reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Jak rozliczać podróże służbowe w 2015 roku?

Jak rozliczać podróże służbowe w 2015 roku?

Koszty, jakie ponosi pracodawca w związku z podróżą służbową pracownika, to diety zagraniczne bądź krajowe. Sposób ich ustalania określa rozporządzenie MPiPS. Jak będzie się rozliczać podróże służbowe w 2015 roku?

Podróże służbowe

Na podstawie przepisów prawa pracy w 2015 r. pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na podróż służbową krajową bądź zagraniczną. Wskazywać on będzie jej czas i miejsce, a także obowiązki służbowe pracownika, jakie powinny być wykonane poza siedzibą pracodawcy. W sytuacji, w której dany pracownik stale świadczy pracę poza nią, jego podróżą służbową będzie wyjazd w celu wykonania zleconego przez pracodawcę obowiązku poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy. 

Zobacz również: Rozliczenie podróży służbowej pracownika kierującego samochodem służbowym

Uprawnienia pracownika w związku z podróżą służbową

Uprawnieniem pracownika, jakie wiąże się z odbyciem takiej podróży, jest przede wszystkim roszczenie wobec pracodawcy o pokrycie dodatkowych kosztów, jakie pracownik w związku z nią poniósł (art. 775 § 1 Kodeksu pracy). Ich zwrot nie stanowi jednak dodatkowego wynagrodzenia pracownika, zaś ich wysokość wskazują przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej  sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. 2013.167), które będą obowiązywały również w 2015 r. Na ich podstawie pracownik może ubiegać się o różne należności, jakie wynikają z podróży służbowej. Będą to dieta oraz zwrot kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejskiej, noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków (określonych lub uznanych przez pracodawcę).

Zobacz również: Rozliczanie podróży służbowych pracowników

Termin i tryb rozliczenia wydatków pracownika

Przepisy ustanawiają termin, w jakim pracownik może rozliczyć odbytą podróż służbową – powinien dokonać tego w ciągu 14 dni od momentu zakończenia podróży. Konieczne jest przedstawienie przez niego pracodawcy wszelkich rachunków, faktur i biletów, które potwierdzają poniesione niezbędne wydatki. Jeżeli udokumentowanie kosztów podróży jest niemożliwe, pracownik składa oświadczenie o poniesionych wydatkach i wskazuje, jaka jest przyczyna braku możliwości ich udokumentowania. Oświadczenie to powinno mieć formę pisemną.

Zobacz wideoszkolenie: Samochody służbowe 2015

Podobnie, jak obecnie, w 2015 r. pracownikowi przysługiwać będzie dieta z tytułu podróży krajowej, która przeznaczona jest na pokrycie powiększonych kosztów wyżywienia. Jej wysokość wynosiła będzie 30 zł za dobę.

Zobacz również: Jak rozliczyć delegację krajową?

W jaki sposób ustalać diety w 2015 r.?

Przepisy wskazanego powyżej rozporządzenia wskazują, w jaki sposób obliczana będzie 2015 r. wysokość diety w zależności od długość podróży służbowej. Zgodnie z nimi jeśli podróż potrwa nie dłużej niż 24 godziny i wyniesie:

  • mniej niż 8 godzin, dieta nie będzie przysługiwała,
  • od 8 do 12 godzin, przysługiwać będzie 50% diety,
  • ponad 12 godzin, przysługiwać będzie dieta w pełnej wysokości (tj. 30 zł).

Polecamy również: Jak obniżać dietę krajową o zapewnione wyżywienie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama