REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS w razie świadczenia usług przez pracownika na rzecz pracodawcy na podstawie innej umowy

Agnieszka Śniegowska
Składki ZUS w razie świadczenia usług przez pracownika na rzecz pracodawcy na podstawie innej umowy / Fot. Fotolia
Składki ZUS w razie świadczenia usług przez pracownika na rzecz pracodawcy na podstawie innej umowy / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik poza wykonywaniem obowiązków wynikających ze stosunku pracy, może świadczyć dla swojego pracodawcy również usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z podmiotem trzecim. Jednak obowiązek odprowadzania składek ZUS spoczywa wtedy na pracodawcy.

Pracownik, czyli kto?

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 roku (tekst jednolity Dz. U. Nr 205, poz. 1585 ze zm.), pracodawca jest płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne w stosunku do pracowników (art. 4 pkt 2a). Pracownikiem w rozumieniu tej ustawy jest osoba pozostająca w stosunku pracy, a także osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług (do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym jednocześnie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy (art. 8 ust. 1 i 2a ww. ustawy). 

Autopromocja

Jak widać, ustawa ta posługuje się własnymi pojęciami i na potrzeby obowiązku w zakresie odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne rozszerza definicje pracodawcy i pracownika zawarte w kodeksie pracy (art. 2 i 3 k.p.). Rozciąga go również na dwa inne przypadki. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, w której osoba fizyczna pozostaje z pracodawcą w kilku stosunkach prawnych jednocześnie – stosunku pracy oraz dodatkowo tzw. stosunku cywilnoprawnym (nawiązanym np. na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło). Drugi przypadek natomiast ma miejsce wtedy, gdy osobę fizyczną łączy z pracodawcą tylko jedna umowa (umowa o pracę), ale jednocześnie w ramach umowy z innym (trzecim) podmiotem świadczy ona na rzecz tego pracodawcy pracę (np. wykonuje usługi w ramach umowy zlecenia). Swego rodzaju łącznikiem pomiędzy taką osobą a jej pracodawcą, który pozwala uznać go za pracodawcę w powyższym rozumieniu i płatnika składek zarazem jest wówczas efekt (rezultat) pracy tej osoby, który da się przypisać właśnie pracodawcy. 

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Jak rozstrzygnąć, że dana osoba świadczy pracę faktycznie na rzecz swojego pracodawcy?

Ustalenie takiej relacji (rozstrzygnięcie, czy zleceniobiorca (lub inna osoba) wykonuje faktycznie pracę na rzecz pracodawcy, z którymi pozostaje w stosunku pracy) wymaga zbadania i oceny okoliczności każdego przypadku. Stanowisko takie potwierdza również orzecznictwo (m. in. postanowienie SN z dn. 11.12.2012 r., I UK 473/12, wyroki SN dn. 14.01.2010 r., I UK 252/09, z dn. 22.02.2010 r., I UK 259/09 i z dn. 18.10.2011 r., III UK 22/11, z dn. 11.05.2012 r., I UK 5/12). Dotyczy ono różnych stanów faktycznych. Jako przykład można przywołać kazus lekarza zatrudnionego w ramach umowy o pracę ze szpitalem i jednocześnie współpracującego w ramach umowy zlecenia z innym podmiotem - dawnym NZOZem (aktualnie podmiotem leczniczym) oraz pośrednika nazywanego podwykonawcą, wykonującego na rzecz swego pracodawcy dzieło na podstawie umowy o dzieło.

Konsekwencje

Skutkiem uznania osoby wskazanej w przywołanym art. 8 ust. 2a za pracownika, jest objęcie jej obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi, rentowymi, chorobowymi i wypadkowymi oraz zgłoszenie do ww. ubezpieczeń. Zgodnie z art. 36 ust. 1 i 2 ustawy obowiązek ten obciąża płatnika składek. Pracodawca (płatnik) wykazuje wówczas łączny przychód pracownika. W myśl art. 18 ust. 1a ww. ustawy oraz zasady wyrażonej w przywołanych orzeczeniach, przychód z tytułu umowy cywilnoprawnej uwzględnia się w podstawie wymiaru składek z tytułu stosunku pracy, a pracodawca, ustalając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu stosunku pracy, powinien zsumować wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej z wynagrodzeniem ze stosunku pracy i od takiej łącznej kwoty odprowadzić składki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum Kadry

www.ghmw.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA