reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Umowy cywilnoprawne podlegające ubezpieczeniu społecznemu

Umowy cywilnoprawne podlegające ubezpieczeniu społecznemu

Coraz częściej stosowaną na rynku pracy podstawą zatrudnienia są umowy cywilnoprawne. Niektóre z umów regulowanych przez prawo cywilne objęte są ubezpieczeniem społecznym. Aby prawidłowo zgłosić, opłacić i rozliczyć składki na ubezpieczenia, potrzebna jest wiedza, które umowy objęte są tym obowiązkiem.

Co to są umowy cywilnoprawne?

Umowa cywilnoprawna to porozumienie stron, w którym jeden podmiot powierza drugiemu wykonanie pewnej pracy, oznaczonego dzieła, określonych czynności. W odróżnieniu od umowy o pracę, która podlega systematyce Kodeksu pracy, umowy cywilnoprawne regulowane są przez prawo cywilne. O ile w stosunkach pracy strony mają dość ograniczone pole do kształtowania wzajemnych praw i obowiązków, to w przypadku umów cywilnoprawnych zakres ten jest bardzo szeroki. Reguluje to przede wszystkim zasada swobody umów. W myśl w art. 3531 Kodeksu cywilnego, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Które umowy podlegają ubezpieczeniu społecznemu?

Według ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczeniu usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Ubezpieczenie chorobowe jest natomiast dobrowolne – aby do niego przystąpić, zainteresowany musi złożyć odpowiedni wniosek.

Rekomendowany produkt: Rewolucja w umowach zlecenie

Cechy charakterystyczne umowy zlecenia, umowy agencyjnej, kontraktu menedżerskiego i umowy o świadczeniu usług

Przez umowę zlecenie zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Co do zasady zlecenie należy wykonywać osobiście. Przyjmujący zlecenie obowiązany jest zachować należytą staranność przy wykonywaniu powierzonej czynności, co odróżnia umowę zlecenia od umowy o dzieło, w której wykonawca dzieła zobligowany jest do osiągnięcia z góry umówionego rezultatu.

W umowie agencyjnej przyjmujący zlecenie, czyli agent, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa zobowiązuje się do stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów z klientami na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania umów w jego imieniu. Co istotne, działalność agencyjna musi mieć charakter stały – przy jednorazowej czynności zawartej dla klienta nie możemy mówić o wyczerpaniu znamion umowy agencyjnej. Agent pobiera wynagrodzenie za efekty swego działania w formie prowizji (jeżeli inny sposób wynagrodzenia nie został określony przez strony w umowie).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 01.10.2015

Autor:

Źródło:

ZUS

Zdjęcia

Ubezpieczenia społeczne przy umowach cywilnoprawnych. /Fot. Fotolia
Ubezpieczenia społeczne przy umowach cywilnoprawnych. /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama