Kategorie

Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Rafał Krzemiński
Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne. /Fot. Fotolia
Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne. /Fot. Fotolia
Fotolia
Osoby wykonujące umowy cywilnoprawne poza ubezpieczeniem społecznym mogą podlegać także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym, aby prawidłowo zgłosić i opłacić składki?

Obowiązek ubezpieczenia

Ubezpieczenie zdrowotne dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne jest obowiązkowe.

Dotyczy to umowy zlecenia, umowy agencyjnej albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Ubezpieczenie zdrowotne na urlopie wychowawczym

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Obowiązek ubezpieczenia obejmuje osoby, które:

 • posiadają obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mieszkają na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu,
 • nie posiadają obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu i przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy w celu wykonywania pracy, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich,  zgody na pobyt tolerowany lub uzyskały w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą albo korzystające z ochrony czasowej na jej terytorium
 • nie posiadają obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu i legalnie mieszkają na terytorium innego niż Rzeczypospolita Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu

Ponadto obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby objęte ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z tytułu umowy zlecenia, umowy agencyjnej albo innej umowy o świadczenie usług, które posiadają obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu i nie zamieszkują na terytorium państwa członkowskiego tych organizacji.

Osoba objęta ochroną ubezpieczeniową ma uprawnienie do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej po zgłoszeniu jej do ubezpieczenia zdrowotnego. Uprawnienie to ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Podstawa wymiaru

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne z umów cywilnoprawnych oblicza się tak samo jak podstawę wymiaru ubezpieczenia społecznego z tych umów – podstawę wymiaru stanowi przychód uzyskiwany z wykonywanego zlecenia. Istnieją jednak dwie różnice:

 • -podstawa na ubezpieczenie zdrowotne jest pomniejszona o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane ze środków ubezpieczonego,
 • -nie stosuje się ograniczenia maksymalnej wysokości składek rocznych do trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej

Aktualnie wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne została ustalona na 9% podstawy wymiaru.

Zobacz też: Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Zgłaszanie i opłacanie składek

Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego powstaje w dniu rozpoczęcia wykonywania umowy cywilnej. Należy tego dokonać w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia.
Gdy dokonuje się zgłoszenia jednocześnie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, właściwy jest wniosek ZUS ZUA. O objęcie jedynie ubezpieczeniem zdrowotnym wnosi się na druku ZUS ZZA.
Zgłoszenia, podobnie jak w przypadku ubezpieczeń społecznych, dokonuje płatnik składek – zleceniodawca. On także jest zobowiązany składkę obliczać i wpłacać na konto ubezpieczyciela w każdym miesiącu trwania umowy do 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Obowiązek opłacania składek ustaje wraz z wygaśnięciem lub rozwiązaniem umowy.

Pracownik zawarł od 15 czerwca 2009 r. umowę zlecenie z innym podmiotem niż pracodawca. Z umowy o pracę otrzymuje on wynagrodzenie w wysokości 1500 zł miesięcznie. Z tytułu wykonywania umowy zlecenia podlega zatem obowiązkowo jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Zleceniodawca, jako płatnik składek, jest zobowiązany zgłosić zleceniobiorcę do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, na druku ZUS ZZA, w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia. 

Zbieg tytułów

Możliwa jest sytuacja, w której osoba wykonuje kilka rodzajów działalności objętych obowiązkiem odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wówczas należy opłacać składkę zdrowotną z każdego tytułu osobno. Dotyczy to na przykład zbiegu umowy zlecenia z umową o pracę, z prowadzeniem działalności gospodarczej czy jednoczesnego wykonywania kilku umów zlecenia. Z każdej umowy płatnik zobowiązany jest opłacać odrębną składkę.

Zasada ta nie ma zastosowania do umowy zlecenia wykonywanej przez osoba przebywająca na urlopie wychowawczym. Składkami na ubezpieczenie zdrowotne objęta jest wówczas umowa zlecenia, a z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacane.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: ZUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.