REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy i podróże służbowe pracowników mobilnych

Sylwia Rudek
Czas pracy i podróże służbowe pracowników mobilnych. /Fot. Fotolia
Czas pracy i podróże służbowe pracowników mobilnych. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy mobilni, w dzisiejszych warunkach rynkowych, stanowią ważną grupę zawodową. Często to oni odpowiedzialni są za pozycję firmy na rynku i przewagę nad konkurencją. Kwestią wzbudzającą wątpliwości pozostaje sposób rozliczania ich czasu pracy, szczególnie podczas podróży służbowych.

Kim są pracownicy mobilni?

Pracownicy mobilni są to osoby gotowe podjąć pracę w różnych miejscach, odległych od miejsca zamieszkania oraz osoby, które wykonują pracę w warunkach wymagających stałego przemieszczania się z miejsca na miejsce, jak np. przedstawiciele handlowi czy serwisanci różnego rodzaju urządzeń.

REKLAMA

Autopromocja

Miejsce wykonywania pracy

Regulamin podróży służbowych - przykładowe zapisy

Miejsca pracy pracownika mobilnego

Każda umowa zawierana między pracodawcą a pracownikiem mobilnym powinna zawierać zdefiniowane miejsce świadczenia pracy. Trudność polega na tym, że miejsce pracy nie może być określone w sposób zbyt ogólny. Jak więc powinniśmy zdefiniować miejsce pracy pracownika, który nieustannie się przemieszcza? Właściwym rozwiązaniem będzie odpowiedni obszar geograficzny, który opisany jest w formie odległości np. w kilometrach lub przy użyciu nazw regionów geograficznych. Teren powinien zostać określony w sposób umożliwiający jego identyfikację oraz musi odzwierciedlać stan rzeczywisty.

Pracodawca przedstawiciela handlowego jako miejsce pracy w umowie wpisał 50 km od siedziby firmy. Czy taki zapis jest prawidłowy?
Tak, jest prawidłowy, jeżeli pracownik rzeczywiście wykonuje pracę na tym terenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czas pracy pracownika mobilnego

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 §1 Kodeksu pracy). Rozliczając czas pracy pracowników mobilnych, należy pamiętać, iż do czasu pracy zaliczamy nie tylko godziny faktycznego świadczenia pracy, ale również inne okresy jak np. czas przestoju.

Przedstawiciel handlowy zgodnie z zapisami w umowie o pracę wykonuje pracę na terenie  województwa podlaskiego oraz w pozostałym zakresie wykonuje pracę w domu. Czy w tej  sytuacji można przyjąć, że pracownik ten zostaje do dyspozycji pracodawcy?
Tak, ponieważ pracownik wykonuje pracę zgodnie z zapisami zawartymi w umowie o pracę.  Pracownik pozostaje cały czas w gotowości do wykonywania pracy i poleceń pracodawcy,  gdyż ma stały kontakt telefoniczny z przełożonym.

Używanie prywatnego pojazdu pracownika w podróży służbowej

Podróż służbowa a telepraca

Podróże służbowe pracowników mobilnych

REKLAMA

Aby mówić o podróży służbowej, podróż musi spełniać trzy cechy. Musi być odbywana poza miejscowością, w której mieści się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, Dz.U. z 2013 r., poz.167). Poza tym, obowiązek odbycia podróży służbowej musi wynikać z polecenia pracodawcy i dotyczyć określonego przez pracodawcę zadania służbowego. Praca wykonywana w ramach podróży służbowej ma charakter incydentalny.

Przedstawiciel handlowy jako miejsce świadczenia pracy ma wpisaną Warszawę. Pracodawca zleca mu wizytę u klienta, którego firma mieści się pod Warszawą. Odległość od miejsca świadczenia pracy wynosi 3 km. Czy w takiej sytuacji wizytę u klienta należy traktować jako podróż służbową?
Tak, ponieważ pracownik opuszcza miejsce pracy określone w umowie. Wizyta u klienta będzie więc podróżą służbową. Należy dokonać jej rozliczenia zgodnie z rozliczeniami właściwymi dla podróży służbowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

REKLAMA