REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Diety w podróży służbowej od marca 2013 r.

Jan Kretowicz
Podróż służbowa w 2013 r.
Podróż służbowa w 2013 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 marca 2013 r. doszło do zmiany przepisów dotyczących wysokości oraz warunków ustalania należności - w tym diet - przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej.

Poprzednie regulacje, które w sposób odrębny odnosiły się do kwestii rozliczania podróży służbowych odbywanych na terenie kraju oraz za granicą, zostały zastąpione jednym aktem prawnym – Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. (dalej jako: „Rozporządzenie”)

Autopromocja

Regulacja ta odnosi się do należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Nie budzi jednakże wątpliwości, iż w związku z regulacją art. 775 § 5 Kodeksu Pracy w przypadku, gdy układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umowa o pracę nie zawierają odmiennych postanowień, rozporządzenie poprzez analogię jest stosowane również w stosunku do każdego pracownika w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy.

 Podróż służbowa

Przepisy nie definiują wprost, kiedy mamy do czynienia z podróżą służbową. Jak wskazuje się jednakże w literaturze, o podróży służbowej możemy mówić, gdy odbywa się ona:
- poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy;
- na polecenie pracodawcy;
- w celu wykonania określonego przez pracodawcę zadania.

Należy przy tym dodać, iż z założenia, wszystkie powyższe „cechy” powinny być spełnione łącznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Podróże służbowe - diety 2013

Dieta

Zgodnie z § 2 Rozporządzenia, dieta przysługuje z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę. Warto przy tym zaznaczyć, iż funkcją diety jest nie tyle zapewnienie pracownikowi zwrotu pełnych kosztów wyżywienia, co zabezpieczenie zwiększonych wydatków w czasie podróży.

W myśl nowych przepisów, obowiązujących od 1 marca 2013 r. dieta w podróży krajowej, którą pracownik może przeznaczyć na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie wyjazdu wynosi 30 zł za każdą dobę podróży. Rozporządzenie w § 7 ust. 2 modyfikuje dodatkowo wartość należnej diety w odniesieniu do godzinowego trwania podróży służbowej.

Kwota diety jest również zmniejszana o koszt zapewnionego pracownikowi bezpłatnego wyżywienia, przy założeniu, iż każdy posiłek stanowi odpowiednio, w przypadku:

- śniadania - 25% diety;
- obiadu – 50% diety
- kolacji – 25% diety

Zadaj pytanie: Forum

Rozwiązanie to stosuje się do korzystania przez pracownika z usługi hotelarskiej, w ramach, której pracownikowi zapewniono wyżywienie. Należy również dodać, iż w sytuacji, w której pracownik ma zapewnione całodzienne bezpłatne wyżywienie oraz gdy oddelegowanie następuje do miejscowości stałego lub czasowego pobytu pracownika dieta nie przysługuje.

W przypadku podróży zagranicznej dochodzi przy tym do modyfikacji funkcji diety, która ma służyć nie tylko pokryciu kosztów wyżywienia, ale również zapewnić pracownikowi środki na drobne wydatki. Wysokość diety za dobę podróży zagranicznej w poszczególnych państwach jest określona w załączniku do Rozporządzenia. Również – jak w przypadku podróży krajowej – dieta przysługuje jedynie częściowo za niepełną dobę wyjazdu zagranicznego.

Jeżeli pracownik może korzystać z bezpłatnego wyżywienia, kwota diety jest obniżana przy założeniu, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:

- śniadanie - 15% diety;
- obiad – 30% diety
- kolacja – 30% diety

Powyższe dotyczy również korzystania przez pracownika z usługi hotelarskiej. W odrażeniu jednak od regulacji dotyczącej podróży krajowej, pracownikowi, któremu zapewniono całodzienne bezpłatne wyżywienie, nadal przysługuje świadczenie w wysokości 25% należnej diety.

Podsumowując, dieta z tytułu podróży służbowej służy pokryciu zwiększonych kosztów wyżywienia które w tym czasie występują (np. gdy zachodzi konieczność skorzystania z usługi restauracyjnej), a które przewyższają wydatki, jakie pracownik normalnie poniósłby w miejscu swojego zamieszkania. Wyjątkowo, w przypadku podróży zagranicznych, kwota diety może być również przeznaczana przez pracownika na inne, drobne wydatki, jednakże jedynie w zakresie kwoty określonej Rozporządzeniem

Notka biograficzna autora:

Jan Kretowicz – aplikant adwokacki, prawnik w Kancelarii Prawniczej R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy. Specjalizuje się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa cywilnego, w tym związanych z tematyką ubezpieczeń gospodarczych. W sferze jego zainteresowań leżą zagadnienia z zakresu prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych.

Polecamy serwis: Podróż służbowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  REKLAMA

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA