Czas pracy i podróże służbowe pracowników mobilnych
REKLAMA
REKLAMA
Kim są pracownicy mobilni?
Pracownicy mobilni są to osoby gotowe podjąć pracę w różnych miejscach, odległych od miejsca zamieszkania oraz osoby, które wykonują pracę w warunkach wymagających stałego przemieszczania się z miejsca na miejsce, jak np. przedstawiciele handlowi czy serwisanci różnego rodzaju urządzeń.
REKLAMA
Regulamin podróży służbowych - przykładowe zapisy
Miejsca pracy pracownika mobilnego
Każda umowa zawierana między pracodawcą a pracownikiem mobilnym powinna zawierać zdefiniowane miejsce świadczenia pracy. Trudność polega na tym, że miejsce pracy nie może być określone w sposób zbyt ogólny. Jak więc powinniśmy zdefiniować miejsce pracy pracownika, który nieustannie się przemieszcza? Właściwym rozwiązaniem będzie odpowiedni obszar geograficzny, który opisany jest w formie odległości np. w kilometrach lub przy użyciu nazw regionów geograficznych. Teren powinien zostać określony w sposób umożliwiający jego identyfikację oraz musi odzwierciedlać stan rzeczywisty.
Pracodawca przedstawiciela handlowego jako miejsce pracy w umowie wpisał 50 km od siedziby firmy. Czy taki zapis jest prawidłowy?
Tak, jest prawidłowy, jeżeli pracownik rzeczywiście wykonuje pracę na tym terenie.
Czas pracy pracownika mobilnego
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 §1 Kodeksu pracy). Rozliczając czas pracy pracowników mobilnych, należy pamiętać, iż do czasu pracy zaliczamy nie tylko godziny faktycznego świadczenia pracy, ale również inne okresy jak np. czas przestoju.
Przedstawiciel handlowy zgodnie z zapisami w umowie o pracę wykonuje pracę na terenie województwa podlaskiego oraz w pozostałym zakresie wykonuje pracę w domu. Czy w tej sytuacji można przyjąć, że pracownik ten zostaje do dyspozycji pracodawcy?
Tak, ponieważ pracownik wykonuje pracę zgodnie z zapisami zawartymi w umowie o pracę. Pracownik pozostaje cały czas w gotowości do wykonywania pracy i poleceń pracodawcy, gdyż ma stały kontakt telefoniczny z przełożonym.
Używanie prywatnego pojazdu pracownika w podróży służbowej
Podróże służbowe pracowników mobilnych
REKLAMA
Aby mówić o podróży służbowej, podróż musi spełniać trzy cechy. Musi być odbywana poza miejscowością, w której mieści się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, Dz.U. z 2013 r., poz.167). Poza tym, obowiązek odbycia podróży służbowej musi wynikać z polecenia pracodawcy i dotyczyć określonego przez pracodawcę zadania służbowego. Praca wykonywana w ramach podróży służbowej ma charakter incydentalny.
Przedstawiciel handlowy jako miejsce świadczenia pracy ma wpisaną Warszawę. Pracodawca zleca mu wizytę u klienta, którego firma mieści się pod Warszawą. Odległość od miejsca świadczenia pracy wynosi 3 km. Czy w takiej sytuacji wizytę u klienta należy traktować jako podróż służbową?
Tak, ponieważ pracownik opuszcza miejsce pracy określone w umowie. Wizyta u klienta będzie więc podróżą służbową. Należy dokonać jej rozliczenia zgodnie z rozliczeniami właściwymi dla podróży służbowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat