Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od umów cywilnoprawnych
REKLAMA
REKLAMA
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych został ustanowiony w 2006 w drodze ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Jest to państwowy fundusz celowy, którego zadaniem jest ochrona roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Gdy pracodawca sam nie jest w stanie uregulować wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia chorobowego, urlopowego, odprawy czy składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz wypłaca je pracownikom za niego. Dysponentem Funduszu jest Minister Pracy i Polityki Społecznej.
REKLAMA
Zobacz też: Koszty pracy w 2015 roku
Pracodawcą w myśl ustawy jest:
- przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu – w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- oddział banku zagranicznego,
- oddział instytucji kredytowej lub oddział zagranicznego zakładu ubezpieczeń,
- oddział lub przedstawicielstwo przedsiębiorcy zagranicznego.
Ustawa ma zastosowanie do pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej jedną osobę. Ponadto wobec pracodawcy musi być możliwe wszczęcie postępowania upadłościowego.
Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych chronione są osoby fizyczne zatrudnione na podstawy umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Niewypłacalność pracodawcy może mieć miejsce w kilku przypadkach:
- wszczęcia procedury upadłościowej lub naprawczej,
- oddalenia wniosku o wszczęcie tej procedury ze względu na niewystarczalność aktywów na zaspokojenie kosztów postępowania,
- stwierdzenia definitywnego zamknięcie zakładu,
- likwidacji przedsiębiorstwa państwowego (z wyjątkiem restrukturyzacji, przekształcenia, podziału i połączenia).
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Do opłacania składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zobligowany jest pracodawca. Zobowiązany jest do tego w okresie trwania obowiązku ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.
Podstawę wymiaru składki na Fundusz stanowi podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Nie stosuje się ograniczenia istniejącego w przypadku ubezpieczeń społecznych - roczna maksymalna wysokość składki na Fundusz może przekraczać trzydziestokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.
Obowiązek opłacania składki jest wyłączony w przypadku osób wykonujących umowę cywilnoprawną, które osiągnęły określony wiek. Dla kobiet granica została ustalona na 55 rok życia, dla mężczyzn na 60. Płatnicy nie są zobowiązani odprowadzać składek za zleceniobiorców, którzy przekroczyli ten wiek.
Składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wynosi 0,10% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Należy ją opłacać do 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, a gdy zleceniodawcą jest jednostka budżetowa, zakład budżetowy lub gospodarstwo pomocnicze – do 5 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych opłaca się łącznie z Funduszem Pracy na deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA na rachunek bankowy wskazany przez ubezpieczyciela.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat