REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę

Agnieszka Fryc
Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę. /Fot. Fotolia
Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Obok umów o pracę, funkcjonują umowy cywilnoprawne, czyli takie, których zasady zostały określone w kodeksie cywilnym. Jedną z najbardziej popularnych umów cywilnoprawnych, jest tak zwana umowa zlecenia.

Umowa zlecenia regulowana jest w pełni przez przepisy kodeksu cywilnego. Jest to umowa wzajemna, określana mianem umowy starannego działania. Poprzez umowę zlecenia, zleceniobiorca zobowiązuje się do dokonania na rzecz zleceniodawcy określonej czynności prawnej. Na szeroko rozumianym rynku pracy, stosuje się umowy zlecenia dla dokonywania czynności faktycznych, zaś na mocy postanowień kodeksu cywilnego, do umów tych stosuje się te same przepisy.

REKLAMA

Autopromocja

Umowa zlecenia jest więc powszechnie traktowana jako rodzaj „zatrudnienia”. Należy jednak wskazać podstawowe różnice pomiędzy umową zlecenia a umową o pracę, regulowaną przepisami kodeksu pracy. Różnice te wskazuje poniższa tabelka:

Umowa zlecenia

Umowa o pracę

Możliwość powierzenia wykonania zlecenia osobie trzeciej

Konieczność osobistego świadczenia pracy

Brak podporządkowania zleceniobiorcy zleceniodawcy

Podporządkowanie pracownika pracodawcy

Ryzyko wykonywanego zlecenia leży po stronie przyjmującego zlecenie

Wykonywanie pracy na rzecz i ryzyko pracodawcy

Możliwość nieodpłatnego wykonywania zlecenia

Odpłatność pracy

Zleceniobiorcą może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna

Pracownikiem może być tylko osoba fizyczna

 

 

Brak wymogu pisemnej formy umowy zlecenia

Stosunek pracy powinien być potwierdzony pisemną umową najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika

Sądem właściwym dla rozwiązywania sporów z tytułu umów cywilnoprawnych jest sąd cywilny

Sądem właściwym do rozwiązywania sporów ze stosunku pracy jest sąd pracy

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę

Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże, w przypadku zlecenia odpłatnego, jeśli wypowiedzenie zlecenia nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym miejscu należy wskazać na różnicę w odpowiedzialności stron oraz przedawnianiu roszczeń z tytułu umów zlecenia a stosunku pracy. Otóż w przypadku pracownika, jego odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy, została przez prawo pracy ograniczona do wysokości jego 3-miesięcznego wynagrodzenia. Większa odpowiedzialność, a co za tym idzie wyższe odszkodowanie przysługuje pracodawcy w przypadku wyrządzenia szkody w mieniu powierzonym oraz w przypadku umyślnego wyrządzenia szkody przez pracownika. Odpowiedzialność zleceniobiorcy zaś nie została ograniczona, oznacza to, iż odpowiada on za wyrządzoną zleceniodawcy szkodę w pełnej wysokości, według zasad wynikających z kodeksu cywilnego. Biorąc pod uwagę jednak, że zlecenie jest umową starannego działania, przy ocenie odpowiedzialności zleceniodawcy, nie bierze się pod uwagę spodziewanego przez zleceniodawcę efektu, ale to, czy zleceniobiorca wykonywał powierzone mu zlecenie z należytą w danych stosunkach starannością.

Termin przedawnienia dla roszczeń wynikających ze stosunku pracy został wskazany w kodeksie pracy i wynosi 3 lata, licząc od dnia, w którym określone roszczenia stały się wymagalne. W przypadku jednak, gdy roszczenie dotyczy naprawienia szkody wyrządzonej pracodawcy przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracodawcy lub w wyniku naruszenia zakazu konkurencji, termin przedawnienia wynosi 1 rok, licząc od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o wyrządzeniu mu szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia. Przepisy kodeksu cywilnego i w nim określone terminy przedawnienia stosuje się do roszczeń ze stosunku pracy, jeśli ich podstawą jest umyślne wyrządzenie szkody przez pracownika.

Zobacz również: Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę - wzór

W przypadku umowy zlecenia, na ogół zastosowanie ma 10-letni okres przedawnienia, zaś w przypadku roszczeń o świadczenia okresowe lub związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jest to 3-letni okres przedawnienia. Jeden z przepisów kodeksu cywilnego, regulujących umowę zlecenia wskazuje jednak, iż z upływem 2 lat przedawniają się roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju (to samo dotyczy roszczeń z tytułu zaliczek udzielonych tym osobom) oraz roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA