tego, że ZUS obciąży stowarzyszenie albo fundację z tytułu nieodprowadzenia od takiej umowy składek na ubezpieczenie społeczne. W przypadku organizacji pozarządowych takie sytuacje szczególnie często mają miejsce w odniesieniu do zamawiania wykładów i szkoleń. ZUS ma możliwość wykazania przed sądem, że umowa o dzieło była w rzeczywistości umową zlecenia – i z tej możliwości korzysta.

Umowa zlecenie

Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna uregulowana w Kodeksie cywilnym. Zleceniodawca zleca wykonanie określonej czynności prawnej zleceniobiorcy. Na czym polega zlecenie? Czy możliwe jest jego wypowiedzenie?

Zgłoszenie zleceniobiorcy – absolwenta studiów wyższych do ZUS

Zgłoszenie zleceniobiorcy – absolwenta studiów wyższych do ZUS powinno nastąpić od dnia ukończenia studiów, którym jest dzień złożenia egzaminu dyplomowego. Nie ma przy tym znaczenia zamiar kontynuowania studiów przez zleceniobiorcę z tytułem licencjata.

Świadczenia dla wolontariuszy

To, czy świadczenia przekazywane wolontariuszowi przez organizację non profit będą podlegały opodatkowaniu, zależy od wielu czynników, wśród których najważniejsze to: rodzaj świadczeń, źródła ich pochodzenia, podstawy przekazania oraz wysokość.

Diety zagraniczne 2013

Od 1 marca 2013 r. zmieniła się wysokość diety zagranicznej. Jak ustalić wysokość diet za delegacje zagraniczne? Stawki krajowych i zagranicznych diet określa nowe rozporządzenie w sprawie podróży służbowych.

Prace sezonowe - formy zatrudnienia

Praca sezonowa kojarzy się z pracą za granicą czy z pracą wykonywaną przez młodocianych. Osobami zatrudnionymi do prac sezonowych są osoby wykonujące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od formy swojego zatrudnienia. Zatrudniając osoby do prac sezonowych przedsiębiorcy kierują się głównie tym, aby ponieść jak najmniejsze koszty zatrudnienia takich osób. Ważna jest też dla nich możliwość łatwego rozwiązania umowy z osobą wykonującą prace sezonowe. Dlatego najkorzystniejszą formą zatrudnienia takich osób są umowy cywilnoprawne, np. zlecenia lub o dzieło.

Diety krajowe 2013

Diety krajowe przysługują pracownikom z tytułu odbycia podróży służbowej na terenie kraju. 1 marca 2013 r. w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia w sprawie podróży służbowych stawki diet zostały podwyższone. Za dobę podróży przysługuje pracownikowi dieta w wysokości 30 zł.

Rozliczenie podróży służbowej pracownika kierującego samochodem służbowym

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podróży służbowej. Weszło w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania pracownikom diet z tytułu krajowych oraz zagranicznych podróży służbowych. Istnieją trzy warianty rozliczenia podróży służbowej pracownika kierującego samochodem służbowym.

Diety w podróży służbowej od marca 2013 r.

Z dniem 1 marca 2013 r. doszło do zmiany przepisów dotyczących wysokości oraz warunków ustalania należności - w tym diet - przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej.

Kontrakt popularny wśród inżynierów

Praca kontraktowa jest popularna pośród specjalistów z Europy Zachodniej. Kontrakt zyskuje zainteresowanie również w Polsce. Umowa kontraktowa coraz częściej stanowi podstawę zatrudnienia już nie tylko pracowników sektora IT, ale także inżynierów. Według konsultantów agencji doradztwa personalnego Experis, trend ten będzie się rozwijał.

Umowa zlecenia bez wynagrodzenia a bezpłatna służba zdrowia

Umowa zlecenia może stanowić jedyny tytuł ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Wówczas ubezpieczenie zleceniobiorcy upoważnia do bezpłatnej służby zdrowia. Czy brak wypłacenia wynagrodzenia uniemożliwia pracownikowi korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej?

Umowa cywilnoprawna na wystawianie pozytywnych opinii o firmie

Czy dopuszczalne jest zawieranie umowy cywilnoprawnej na wystawianie tylko pozytywnych opinii o firmie? Która umowa cywilnoprawna jest najbardziej odpowiednia: umowa o świadczenie usług, umowa zlecenia czy umowa o dzieło?

Umowa cywilnoprawna - obniżenie i brak wynagrodzenia

Obowiązkiem zleceniodawcy lub zamawiającego wykonanie dzieła jest, co do zasady, zapłata wynagrodzenia za wykonanie umowy. Kodeks cywilny oraz liczne orzecznictwo określają jednak przypadki, kiedy można obniżyć wynagrodzenie albo nie wypłacić go wcale.

Jak przychód z umowy cywilnoprawnej wpływa na wysokość świadczenia chorobowego przysługującego pracownikowi

Zawarcie z pracownikiem dodatkowej umowy zlecenia skutkuje koniecznością wypłaty wyższego świadczenia chorobowego. Mimo że pracownik ma prawo do zasiłku ze stosunku pracy, to ustalając podstawę wymiaru świadczenia przysługującego takiej osobie należy uwzględnić również przychód z umowy cywilnoprawnej.

Kiedy bezrobotny bez prawa do zasiłku może wykonywać umowę o dzieło

Czy osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku może wykonywać pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej? Cy umowa o dzieło obejmująca nieregularne pisanie tekstów autorskich za wynagrodzeniem powoduje wykreślenie z rejestru bezrobotnych?

Umowa o obsługę public relations

Umowa o obsługę public relations przyjmuje zwykle formę umowy o świadczenie usług. Stosuje się do niej odpowiednio przepisy dotyczące zlecenia. Należy zawrzeć w niej dodatkowo postanowienia, których potrzeba uregulowania wynika ze specyfiki wykonywanych usług.

Ubezpieczenie społeczne zleceniobiorcy

Zasadniczo zleceniobiorca jest obejmowany obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi (emerytalnym, rentowymi i wypadkowym) w okresie od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego może przystąpić w każdej chwili, jeżeli przekaże płatnikowi składek-zleceniodawcy wniosek wyrażający wolę przystąpienia do tego ubezpieczenia. Ta generalna zasada nie będzie jednak miała zastosowania w licznych sytuacjach, kiedy umowa zlecenia nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Zdarza się tak np. w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń, m.in. gdy zleceniobiorca jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

REKLAMA