REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Umowa zlecenia /Fot. ShutterStock
Umowa zlecenia /Fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Umowa zlecenia, czyli umowa cywilnoprawna uregulowana w art. 734-751 kodeksu cywilnego, to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularna forma zatrudnienia. Jakie obowiązki ciążą na stronach umowy zlecenia? Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca?

Strony i charakter umowy zlecenia

Stronami umowy zlecenia mogą być dowolne osoby fizyczne lub osoby prawne, a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie, czyli zleceniobiorca zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie, czyli zleceniodawcy.

Autopromocja

Umowa zlecenia - w odróżnieniu od umowy o dzieło, która jest nazywana umową rezultatu, jest określana jako umowa starannego działania, gdyż przy tym rodzaju umowy ważna jest wykonywana czynność, która przecież niekoniecznie będzie prowadzić do określonego rezultatu. Istotą jest podejmowanie działań w celu dokonania określonej czynności. Teza ta została potwierdzona wyrokiem Sądu Okręgowego w Białymstoku z dnia 26 marca 2012 roku (sygn. akt V U 35/12).

Zobacz również: Umowa o dzieło czy umowa zlecenia - kontrowersje

Forma i treść umowy zlecenia

Zawarcie umowy zlecenia następuje z chwilą złożenia zgodnego oświadczenia woli przez zleceniodawcę i zleceniobiorcę i nie wymaga szczególnej formy. W celu uniknięcia wątpliwości często wynikających z ustnych porozumień, mimo wszystko warto dopilnować zawarcia pisemnej formy umowy zlecenia.

Treść umowy zlecenia powinna określać m. in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • jej rodzaj i datę zawarcia;
 • strony stosunku cywilnoprawnego;
 • datę rozpoczęcia i zakończenia czynności objętych umową;
 • miejsce wykonania pracy i jej charakterystykę;
 • wynagrodzenie;
 • w celu lepszego zabezpieczenia interesów zleceniodawca może zawrzeć także zapisy o karach umownych, czy tajemnicach związanych z treścią podpisanej umowy lub jej wykonywaniem.

Wynagrodzenie

Zgodnie z kodeksem cywilnym, jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że zleceniobiorca zobowiązał się wykonać zlecenie bez wynagrodzenia, za jego wykonanie przysługuje normalne wynagrodzenie. W przypadku braku obowiązującej taryfy oraz postanowień dotyczących wysokości wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy.

Obowiązki stron umowy zlecenia

1) Do podstawowych obowiązków zleceniodawcy należy:

 • zapłata wynagrodzenia za wykonaną przez zleceniobiorcę pracę;
 • zwrócenie wydatków zleceniobiorcy, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia;
 • skierowanie na szkolenie bhp oraz na badania wstępne, jeżeli przemawia za tym charakter wykonywanej pracy;
 • zgłoszenie (a także wyrejestrowanie) przyjmującego zlecenie w terminie 7 dni do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, jeśli umowa zlecenia stanowi tytuł do objęcia nimi zleceniobiorcy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

WAŻNE - UBEZPIECZENIA

Obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom podlega umowa zlecenia zawarta przez zleceniodawcę z własnym pracownikiem. Jeżeli umowa nie została podpisana z własnym pracownikiem, a zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym oraz rentowym, podlega on jednocześnie obowiązkowemu ubezpieczeniom wypadkowemu i zdrowotnemu oraz obowiązkowo opłacane są za niego składki na FP i FGŚP (w tym wypadku ubezpieczenie chorobowe ma charakter dobrowolny). W sytuacji gdy zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniu rentowemu, czy emerytalnemu, wówczas obowiązkowo podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. W sytuacji gdy, zleceniobiorca nie podlega żadnym ubezpieczeniom ani społecznym ani zdrowotnemu obowiązkowo, nie może ubezpieczyć się również dobrowolnie do żadnego z ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenie. Uczniowie lub studenci do ukończenia 26 roku życia nie są objęci składkami ZUS przy podpisaniu umowy zlecenie.

2) Obowiązki przyjmującego zlecenie:

 • wykonanie umówionych czynności z należytą starannością;
 • udzielanie zleceniodawcy potrzebnych wiadomości o przebiegu sprawy;
 • złożenie sprawozdania po wykonaniu zlecenia lub po wcześniejszym rozwiązaniu umowy;
 • wydanie wszystkiego, co przy wykonaniu zlecenia uzyskał dla zleceniodawcy;
 • niezwłoczne poinformowanie zleceniodawcy o powierzeniu wykonania zlecenia osobie trzeciej (tylko wtedy gdy taką możliwość przewiduje umowa, wynika to ze zwyczaju lub gdy okoliczności do tego zmuszają).

Wygaśnięcie umowy zlecenia

Umowa zlecenia wygasa poprzez wykonanie zleconej usługi. Umowa zlecenia może być także rozwiązana przez jej wypowiedzenie w każdym czasie, zarówno przez zleceniodawcę, jak i zleceniobiorcę (wyrok SN z dnia 28 września 2004 r., IV CK 640/03). Wypowiedzenie może nastąpić w dowolny sposób, a po rozwiązaniu umowy strony powinny rozliczyć zaliczki i inne koszty. Kodeks cywilny wskazuje, że jeżeli wypowiedzenie zlecenia przez dającego zlecenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien on także naprawić powstałą po stronie zleceniobiorcy szkodę.

Zobacz także: Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę - wzór

Przykład

Sąd Najwyższy orzeczeniem z dnia 9 czerwca 1972 r. w sprawie o sygn. IPR 8/72, uznał, iż za szkodę zleceniobiorcy powstałą w wyniku wypowiedzenie mu przez zleceniodawcę umowy zlecenia bez ważnego powodu, można uznać utracone przez niego zarobki.

Jeżeli umowa zlecenia nie stanowi inaczej, to ulega ona wygaśnięciu wskutek śmierci albo utraty pełnej zdolności do czynności prawnych zleceniobiorcy. Odwrotnie jest, jeżeli wspomniane przyczyny wystąpią po stronie zleceniodawcy, bowiem jeśli nie ma odmiennej umowy, zlecenie nie wygasa ani wskutek śmierci zleceniodawcy, ani wskutek utraty przez niego zdolności do czynności prawnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA