REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki za zleceniobiorcę w okresie zawieszenia jego działalności gospodarczej

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Składki za zleceniobiorcę w okresie zawieszenia jego działalności gospodarczej. /Fot. Fotolia
Składki za zleceniobiorcę w okresie zawieszenia jego działalności gospodarczej. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa zlecenia jest stosowana na szeroko rozumianym rynku pracy niemal tak często jak sama umowa o pracę. Powszechne jej stosowanie, może jednak budzić pewne wątpliwości. Jakie składki opłacić za osobę wykonującą zlecenie w okresie zawieszenia własnej działalności gospodarczej?

PROBLEM

REKLAMA

Autopromocja

Jestem przedsiębiorcą, prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Chciałbym rozpocząć współpracę na podstawie umowy zlecenia z osobą fizyczną, która ma zawieszoną działalność gospodarczą. Wartość zlecenia to 2500 zł. Jakie składki ZUS należy naliczyć od takiego zlecenia, jakie koszty uzyskania przychodów i jaki podatek dochodowy?

RADA

Jeśli dla zleceniobiorcy przychód uzyskany z tytułu zawartej umowy zlecenia będzie podatkowo traktowany jak przychód z działalności pozarolniczej, składki ZUS i podatek powinien opłacać zleceniobiorca z tytułu własnej działalności. Stanie się tak w sytuacji, gdy zakres zlecenia będzie się mieścił w zakresie prowadzonej przez zleceniobiorcę działalności. Nie ma wówczas znaczenia fakt, że działalność jest zawieszona, gdyż podjęcie zlecenia mieszczącego się w zakresie zawieszonej działalności jest równoznaczne z jej ponownym podjęciem. Jeżeli natomiast rodzaj zleconych usług jest odmienny od profilu zawieszonej działalności gospodarczej zleceniobiorcy, będzie on podlegał ubezpieczeniom na ogólnych zasadach, tj. jak zleceniobiorca. Zleceniobiorcom przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% przychodu pomniejszonego o potrącone składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe – jeśli zleceniobiorca przystąpił do tego ubezpieczenia. Zaliczkę na podatek dochodowy należy pobrać w wysokości 18% przychodu. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowę zlecenia mogą zawrzeć dwie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. O tym, czy umowa cywilna stanie się dla zleceniobiorcy odrębnym tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, zdecyduje kwalifikacja podatkowa przychodu uzyskanego z tytułu umowy cywilnoprawnej. Jeżeli Pana zleceniobiorca podpisze umowę na wykonanie czynności/usług, określonych we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wówczas przychód uzyskany z takiego zlecenia pod względem podatkowym nie stanowi przychodu z działalności wykonywanej osobiście, lecz jest przychodem z działalności gospodarczej. W takiej sytuacji zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu tylko z tytułu prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności. Natomiast z tytułu wykonywania umowy zlecenia osoba ta nie jest obejmowana ubezpieczeniami społecznymi ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Nie następuje zatem zbieg tytułów do ubezpieczeń – jest tylko jeden tytuł ubezpieczenia, tj. działalność gospodarcza zleceniobiorcy.

Zobacz także: Wykazywanie dodatkowych świadczeń z umowy zlecenia po ustaniu zatrudnienia w Z-3a

Tego stanu nie zmienia fakt, że zlecenie jest wykonywane w okresie zawieszenia na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca zgłosi w organie ewidencyjnym zawieszenie działalności, a w trakcie tej przerwy nawiąże współpracę na podstawie umowy zlecenia, której przedmiot pokrywa się z zakresem prowadzonej działalności, to uznaje się, że uzyskany przychód należy do źródła, jakim jest działalność gospodarcza. Jest to równoznaczne ze wznowieniem prowadzenia działalności.

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca może podejmować jedynie czynności zmierzające do utrzymania/zabezpieczenia źródła przychodu, a nie zarobkować wykonując prace będące istotą zawieszonej działalności. Dlatego podejmując odpłatnie czynności z zakresu, jakim zajmuje się firma, będzie musiał zapłacić zarówno składki ubezpieczeniowe, jak i podatek dochodowy z tytułu działalności gospodarczej, którą odwiesił.

UWAGA!

Zawarcie umowy zlecenia o zakresie zgodnym z zakresem zawieszonej działalności gospodarczej jest równoznaczne z odwieszeniem działalności.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Andrzej O. jest właścicielem firmy informatycznej. Zajmuje się tworzeniem oprogramowania, obsługą i wdrożeniami aplikacji, projektowaniem sieci, a także naprawą i konserwacją sprzętu komputerowego, w tym drukarek, modemów itp. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2013 r. przedsiębiorca zawiesił prowadzenie działalności. Został tym samym zwolniony z obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy, a także składek na ZUS. Na początku sierpnia Andrzej O. podjął w ramach umowy zlecenia współpracę z pewną firmą produkcyjną działającą w branży rolniczej, która potrzebowała modyfikacji w oprogramowaniu w związku ze zmianami w podatku VAT. Przychód uzyskany z tego tytułu nie będzie jednak przychodem ze zlecenia, czyli z działalności wykonywanej osobiście, lecz z działalności gospodarczej. Andrzej O. będzie musiał zaewidencjonować go w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz zapłacić zaliczkę na podatek. Od dnia rozpoczęcia pracy na zlecenie będzie także ponownie ubezpieczony w ZUS jako płatnik swoich składek. Nie będzie natomiast podlegał żadnym ubezpieczeniom z tytułu zlecenia.

Jeśli taka sytuacja nastąpi w przypadku Pana zleceniobiorcy, to Pan, jako strona zlecająca pracę, nie będzie miał żadnych obowiązków wobec ZUS i urzędu skarbowego z tytułu umowy zlecenia. Nie jest Pan bowiem ani płatnikiem składek, ani zaliczek podatkowych w stosunku do zleceniobiorcy.

Inaczej będzie, jeśli zawarta przez Pana umowa zlecenia obejmie inne prace niż zakres prowadzonej przez zleceniobiorcę działalności gospodarczej i zostanie wykonana w trakcie jej zawieszenia. Wówczas umowa zlecenia będzie tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, przy czym nie wystąpi tu zbieg tytułów, tj. zlecenia z działalnością. W trakcie zawieszenia działalności taka osoba jest wyłączona z ubezpieczeń jako przedsiębiorca, a zawarta umowa zlecenia jest zarazem jedynym źródłem przychodu, którym jest działalność wykonywana osobiście, i tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

W takim przypadku będzie Pan płatnikiem składek oraz zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconego zleceniobiorcy wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca wykonuje umowę w okresie zawieszenia własnej działalności gospodarczej. Przedmiot zlecenia nie mieści się w zakresie zawieszonej działalności. Z tytułu umowy zleceniobiorca podlega tylko obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu (nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). Za prace zlecone realizowane w okresie zawieszenia w lipcu uzyskał 2500 zł. Rozliczenie podatkowo-składkowe będzie wyglądało następująco:

Wynagrodzenie brutto

2500 zł

Składki na ubezpieczenia:

 

emerytalne

244 zł (2500 zł x 9,76%)

rentowe

37,50 zł (2500 zł x 1,5%)

Składki łącznie (po stronie ubezpieczonego)

281,50 zł

Składka na ubezpieczenie zdrowotne:

 

do zapłaty do ZUS

199,67 zł [(2500 zł – 281,50 zł) x 9%]

do odliczenia od zaliczki na podatek

171,93 zł [(2500 zł – 281,50 zł) x 7,75%]

Koszty uzyskania przychodów

443,70 zł [(2500 zł – 281,50 zł) x 20%]

Podstawa opodatkowania

1774,80 zł; po zaokrągleniu 1775 zł (2500 zł – 281,50 zł – 443,70 zł)

Zaliczka na podatek dochodowy:

 

wyliczona

319,50 zł (1775 zł x 18%)

do zapłaty

148 zł (319,50 zł – 171,93 zł – składka zdrowotna = 147,57 zł; po zaokrągleniu 148 zł)

Wynagrodzenie netto

1870,83 zł (2500 zł – 281,50 zł – 199,67 zł – 148 zł)

Zasady ustalania obowiązku ubezpieczeniowego z tytułu umowy zlecenia oraz działalności gospodarczej

Podstawa wykonywania pracy

Obowiązek ubezpieczeniowy

1

2

działalność gospodarcza (jako jedyny tytuł ubezpieczenia)

● emerytalne/O*
● rentowe/O
● wypadkowe/O
● zdrowotne/O
● chorobowe/D*

umowa zlecenia (jako jedyny tytuł ubezpieczenia)

● emerytalne/O
● rentowe/O
● wypadkowe/O
● zdrowotne/O
● chorobowe/D

zawieszona działalność gospodarcza

brak obowiązku ubezpieczeń

umowa zlecenia w ramach działalności gospodarczej

składki wyłącznie z działalności gospodarczej

umowa zlecenia poza działalnością gospodarczą (prowadzoną na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, w tym w formie spółki cywilnej)

zbieg tytułów do ubezpieczeń:

składki z działalności, jeśli podstawa wymiaru składek społecznych ze zlecenia jest mniejsza od najniższej podstawy obowiązującej przedsiębiorcę (480 zł lub 2227,80 zł) i ze zlecenia składka zdrowotna,
● gdy podstawa wymiaru składek ze zlecenia wynosi co najmniej najniższą obowiązującą 480 zł/2227,80 zł, to obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń społecznych jest ten, który powstał wcześniej

umowa zlecenia w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

składki z działalności, jeżeli umowa zlecenia jest realizowana w ramach działalności gospodarczej (brak obowiązku ubezpieczeniowego ze zlecenia),
● składki ze zlecenia, jeżeli umowa zlecenia jest realizowana poza zakresem działalności

* O – ubezpieczenie obowiązkowe, D – ubezpieczenie dobrowolne.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawa prawa:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA