reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Diety krajowe 2013

Diety krajowe 2013

Diety krajowe przysługują pracownikom z tytułu odbycia podróży służbowej na terenie kraju. 1 marca 2013 r. w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia w sprawie podróży służbowych stawki diet zostały podwyższone. Za dobę podróży przysługuje pracownikowi dieta w wysokości 30 zł.

Rozporządzenie – rodzaj pracowników

29 stycznia 2013 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej podpisał rozporządzenie w sprawie diet za podróże służbowe. Wprowadzono nowe zasady rozliczania podróży służbowych. Należy zaznaczyć, że nowe rozporządzenie dotyczy delegacji krajowych i zagranicznych pracowników zatrudnionych w państwowych bądź samorządowych jednostkach sfery budżetowej.

Natomiast warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi zatrudnionemu u prywatnego pracodawcy określa się:

  • w układzie zbiorowym pracy lub
  • w regulaminie wynagradzania albo
  • w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania (art. 775 § 3 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Należy jednak mieć na uwadze, że postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę nie mogą ustalać diety za dobę podróży służbowej krajowej lub zagranicznej w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona we wspomnianym rozporządzeniu.

Zobacz: Podróże służbowe - diety 2013

Podróż krajowa

Diety krajowe mają na celu pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w trakcie podróży krajowej. Taką podróżą jest delegacja na terenie kraju, przy czym miejscowość jej rozpoczęcia i zakończenia określa pracodawca. Rozporządzenie zezwala na uznanie za miejscowość rozpoczęcia lub zakończenia podróży krajowej miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika.

Wysokość diet krajowych

Dieta krajowa wynosi obecnie 30 zł na dobę podróży. To 7 zł więcej niż dotychczas. Wysokość diety, która będzie przysługiwała pracownikowi oblicza się od wyjazdu do przyjazdu czyli za czas od rozpoczęcia podróży krajowej do powrotu po wykonaniu zadania służbowego.

Zobacz również: Diety w podróży służbowej od marca 2013 r.

Czas podróży

Wysokość diety

mniej niż 8 godzin

-

od 8 do 12 godzin

50% diety (15 zł)

powyżej 12 do 24 godzin

100% diety (30 zł)

doba + maksymalnie 8 godzin

100% diety (30 zł) + 50% diety (15 zł) = 45 zł

doba + ponad 8 godzin

100% diety (30 zł) + 100% diety (30 zł) = 60 zł

Wyłączenie diet krajowych

Rozporządzenie określa dwa przypadki, gdy dieta nie przysługuje. Pracownik nie otrzymuje diety:

  1. za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz w przypadkach, gdy pracownik przebywający w podróży krajowej trwającej co najmniej 10 dni przemieszcza się środkiem transportu określonym przez pracodawcę do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem, a za przejazdy w dniu wolnym od pracy przysługuje mu zwrot kosztów;
  2. jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama