REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od umów cywilnoprawnych

oprac. Rafał Krzemiński
Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od umów cywilnoprawnych. /Fot. Fotolia
Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od umów cywilnoprawnych. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od umów cywilnoprawnych w niektórych przypadkach należy odprowadzać składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Kiedy powstaje ten obowiązek i w jaki sposób trzeba go realizować?

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych został ustanowiony w 2006 w drodze ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Jest to państwowy fundusz celowy, którego zadaniem jest ochrona roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Gdy pracodawca sam nie jest w stanie uregulować wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia chorobowego, urlopowego, odprawy czy składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz wypłaca je pracownikom za niego. Dysponentem Funduszu jest Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Autopromocja

Zobacz też: Koszty pracy w 2015 roku

Pracodawcą w myśl ustawy jest:

 • przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
 • przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu – w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
 • oddział banku zagranicznego,
 • oddział instytucji kredytowej lub oddział zagranicznego zakładu ubezpieczeń,
 • oddział lub przedstawicielstwo przedsiębiorcy zagranicznego.

Ustawa ma zastosowanie do pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej jedną osobę. Ponadto wobec pracodawcy musi być możliwe wszczęcie postępowania upadłościowego.


Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych chronione są osoby fizyczne zatrudnione na podstawy umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewypłacalność pracodawcy może mieć miejsce w kilku przypadkach:

 • wszczęcia procedury upadłościowej lub naprawczej,
 • oddalenia wniosku o wszczęcie tej procedury ze względu na niewystarczalność aktywów na zaspokojenie kosztów postępowania,
 • stwierdzenia definitywnego zamknięcie zakładu,
 • likwidacji przedsiębiorstwa państwowego (z wyjątkiem restrukturyzacji, przekształcenia, podziału i połączenia).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM


Składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Do opłacania składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zobligowany jest pracodawca. Zobowiązany jest do tego w okresie trwania obowiązku ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Podstawę wymiaru składki na Fundusz stanowi podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Nie stosuje się ograniczenia istniejącego w przypadku ubezpieczeń społecznych - roczna maksymalna wysokość składki na Fundusz może przekraczać trzydziestokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.

Obowiązek opłacania składki jest wyłączony w przypadku osób wykonujących umowę cywilnoprawną, które osiągnęły określony wiek. Dla kobiet granica została ustalona na 55 rok życia, dla mężczyzn na 60. Płatnicy nie są zobowiązani odprowadzać składek za zleceniobiorców, którzy przekroczyli ten wiek.

Składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wynosi 0,10% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Należy ją opłacać do 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, a gdy zleceniodawcą jest jednostka budżetowa, zakład budżetowy lub gospodarstwo pomocnicze – do 5 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych opłaca się łącznie z Funduszem Pracy na deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA na rachunek bankowy wskazany przez ubezpieczyciela.

Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz na FGŚP i FP w 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA