REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady zwrotu kosztów wolontariuszom

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
Zwrot kosztów wolontariuszom. /Fot. Fotolia
Zwrot kosztów wolontariuszom. /Fot. Fotolia
Monkey Business Images
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fundacja planuje realizację projektu polegającego na współpracy z wolontariuszami. Część wolontariuszy, którzy zgłosili się do współpracy, mieszka poza miastem będącym siedzibą fundacji. Czy fundacja ma obowiązek zwrotu wolontariuszom np. kosztów przejazdów?

Wszystko zależy od zapisów regulaminów obowiązujących w fundacji oraz warunków porozumień o współpracy zawartych z wolontariuszami.

REKLAMA

Autopromocja

Podstawą współpracy między wolontariuszem a organizacją pozarządową jest porozumienie. Jest ono najważniejszym dokumentem świadczącym o zawarciu umowy, na mocy której wolontariusz wykonuje na rzecz korzystającego świadczenia. Porozumienie nie zawsze musi mieć formę pisemną. Taka forma jest wymagana jedynie wówczas, gdy praca wolontariusza wykonywana jest przez okres dłuższy niż 30 dni. W przypadku krótszej współpracy porozumienie może przyjąć formę ustną – chyba że sam wolontariusz wystąpi z żądaniem potwierdzenia na piśmie jego treści.

Jeżeli wolontariusz wyrazi życzenie, aby zawrzeć z nim porozumienie na piśmie mimo krótszego niż 30 dni czasu współpracy, organizacja ma obowiązek takie porozumienie podpisać, jeśli chce korzystać ze świadczeń wolontariusza.

Korzystanie z pomocy wolontariuszy to również obowiązki. Chociaż nie można wolontariatu porównywać ze stosunkiem pracy i obowiązkami pracodawcy, to jednak podmiot korzystający z pomocy wolontariuszy jest zobowiązany do:

  • poinformowania wolontariusza o przysługujących mu prawach i ciążących obowiązkach oraz zapewnienia dostępności tych informacji,
  • poinformowania wolontariusza o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami,
  • zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków wykonywania przez wolontariusza świadczeń – w tym, w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń z nimi związanych, zapewnienia odpowiednich środków ochrony indywidualnej,
  • pokrycia kosztów podróży służbowych i diet – chyba że wolontariusz zwolni podmiot (organizację) z tego obowiązku (tylko w formie pisemnej),
  • pokrycia innych niezbędnych kosztów ponoszonych przez wolontariuszy (na zasadach obowiązujących pracowników) oraz kosztów szkoleń, w zakresie wykonywanych przez nich świadczeń.

Zobacz także: Świadczenia dla wolontariuszy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystający (fundacja) musi pokrywać zatem tylko te koszty poniesione przez wolontariusza, które są niezbędne i związane z wykonywaniem świadczenia, oraz tylko wtedy, gdy obowiązują u niego przepisy prawa pracy określające, że takie koszty ponoszone przez pracowników są im zwracane. W tym miejscu należy podkreślić, że przy rozpatrywaniu zasadności ponoszenia przez korzystających określonych kosztów związanych z wolontariatem należy przede wszystkim mieć na uwadze, że cechą nadrzędną wolontariatu jest jego nieodpłatny charakter.

Fundacja może pokrywać następujące koszty wolontariuszy:

  • koszty podróży służbowych i diet,
  • koszty szkoleń,
  • inne niezbędne koszty związane z wykonaniem świadczeń na rzecz organizacji (np. koszty przejazdów, dojazdów),
  • koszty ubezpieczeń (NNW i leczenia za granicą).

Obowiązujące przepisy ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie umożliwiają wolontariuszowi zwrot kosztów, które on ponosi w związku ze swoją aktywnością na rzecz organizacji. Muszą one być jednak zaliczane do tzw. niezbędnych kosztów ponoszonych przez wolontariusza – czyli muszą być związane z wykonywaniem świadczeń na rzecz korzystającego. Do najczęściej spotykanych kosztów tego rodzaju zaliczamy właśnie koszty dojazdu do „pracy” (np. bilety MZK, PKS, PKP) i koszty rozmów telefonicznych, które wolontariusz prowadził ze swojego telefonu w związku z realizacją zadania (np. kontakty ze sponsorami, innymi wolontariuszami, organizatorami akcji).

Polecamy także serwis: Wolontariat

Rozliczenia zwrotów dokonywane są na podstawie przedstawionych rachunków, biletów, billingu rozmów telefonicznych, na podstawie których można precyzyjnie określić wysokość kosztów, jakie wolontariusz poniósł, i dokonać ich zwrotu. Aby korzystający mógł pokryć koszty poniesione przez wolontariusza, muszą zostać spełnione łącznie trzy przesłanki:

  • u danego korzystającego, będącego jednocześnie pracodawcą, muszą obowiązywać przepisy prawa pracy (np. układ zbiorowy pracy, regulamin pracy) określające, jakie koszty są pracownikom zwracane przez pracodawcę,
  • koszty ponoszone przez wolontariusza muszą być kosztami niezbędnymi,
  • koszty te muszą być związane z wykonywaniem świadczeń na rzecz zamawiającego.

Koszty dojazdów wolontariuszy do siedziby fundacji (i z powrotem) są niewątpliwie kosztami niezbędnymi, związanymi z wykonywanymi przez nich świadczeniami na rzecz fundacji. W związku z tym fundacja, która zwraca podobne koszty swoim pracownikom na podstawie obowiązujących regulaminów, powinna w ramach zawartych z „dojeżdżającymi” wolontariuszami porozumień, przewidzieć zwrot takich kosztów. W przypadku fundacji, która nie zwraca takich kosztów swoim pracownikom, zawarte z wolontariuszami porozumienia nie muszą przewidywać zwrotu takich kosztów.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

REKLAMA

Dodatkowo, fundacja będzie miała obowiązek pokryć koszty podróży służbowych i diet wolontariuszy (na zasadach określonych w odrębnych przepisach, takich jak dla pracowników) w przypadku, gdy wolontariusze będą odbywać takie podróże służbowe. Chcąc wysłać wolontariusza na szkolenie, które będzie mu pomocne w wykonywaniu świadczeń, organizacja ma obowiązek pokryć koszty podróży i wyżywienia wolontariusza w czasie odbywania podróży.

Wolontariusze mogą na piśmie zrezygnować z diet i zwrotu kosztów podróży służbowych. Zrezygnować można z całości diet lub tylko z części. Decyzja zależy od wolontariusza oraz od korzystającego, dlatego też powinna być ustalona wspólnie. Należy pamiętać, aby rezygnacja była sporządzona na piśmie – w innym przypadku będzie nieważna.

Podstawa prawna:

Ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA