Ubezpieczenie społeczne zleceniobiorcy
REKLAMA
Podmiot zawierający umowę zlecenia z osobą jednocześnie zatrudnioną w ramach stosunku pracy musi ustalić, czy zleceniobiorca podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. W tym celu zleceniodawca musi uzyskać od ubezpieczonego niezbędne informacje, a potem na bieżąco sprawdzać ich aktualność. Płatnik odpowiada bowiem za prawidłowe rozliczenie składek niezależnie od tego, czy zleceniobiorca przekaże prawidłowe dane oraz czy będą one aktualne.
REKLAMA
Obydwie grupy ubezpieczonych (pracownicy i zleceniobiorcy), co do zasady, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Osoba, która jednocześnie spełnia warunki do objęcia jej obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu stosunku pracy oraz jako zleceniobiorca, jest obejmowana tymi ubezpieczeniami wyłącznie z tytułu stosunku pracy, jeśli w umowie o pracę ma zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenie, a w razie braku tej gwarancji (pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy) – jeśli podstawa wymiaru składek z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie (art. 9 ust. 1 i 1a ustawy systemowej).
W celu prawidłowego ustalenia zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym przez zleceniobiorcę zatrudnionego jednocześnie w ramach stosunku pracy, kluczowe jest ustalenie, czy zlecenie wykonuje na rzecz innego płatnika czy na rzecz własnego pracodawcy.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
(?) Zamierzamy zatrudnić na umowę zlecenia 24-letniego studenta. Jest on także zatrudniony na podstawie umowy o pracę u innego pracodawcy. Czy powinien być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego?
Nie, student w wieku 24 lat, bez względu na posiadanie innych tytułów do ubezpieczeń, z tytułu umowy zlecenia nie powinien być zgłoszony ani do ubezpieczeń społecznych, ani do ubezpieczenia zdrowotnego.
Zleceniobiorcy nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat (art. 6 ust. 4 ustawy systemowej). Ci zleceniobiorcy nie spełniają warunków do objęcia ubezpieczeniami społecznymi – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Zatem nie powinni być zgłaszani również do ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu m.in. z tytułu umowy zlecenia podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi (z art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy zdrowotnej).
PRZYKŁAD
Piotr K. wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej do 31 grudnia 2012 r. Jest studentem 4. roku jednolitych studiów magisterskich. 29 sierpnia br. skończył 26 lat. Od tego dnia zleceniodawca ma obowiązek, w 7-dniowym terminie, zgłosić go do ZUS do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego, na formularzu ZUS ZUA. Piotr K. może wyrazić chęć przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego, a płatnik musi uwzględnić ten wniosek w przekazywanym do ZUS dokumencie zgłoszeniowym. Zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń tego zleceniobiorcy musi wpłynąć do ZUS najpóźniej do środy, 5 września.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Jakim ubezpieczeniom społecznym podlega pracownik zawierający dodatkowo umowę zlecenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat