REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki za zleceniobiorcę w okresie zawieszenia jego działalności gospodarczej

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Składki za zleceniobiorcę w okresie zawieszenia jego działalności gospodarczej. /Fot. Fotolia
Składki za zleceniobiorcę w okresie zawieszenia jego działalności gospodarczej. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa zlecenia jest stosowana na szeroko rozumianym rynku pracy niemal tak często jak sama umowa o pracę. Powszechne jej stosowanie, może jednak budzić pewne wątpliwości. Jakie składki opłacić za osobę wykonującą zlecenie w okresie zawieszenia własnej działalności gospodarczej?

PROBLEM

Autopromocja

Jestem przedsiębiorcą, prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Chciałbym rozpocząć współpracę na podstawie umowy zlecenia z osobą fizyczną, która ma zawieszoną działalność gospodarczą. Wartość zlecenia to 2500 zł. Jakie składki ZUS należy naliczyć od takiego zlecenia, jakie koszty uzyskania przychodów i jaki podatek dochodowy?

RADA

Jeśli dla zleceniobiorcy przychód uzyskany z tytułu zawartej umowy zlecenia będzie podatkowo traktowany jak przychód z działalności pozarolniczej, składki ZUS i podatek powinien opłacać zleceniobiorca z tytułu własnej działalności. Stanie się tak w sytuacji, gdy zakres zlecenia będzie się mieścił w zakresie prowadzonej przez zleceniobiorcę działalności. Nie ma wówczas znaczenia fakt, że działalność jest zawieszona, gdyż podjęcie zlecenia mieszczącego się w zakresie zawieszonej działalności jest równoznaczne z jej ponownym podjęciem. Jeżeli natomiast rodzaj zleconych usług jest odmienny od profilu zawieszonej działalności gospodarczej zleceniobiorcy, będzie on podlegał ubezpieczeniom na ogólnych zasadach, tj. jak zleceniobiorca. Zleceniobiorcom przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% przychodu pomniejszonego o potrącone składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe – jeśli zleceniobiorca przystąpił do tego ubezpieczenia. Zaliczkę na podatek dochodowy należy pobrać w wysokości 18% przychodu. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowę zlecenia mogą zawrzeć dwie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. O tym, czy umowa cywilna stanie się dla zleceniobiorcy odrębnym tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, zdecyduje kwalifikacja podatkowa przychodu uzyskanego z tytułu umowy cywilnoprawnej. Jeżeli Pana zleceniobiorca podpisze umowę na wykonanie czynności/usług, określonych we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wówczas przychód uzyskany z takiego zlecenia pod względem podatkowym nie stanowi przychodu z działalności wykonywanej osobiście, lecz jest przychodem z działalności gospodarczej. W takiej sytuacji zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu tylko z tytułu prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności. Natomiast z tytułu wykonywania umowy zlecenia osoba ta nie jest obejmowana ubezpieczeniami społecznymi ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Nie następuje zatem zbieg tytułów do ubezpieczeń – jest tylko jeden tytuł ubezpieczenia, tj. działalność gospodarcza zleceniobiorcy.

Zobacz także: Wykazywanie dodatkowych świadczeń z umowy zlecenia po ustaniu zatrudnienia w Z-3a

Tego stanu nie zmienia fakt, że zlecenie jest wykonywane w okresie zawieszenia na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca zgłosi w organie ewidencyjnym zawieszenie działalności, a w trakcie tej przerwy nawiąże współpracę na podstawie umowy zlecenia, której przedmiot pokrywa się z zakresem prowadzonej działalności, to uznaje się, że uzyskany przychód należy do źródła, jakim jest działalność gospodarcza. Jest to równoznaczne ze wznowieniem prowadzenia działalności.

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca może podejmować jedynie czynności zmierzające do utrzymania/zabezpieczenia źródła przychodu, a nie zarobkować wykonując prace będące istotą zawieszonej działalności. Dlatego podejmując odpłatnie czynności z zakresu, jakim zajmuje się firma, będzie musiał zapłacić zarówno składki ubezpieczeniowe, jak i podatek dochodowy z tytułu działalności gospodarczej, którą odwiesił.

UWAGA!

Zawarcie umowy zlecenia o zakresie zgodnym z zakresem zawieszonej działalności gospodarczej jest równoznaczne z odwieszeniem działalności.

PRZYKŁAD

Andrzej O. jest właścicielem firmy informatycznej. Zajmuje się tworzeniem oprogramowania, obsługą i wdrożeniami aplikacji, projektowaniem sieci, a także naprawą i konserwacją sprzętu komputerowego, w tym drukarek, modemów itp. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2013 r. przedsiębiorca zawiesił prowadzenie działalności. Został tym samym zwolniony z obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy, a także składek na ZUS. Na początku sierpnia Andrzej O. podjął w ramach umowy zlecenia współpracę z pewną firmą produkcyjną działającą w branży rolniczej, która potrzebowała modyfikacji w oprogramowaniu w związku ze zmianami w podatku VAT. Przychód uzyskany z tego tytułu nie będzie jednak przychodem ze zlecenia, czyli z działalności wykonywanej osobiście, lecz z działalności gospodarczej. Andrzej O. będzie musiał zaewidencjonować go w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz zapłacić zaliczkę na podatek. Od dnia rozpoczęcia pracy na zlecenie będzie także ponownie ubezpieczony w ZUS jako płatnik swoich składek. Nie będzie natomiast podlegał żadnym ubezpieczeniom z tytułu zlecenia.

Jeśli taka sytuacja nastąpi w przypadku Pana zleceniobiorcy, to Pan, jako strona zlecająca pracę, nie będzie miał żadnych obowiązków wobec ZUS i urzędu skarbowego z tytułu umowy zlecenia. Nie jest Pan bowiem ani płatnikiem składek, ani zaliczek podatkowych w stosunku do zleceniobiorcy.

Inaczej będzie, jeśli zawarta przez Pana umowa zlecenia obejmie inne prace niż zakres prowadzonej przez zleceniobiorcę działalności gospodarczej i zostanie wykonana w trakcie jej zawieszenia. Wówczas umowa zlecenia będzie tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, przy czym nie wystąpi tu zbieg tytułów, tj. zlecenia z działalnością. W trakcie zawieszenia działalności taka osoba jest wyłączona z ubezpieczeń jako przedsiębiorca, a zawarta umowa zlecenia jest zarazem jedynym źródłem przychodu, którym jest działalność wykonywana osobiście, i tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

W takim przypadku będzie Pan płatnikiem składek oraz zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconego zleceniobiorcy wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Autopromocja

Zleceniobiorca wykonuje umowę w okresie zawieszenia własnej działalności gospodarczej. Przedmiot zlecenia nie mieści się w zakresie zawieszonej działalności. Z tytułu umowy zleceniobiorca podlega tylko obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu (nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). Za prace zlecone realizowane w okresie zawieszenia w lipcu uzyskał 2500 zł. Rozliczenie podatkowo-składkowe będzie wyglądało następująco:

Wynagrodzenie brutto

2500 zł

Składki na ubezpieczenia:

 

emerytalne

244 zł (2500 zł x 9,76%)

rentowe

37,50 zł (2500 zł x 1,5%)

Składki łącznie (po stronie ubezpieczonego)

281,50 zł

Składka na ubezpieczenie zdrowotne:

 

do zapłaty do ZUS

199,67 zł [(2500 zł – 281,50 zł) x 9%]

do odliczenia od zaliczki na podatek

171,93 zł [(2500 zł – 281,50 zł) x 7,75%]

Koszty uzyskania przychodów

443,70 zł [(2500 zł – 281,50 zł) x 20%]

Podstawa opodatkowania

1774,80 zł; po zaokrągleniu 1775 zł (2500 zł – 281,50 zł – 443,70 zł)

Zaliczka na podatek dochodowy:

 

wyliczona

319,50 zł (1775 zł x 18%)

do zapłaty

148 zł (319,50 zł – 171,93 zł – składka zdrowotna = 147,57 zł; po zaokrągleniu 148 zł)

Wynagrodzenie netto

1870,83 zł (2500 zł – 281,50 zł – 199,67 zł – 148 zł)

Zasady ustalania obowiązku ubezpieczeniowego z tytułu umowy zlecenia oraz działalności gospodarczej

Podstawa wykonywania pracy

Obowiązek ubezpieczeniowy

1

2

działalność gospodarcza (jako jedyny tytuł ubezpieczenia)

● emerytalne/O*
● rentowe/O
● wypadkowe/O
● zdrowotne/O
● chorobowe/D*

umowa zlecenia (jako jedyny tytuł ubezpieczenia)

● emerytalne/O
● rentowe/O
● wypadkowe/O
● zdrowotne/O
● chorobowe/D

zawieszona działalność gospodarcza

brak obowiązku ubezpieczeń

umowa zlecenia w ramach działalności gospodarczej

składki wyłącznie z działalności gospodarczej

umowa zlecenia poza działalnością gospodarczą (prowadzoną na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, w tym w formie spółki cywilnej)

zbieg tytułów do ubezpieczeń:

składki z działalności, jeśli podstawa wymiaru składek społecznych ze zlecenia jest mniejsza od najniższej podstawy obowiązującej przedsiębiorcę (480 zł lub 2227,80 zł) i ze zlecenia składka zdrowotna,
● gdy podstawa wymiaru składek ze zlecenia wynosi co najmniej najniższą obowiązującą 480 zł/2227,80 zł, to obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń społecznych jest ten, który powstał wcześniej

umowa zlecenia w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

składki z działalności, jeżeli umowa zlecenia jest realizowana w ramach działalności gospodarczej (brak obowiązku ubezpieczeniowego ze zlecenia),
● składki ze zlecenia, jeżeli umowa zlecenia jest realizowana poza zakresem działalności

* O – ubezpieczenie obowiązkowe, D – ubezpieczenie dobrowolne.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawa prawa:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

  Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

  Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

  Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

  Premia świąteczna w tym roku zaskoczy pracowników? Pracodawcy planują wręczyć nawet ponad 500 zł

  W tym roku pracodawcy nie będą oszczędzać na premiach świątecznych? Ponad 500 zł premii chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm. Dodatkowo prawie połowa pracodawców będzie organizować firmowe wigilie. 

  Benefity świąteczne 2024 – przedsiębiorcy będą najbardziej hojni od lat

  Rekordowo dużo firm planuje świąteczne premie dla pracowników. Deklaruje tak ponad połowa pracodawców (51 proc.). Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy w tym okresie planują takie premie obserwujemy od 3 lat i może wiązać się to z inflacją i presją płacową. Od zakończenia pandemii rośnie też odsetek firm, które będą organizować spotkania wigilijne – takie wnioski płyną z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. 

  REKLAMA

  4 grudnia - Barbórka. Co z przyszłością górników?

  W dniu 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, to ważne tradycyjne święto dla górników i innych osób wykonujących  zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. To święto przypada w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy wykonywanej m.in. przez górników, marynarzy, architektów, kowali, kamieniarzy, dzwonników, kucharzy. Jaka jest przyszłość górników w związku z trwającym w Polsce procesem dekarbonizacji i przechodzenia na tzw. zieloną energię? Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w odbywającej się właśnie w Dubaju konferencji klimatycznej COP28.

  Legitymacja emeryta i rencisty w telefonie. Chcesz mieć plastikową legitymację w portfelu? Musisz złożyć wniosek

  Od początku 2023 roku emeryci i renciści mogą pobrać na swoje smartfony legitymację emeryta-rencisty w formie elektronicznej (mLegitymacja). Z tej możliwości skorzystało dotąd ponad 588 tys. osób. Legitymacja dostępna jest w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. Legitymacja ta potwierdza m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych, czy ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne. Oczywiście można mieć również legitymację plastikową - ale trzeba w tym celu złożyć specjalny wniosek.

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

  W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  REKLAMA

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  REKLAMA