REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać podróże służbowe w 2015 roku?

Natalia Stawecka
Podróż służbowa 2015. /fot. Fotolia
Podróż służbowa 2015. /fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Koszty, jakie ponosi pracodawca w związku z podróżą służbową pracownika, to diety zagraniczne bądź krajowe. Sposób ich ustalania określa rozporządzenie MPiPS. Jak będzie się rozliczać podróże służbowe w 2015 roku?

Podróże służbowe

Na podstawie przepisów prawa pracy w 2015 r. pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na podróż służbową krajową bądź zagraniczną. Wskazywać on będzie jej czas i miejsce, a także obowiązki służbowe pracownika, jakie powinny być wykonane poza siedzibą pracodawcy. W sytuacji, w której dany pracownik stale świadczy pracę poza nią, jego podróżą służbową będzie wyjazd w celu wykonania zleconego przez pracodawcę obowiązku poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy. 

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również: Rozliczenie podróży służbowej pracownika kierującego samochodem służbowym

Uprawnienia pracownika w związku z podróżą służbową

Uprawnieniem pracownika, jakie wiąże się z odbyciem takiej podróży, jest przede wszystkim roszczenie wobec pracodawcy o pokrycie dodatkowych kosztów, jakie pracownik w związku z nią poniósł (art. 775 § 1 Kodeksu pracy). Ich zwrot nie stanowi jednak dodatkowego wynagrodzenia pracownika, zaś ich wysokość wskazują przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej  sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. 2013.167), które będą obowiązywały również w 2015 r. Na ich podstawie pracownik może ubiegać się o różne należności, jakie wynikają z podróży służbowej. Będą to dieta oraz zwrot kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejskiej, noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków (określonych lub uznanych przez pracodawcę).

Zobacz również: Rozliczanie podróży służbowych pracowników

Termin i tryb rozliczenia wydatków pracownika

Przepisy ustanawiają termin, w jakim pracownik może rozliczyć odbytą podróż służbową – powinien dokonać tego w ciągu 14 dni od momentu zakończenia podróży. Konieczne jest przedstawienie przez niego pracodawcy wszelkich rachunków, faktur i biletów, które potwierdzają poniesione niezbędne wydatki. Jeżeli udokumentowanie kosztów podróży jest niemożliwe, pracownik składa oświadczenie o poniesionych wydatkach i wskazuje, jaka jest przyczyna braku możliwości ich udokumentowania. Oświadczenie to powinno mieć formę pisemną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz wideoszkolenie: Samochody służbowe 2015

Podobnie, jak obecnie, w 2015 r. pracownikowi przysługiwać będzie dieta z tytułu podróży krajowej, która przeznaczona jest na pokrycie powiększonych kosztów wyżywienia. Jej wysokość wynosiła będzie 30 zł za dobę.

Zobacz również: Jak rozliczyć delegację krajową?

W jaki sposób ustalać diety w 2015 r.?

Przepisy wskazanego powyżej rozporządzenia wskazują, w jaki sposób obliczana będzie 2015 r. wysokość diety w zależności od długość podróży służbowej. Zgodnie z nimi jeśli podróż potrwa nie dłużej niż 24 godziny i wyniesie:

  • mniej niż 8 godzin, dieta nie będzie przysługiwała,
  • od 8 do 12 godzin, przysługiwać będzie 50% diety,
  • ponad 12 godzin, przysługiwać będzie dieta w pełnej wysokości (tj. 30 zł).

Polecamy również: Jak obniżać dietę krajową o zapewnione wyżywienie


W sytuacji, w której podróż służbowa potrwa dłużej niż 24 godziny, za każdą dobę przysługiwać ma dieta w pełnej wysokości, zaś za niepełną, ale rozpoczętą dobę o długości:

  • do 8 godzin - 50% diety,
  • ponad 8 godzin - dieta w pełnej wysokości (30 zł).

Jeśli pracownikowi zapewnione zostanie bezpłatne wyżywienie, wysokość diety ulegnie odpowiedniemu zmniejszeniu. Zgodnie z przepisami każdy posiłek będzie kosztował pracownika odpowiednio:

  • śniadanie - 25% diety,
  • obiad - 50% diety,
  • kolacja - 25% diety.

Kolejną kwotą, jakiej zwrot przysługuje obecnie pracownikowi, jest zwrot kosztów, jakie poniósł on za usługi hotelarskie. Górną granicą kwoty, jaką z tego tytułu otrzyma on od pracodawcy, jest 20-tokrotność diety. Jeśli pracownikowi nie zapewniono bezpłatnego noclegu, a jednocześnie nie przedstawi on rachunku za nocleg, jaki pokrył, wówczas przysługuje mu kwota o wysokości 150% diety za każdy nocleg. W 2015 r. sytuacja taka będzie rozwiązywana w ten sam sposób.

Polecamy również: Diety zagraniczne 2015

Koszty podróży zagranicznej w 2015 r. 

W przypadku zagranicznej podróży służbowej, podobnie jak przy podróży krajowej, dietą będą należności, jakie pracodawca powinien pokryć w związku z kosztami wyżywienia i innych drobnych wydatków, jakie poniósł pracownik. W zależności od państwa, które było celem podróży, wysokość diety będzie się różniła. W 2015 r. sposób jej ustalania nie będzie odbiegał od obecnego: za każdą dobę podróży zagranicznej przysługiwać będzie dieta zagraniczna w pełnej wysokości, zaś w przypadku niepełnych dób w dobę podróży zagranicznej:

  • do 8 godzin – przysługiwać ma 1/3 diety,
  • od ponad 8 do 12 godzin – przysługiwać ma 50% diety,
  • od ponad 12 godzin – przysługiwać ma dieta w pełnej wysokości.

W podróży zagranicznej pracownik otrzyma 25% diety, jeśli zapewnione mu zostanie całodzienne bezpłatne wyżywienie. W razie sytuacji, w której otrzymywać on będzie ustaloną kwotę na pokrycie kosztów wyżywienia, nie będzie otrzymywał diety. Podobnie, jak przy podróży krajowej, wysokość diety zmniejsza się, jeśli pracownikowi zapewniono bezpłatny posiłek:

  1. śniadanie - 15% diety;
  2. obiad - 30% diety;
  3. kolacja - 30% diety.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

5000 wniosków na godzinę. Zainteresowanie programem Aktywny Rodzic bije rekordy!

Od 1 października 2024 r. rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem - średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę. 

REKLAMA

W 2024 r. wrócą jeszcze niedziele handlowe, a co z handlem w 2025 r.? Kiedy jest niedziela handlowa w październiku?

Wracają niedziele handlowe, prawdopodobnie jeszcze w 2024 r., ale nie w całej Polsce. Regulacja będzie obowiązywała na terenach, na których ogłoszono stan klęski żywiołowej. Z drugiej strony w Sejmie jest też inny projekt dot. rozszerzenia handlu w niedzielę w 2025 r. Szczegóły poniżej.

Praca w branży fintech. Jakie umiejętności są potrzebne? Jakie wynagrodzenia można otrzymać?

Fintech to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie, w tym również w Polsce. Nowe technologie coraz bardziej przejmują kontrolę nad zarządzaniem finansami i pojawia się wiele nowych możliwości zawodowych. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, aby rozpocząć karierę w fintech? Ile można zarobić w tej branży? 

SN: Kto dostaje podwyżkę przez staż pracy? Ty masz 6 lat. Kolega 15 lat. Koleżanka 10 lat stażu. Jaka pensja? Co z urlopem?

Staż pracy, to źródło konfliktów w firmach. Pracownik ma 6 lat stażu pracy i zarabia miesięcznie 1000 zł mniej od starszego pracownika (15 lat stażu). Ale obaj wykonują te same czynności. Jest tu dyskryminacja, czy nie? Albo odwrotna sytuacja. Pracownik ma staż pracy o np. 8 lat więcej od kolegów (na tym samym stanowisku pracy). Ale zarabia tyle samo co oni. Co zrobi sąd z pozwami pracowników domagających się wyrównania pensji?

1 października ruszył program Aktywny Rodzic. W ciągu kilku godzin do ZUS wpłynęło 50000 wniosków o świadczenie

Rodzice dzieci w wieku do trzech lat mogą składać wnioski na jedno z trzech świadczeń z programu Aktywny Rodzic: Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku i Aktywnie w domu. Nabór wniosków ruszył 1 października 2024 r. i w ciągu kilku godzin do ZUS wpłynęło 50 tys. wniosków o świadczenie.

REKLAMA

Benefity pozapłacowe jako kluczowy element employer brandingu. Dlaczego warto inwestować w świadczenia dla pracowników?

W dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, pracodawcy poszukują skutecznych sposobów na przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych talentów. W obliczu rosnącej konkurencji, nie wystarcza już tylko atrakcyjne wynagrodzenie – kluczowym elementem strategii employer brandingu stają się benefity pozapłacowe. Te dodatkowe świadczenia wpływają na satysfakcję, zaangażowanie oraz lojalność pracowników, a także przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku firmy. W niniejszym artykule przedstawimy, jakie benefity warto oferować oraz jakie korzyści wynikają z ich implementacji.

Już można składać wnioski do ZUS. Nowe świadczenia od 500 zł do 1900 zł

Ruszył program Aktywny Rodzic. Jest to program wsparcia finansowego dla rodziców dzieci do lat 3. Od 1 października można składać do ZUS wnioski o nowe świadczenia.

REKLAMA