reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Składki na Fundusz Pracy z umów cywilnoprawnych

Składki na Fundusz Pracy z umów cywilnoprawnych

Od umów cywilnoprawnych w niektórych przypadkach należy odprowadzać składki na Fundusz Pracy. Kiedy powstaje ten obowiązek i w jaki sposób trzeba go realizować?

Fundusz Pracy

Fundusz Pracy to państwowy fundusz celowy działający od 1 stycznia 1990 roku. Został powołany, aby łagodzić skutki transformacji ustrojowej dla pracowników, przeciwdziałać bezrobociu i aktywizować osoby pozostające bez zatrudnienia. Zazwyczaj przybiera to formę zasiłków, staży, pożyczek na sfinansowanie kosztów szkolenia, środków na podjęcie działalności gospodarczej. Fundusz Pracy realizuje swoje cele głównie ze składek pracodawców, a także z dotacji budżetowych czy dotacji unijnych. Dysponentem Funduszu Pracy jest Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Składka na Fundusz Pracy

Zobacz też: Samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne - wady i zalety

Składkę na Fundusz Pracy należy odprowadzać od umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Polecamy: Serwis Prawno-Pracowniczy – prenumerata.

Podstawa wymiaru składki na Fundusz Pracy to kwota stanowiąca podstawę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – czyli kwota przychodu uzyskiwanego z umowy cywilnoprawnej.


Składki na Fundusz Pracy opłaca się od takich umów cywilnoprawnych, których podstawa wymiaru jest równa lub wyższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Jeżeli umowa jest zawarta na kwotę poniżej 1680zł brutto (stan na 2014 rok) w przeliczeniu miesięcznym, to składek na Fundusz Pracy się nie odprowadza.

Zadaj pytanie na naszym FORUM

Ponadto Fundusz Pracy jest obligatoryjny jedynie dla tych zleceniobiorców, którzy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Gdy składki na ubezpieczenie społeczne są dobrowolne, osoba wykonująca umowę cywilnoprawną nie jest objęta Funduszem Pracy.

W okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2013 r. osoba wykonywała pracę na podstawie zawartej ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością umowy zlecenia, z miesięcznym wynagrodzeniem 1700 zł. Z tytułu umowy-zlecenia zleceniodawca wypłacił wynagrodzenie w wysokości: w kwietniu – 1700 zł, w maju – 1700 zł, w czerwcu – 1700 zł.
Z tytułu wykonywania tej umowy wymieniona osoba podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Zleceniodawca za tę osobę miał również obowiązek opłacić składkę na Fundusz Pracy.


Zwolnieni z obowiązku opłacania Funduszu Pracy są zleceniobiorcy, którzy przekroczyli określony wiek. Dla kobiet granica została ustanowiona na 55 roku życia, dla mężczyzn na 60. Za osoby, które mają więcej lat, płatnicy nie muszą odprowadzać składek na omawiany fundusz.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama