REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać podróże służbowe w 2015 roku?

Natalia Stawecka
Podróż służbowa 2015. /fot. Fotolia
Podróż służbowa 2015. /fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Koszty, jakie ponosi pracodawca w związku z podróżą służbową pracownika, to diety zagraniczne bądź krajowe. Sposób ich ustalania określa rozporządzenie MPiPS. Jak będzie się rozliczać podróże służbowe w 2015 roku?

Podróże służbowe

Na podstawie przepisów prawa pracy w 2015 r. pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na podróż służbową krajową bądź zagraniczną. Wskazywać on będzie jej czas i miejsce, a także obowiązki służbowe pracownika, jakie powinny być wykonane poza siedzibą pracodawcy. W sytuacji, w której dany pracownik stale świadczy pracę poza nią, jego podróżą służbową będzie wyjazd w celu wykonania zleconego przez pracodawcę obowiązku poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy. 

Autopromocja

Zobacz również: Rozliczenie podróży służbowej pracownika kierującego samochodem służbowym

Uprawnienia pracownika w związku z podróżą służbową

Uprawnieniem pracownika, jakie wiąże się z odbyciem takiej podróży, jest przede wszystkim roszczenie wobec pracodawcy o pokrycie dodatkowych kosztów, jakie pracownik w związku z nią poniósł (art. 775 § 1 Kodeksu pracy). Ich zwrot nie stanowi jednak dodatkowego wynagrodzenia pracownika, zaś ich wysokość wskazują przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej  sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. 2013.167), które będą obowiązywały również w 2015 r. Na ich podstawie pracownik może ubiegać się o różne należności, jakie wynikają z podróży służbowej. Będą to dieta oraz zwrot kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejskiej, noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków (określonych lub uznanych przez pracodawcę).

Zobacz również: Rozliczanie podróży służbowych pracowników

Termin i tryb rozliczenia wydatków pracownika

Przepisy ustanawiają termin, w jakim pracownik może rozliczyć odbytą podróż służbową – powinien dokonać tego w ciągu 14 dni od momentu zakończenia podróży. Konieczne jest przedstawienie przez niego pracodawcy wszelkich rachunków, faktur i biletów, które potwierdzają poniesione niezbędne wydatki. Jeżeli udokumentowanie kosztów podróży jest niemożliwe, pracownik składa oświadczenie o poniesionych wydatkach i wskazuje, jaka jest przyczyna braku możliwości ich udokumentowania. Oświadczenie to powinno mieć formę pisemną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz wideoszkolenie: Samochody służbowe 2015

Podobnie, jak obecnie, w 2015 r. pracownikowi przysługiwać będzie dieta z tytułu podróży krajowej, która przeznaczona jest na pokrycie powiększonych kosztów wyżywienia. Jej wysokość wynosiła będzie 30 zł za dobę.

Zobacz również: Jak rozliczyć delegację krajową?

W jaki sposób ustalać diety w 2015 r.?

Przepisy wskazanego powyżej rozporządzenia wskazują, w jaki sposób obliczana będzie 2015 r. wysokość diety w zależności od długość podróży służbowej. Zgodnie z nimi jeśli podróż potrwa nie dłużej niż 24 godziny i wyniesie:

 • mniej niż 8 godzin, dieta nie będzie przysługiwała,
 • od 8 do 12 godzin, przysługiwać będzie 50% diety,
 • ponad 12 godzin, przysługiwać będzie dieta w pełnej wysokości (tj. 30 zł).

Polecamy również: Jak obniżać dietę krajową o zapewnione wyżywienie


W sytuacji, w której podróż służbowa potrwa dłużej niż 24 godziny, za każdą dobę przysługiwać ma dieta w pełnej wysokości, zaś za niepełną, ale rozpoczętą dobę o długości:

 • do 8 godzin - 50% diety,
 • ponad 8 godzin - dieta w pełnej wysokości (30 zł).

Jeśli pracownikowi zapewnione zostanie bezpłatne wyżywienie, wysokość diety ulegnie odpowiedniemu zmniejszeniu. Zgodnie z przepisami każdy posiłek będzie kosztował pracownika odpowiednio:

 • śniadanie - 25% diety,
 • obiad - 50% diety,
 • kolacja - 25% diety.

Kolejną kwotą, jakiej zwrot przysługuje obecnie pracownikowi, jest zwrot kosztów, jakie poniósł on za usługi hotelarskie. Górną granicą kwoty, jaką z tego tytułu otrzyma on od pracodawcy, jest 20-tokrotność diety. Jeśli pracownikowi nie zapewniono bezpłatnego noclegu, a jednocześnie nie przedstawi on rachunku za nocleg, jaki pokrył, wówczas przysługuje mu kwota o wysokości 150% diety za każdy nocleg. W 2015 r. sytuacja taka będzie rozwiązywana w ten sam sposób.

Polecamy również: Diety zagraniczne 2015

Koszty podróży zagranicznej w 2015 r. 

W przypadku zagranicznej podróży służbowej, podobnie jak przy podróży krajowej, dietą będą należności, jakie pracodawca powinien pokryć w związku z kosztami wyżywienia i innych drobnych wydatków, jakie poniósł pracownik. W zależności od państwa, które było celem podróży, wysokość diety będzie się różniła. W 2015 r. sposób jej ustalania nie będzie odbiegał od obecnego: za każdą dobę podróży zagranicznej przysługiwać będzie dieta zagraniczna w pełnej wysokości, zaś w przypadku niepełnych dób w dobę podróży zagranicznej:

 • do 8 godzin – przysługiwać ma 1/3 diety,
 • od ponad 8 do 12 godzin – przysługiwać ma 50% diety,
 • od ponad 12 godzin – przysługiwać ma dieta w pełnej wysokości.

W podróży zagranicznej pracownik otrzyma 25% diety, jeśli zapewnione mu zostanie całodzienne bezpłatne wyżywienie. W razie sytuacji, w której otrzymywać on będzie ustaloną kwotę na pokrycie kosztów wyżywienia, nie będzie otrzymywał diety. Podobnie, jak przy podróży krajowej, wysokość diety zmniejsza się, jeśli pracownikowi zapewniono bezpłatny posiłek:

 1. śniadanie - 15% diety;
 2. obiad - 30% diety;
 3. kolacja - 30% diety.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA