REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenia

Paulina Rzepka
Umowa zlecenia /Fot. ShutterStock
Umowa zlecenia /Fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

Umowa zlecenia, czyli umowa cywilnoprawna uregulowana w art. 734-751 kodeksu cywilnego, to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularna forma zatrudnienia. Jakie obowiązki ciążą na stronach umowy zlecenia? Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca?

Strony i charakter umowy zlecenia

Stronami umowy zlecenia mogą być dowolne osoby fizyczne lub osoby prawne, a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie, czyli zleceniobiorca zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie, czyli zleceniodawcy.

Umowa zlecenia - w odróżnieniu od umowy o dzieło, która jest nazywana umową rezultatu, jest określana jako umowa starannego działania, gdyż przy tym rodzaju umowy ważna jest wykonywana czynność, która przecież niekoniecznie będzie prowadzić do określonego rezultatu. Istotą jest podejmowanie działań w celu dokonania określonej czynności. Teza ta została potwierdzona wyrokiem Sądu Okręgowego w Białymstoku z dnia 26 marca 2012 roku (sygn. akt V U 35/12).

Zobacz również: Umowa o dzieło czy umowa zlecenia - kontrowersje

Forma i treść umowy zlecenia

Zawarcie umowy zlecenia następuje z chwilą złożenia zgodnego oświadczenia woli przez zleceniodawcę i zleceniobiorcę i nie wymaga szczególnej formy. W celu uniknięcia wątpliwości często wynikających z ustnych porozumień, mimo wszystko warto dopilnować zawarcia pisemnej formy umowy zlecenia.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Treść umowy zlecenia powinna określać m. in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • jej rodzaj i datę zawarcia;
  • strony stosunku cywilnoprawnego;
  • datę rozpoczęcia i zakończenia czynności objętych umową;
  • miejsce wykonania pracy i jej charakterystykę;
  • wynagrodzenie;
  • w celu lepszego zabezpieczenia interesów zleceniodawca może zawrzeć także zapisy o karach umownych, czy tajemnicach związanych z treścią podpisanej umowy lub jej wykonywaniem.

Wynagrodzenie

Zgodnie z kodeksem cywilnym, jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że zleceniobiorca zobowiązał się wykonać zlecenie bez wynagrodzenia, za jego wykonanie przysługuje normalne wynagrodzenie. W przypadku braku obowiązującej taryfy oraz postanowień dotyczących wysokości wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy.

Obowiązki stron umowy zlecenia

1) Do podstawowych obowiązków zleceniodawcy należy:

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
  • zapłata wynagrodzenia za wykonaną przez zleceniobiorcę pracę;
  • zwrócenie wydatków zleceniobiorcy, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia;
  • skierowanie na szkolenie bhp oraz na badania wstępne, jeżeli przemawia za tym charakter wykonywanej pracy;
  • zgłoszenie (a także wyrejestrowanie) przyjmującego zlecenie w terminie 7 dni do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, jeśli umowa zlecenia stanowi tytuł do objęcia nimi zleceniobiorcy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

WAŻNE - UBEZPIECZENIA

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom podlega umowa zlecenia zawarta przez zleceniodawcę z własnym pracownikiem. Jeżeli umowa nie została podpisana z własnym pracownikiem, a zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym oraz rentowym, podlega on jednocześnie obowiązkowemu ubezpieczeniom wypadkowemu i zdrowotnemu oraz obowiązkowo opłacane są za niego składki na FP i FGŚP (w tym wypadku ubezpieczenie chorobowe ma charakter dobrowolny). W sytuacji gdy zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniu rentowemu, czy emerytalnemu, wówczas obowiązkowo podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. W sytuacji gdy, zleceniobiorca nie podlega żadnym ubezpieczeniom ani społecznym ani zdrowotnemu obowiązkowo, nie może ubezpieczyć się również dobrowolnie do żadnego z ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenie. Uczniowie lub studenci do ukończenia 26 roku życia nie są objęci składkami ZUS przy podpisaniu umowy zlecenie.

2) Obowiązki przyjmującego zlecenie:

  • wykonanie umówionych czynności z należytą starannością;
  • udzielanie zleceniodawcy potrzebnych wiadomości o przebiegu sprawy;
  • złożenie sprawozdania po wykonaniu zlecenia lub po wcześniejszym rozwiązaniu umowy;
  • wydanie wszystkiego, co przy wykonaniu zlecenia uzyskał dla zleceniodawcy;
  • niezwłoczne poinformowanie zleceniodawcy o powierzeniu wykonania zlecenia osobie trzeciej (tylko wtedy gdy taką możliwość przewiduje umowa, wynika to ze zwyczaju lub gdy okoliczności do tego zmuszają).

Wygaśnięcie umowy zlecenia

Umowa zlecenia wygasa poprzez wykonanie zleconej usługi. Umowa zlecenia może być także rozwiązana przez jej wypowiedzenie w każdym czasie, zarówno przez zleceniodawcę, jak i zleceniobiorcę (wyrok SN z dnia 28 września 2004 r., IV CK 640/03). Wypowiedzenie może nastąpić w dowolny sposób, a po rozwiązaniu umowy strony powinny rozliczyć zaliczki i inne koszty. Kodeks cywilny wskazuje, że jeżeli wypowiedzenie zlecenia przez dającego zlecenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien on także naprawić powstałą po stronie zleceniobiorcy szkodę.

Zobacz także: Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę - wzór

Przykład

Sąd Najwyższy orzeczeniem z dnia 9 czerwca 1972 r. w sprawie o sygn. IPR 8/72, uznał, iż za szkodę zleceniobiorcy powstałą w wyniku wypowiedzenie mu przez zleceniodawcę umowy zlecenia bez ważnego powodu, można uznać utracone przez niego zarobki.

Jeżeli umowa zlecenia nie stanowi inaczej, to ulega ona wygaśnięciu wskutek śmierci albo utraty pełnej zdolności do czynności prawnych zleceniobiorcy. Odwrotnie jest, jeżeli wspomniane przyczyny wystąpią po stronie zleceniodawcy, bowiem jeśli nie ma odmiennej umowy, zlecenie nie wygasa ani wskutek śmierci zleceniodawcy, ani wskutek utraty przez niego zdolności do czynności prawnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

    Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

    Jak zakładowy staż pracy wpływa na okres wypowiedzenia?

    Zakładowy staż pracy. Co to jest? Jak się go oblicza? Czy wpływa na okres wypowiedzenia? 

    Nagroda jubileuszowa a staż w prywatnym zakładzie pracy

    Pracodawca odmówił wypłaty nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż nie zaliczył do stażu pracy sześcioletniego okresu zatrudnienia pracownika w prywatnym zakładzie pracy - czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Kiedy pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej?

    Ulga na start problemem dla przedsiębiorcy

    Ulga na start problemem dla przedsiębiorcy? Niestety tak! Jednak Sąd Najwyższy stanął po stronie przedsiębiorcy nie ZUSu, który chciał wykorzystać omyłkę przedsiębiorcy i odebrał mu prawo do korzystania z ulgi na start. 

    REKLAMA

    Centrum Wsparcia Młodych w Urzędzie Pracy

    W Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej otwarto Centrum Wsparcia Młodych. Centrum będzie się skupiało na nowych metod wsparcia osób do 30 r. życia, bezrobotnych i poszukujących pracy, na zasadzie kompleksowego wsparcia. Urząd otrzymał  750 tysięcy zł. na realizację projektu.

    28 września 2023 - dniem wolnym od pracy

    28 września 2023 - jest dniem wolnym od pracy, wprawdzie nie w Polsce, ale w Czechach. Czesi obchodzą wtedy Dzień św. Wacława, Święto Państwowości Czeskiej. Jakie są dni wolne od pracy w Czechach? Poniżej szczegóły dot. czasu pracy w Czechach. 

    Wzrasta liczba obywateli Ukrainy, którzy są pozbawiani statusu UKR. Co muszą wiedzieć ich polscy pracodawcy?

    Lawinowo rośnie utrata statusu UKR przez obywateli z Ukrainy. Polska branża TSL (transport – spedycja - logistyka) zatrudnia pracowników z Ukrainy, dlatego pracodawca powinien zwrócić uwagę, czy jego pracownicy nie utracili swoich praw do świadczeń . Osoby, które mają elektroniczny dokument pobytowy diia.pl i przybywają na terytorium Polski w związku z wojną w Ukrainie, są zobowiązane każdorazowo deklarować taki cel wjazdu, czyli ewakuację z terytorium Ukrainy. 

    Wellbeing. Czy pracodawcy i pracownicy liczą na poprawę swojego dobrostanu?

    Pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją dobrostan. Niezależnie jednak od różnic obie grupy mają duże nadzieje na jego poprawę w związku z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać wiosną 2023 roku – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”. 

    REKLAMA

    Bezrobocie w UE

    Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

    Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

    Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

    REKLAMA