| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Wykazywanie dodatkowych świadczeń z umowy zlecenia po ustaniu zatrudnienia w Z-3a

Wykazywanie dodatkowych świadczeń z umowy zlecenia po ustaniu zatrudnienia w Z-3a

Czy dodatkowe świadczenia z umowy zlecenia należy wykazywać w Z-3a po ustaniu zatrudnienia? Poniżej przedstawiamy porady w zakresie rozliczania dodatkowych świadczeń z umowy zlecenia po ustaniu zatrudnienia.

PROBLEM 

Zatrudniamy zleceniobiorców. Za niektóre z tych osób opłacamy polisę ubezpieczeniową. Umowa o ubezpieczenie jest zawierana na czas wykonywania umowy zlecenia. Czy wartość polisy powinniśmy wykazać w Z-3a dla zleceniobiorcy do wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia?

RADA

Wartość polisy opłaconej za zleceniobiorcę powinni Państwo wykazać w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego po rozwiązaniu umowy z tą osobą na formularzu ZUS Z-3a. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Wartość polisy powinna zostać wykazana na druku ZUS Z-3a w celu ustalenia podstawy wymiaru zasiłku i dokonania jego wypłaty zleceniobiorcy za okres po rozwiązaniu umowy. W odniesieniu do ubezpieczonych niebędących pracownikami nie stosuje się zasady, zgodnie z którą składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Finansowanie zleceniobiorcy przez zleceniodawcę polisy ubezpieczeniowej należy potraktować jak przychód z zawartej umowy zlecenia i od jej wartości odprowadzić składki ZUS. Każdy przychód, który zleceniobiorca otrzymuje za wykonywanie umowy, co do zasady, podlega opodatkowaniu (i oskładkowaniu), chyba że stanowi wymieniony w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód zwolniony z podatku lub dochód, od którego zaniechano poboru podatku (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W przypadku świadczeń z ubezpieczenia chorobowego wypłacanych po ustaniu tytułu ubezpieczenia, płatnikiem zasiłku chorobowego jest ZUS. Płatnik składek będzie miał w tej sytuacji obowiązek wypełnienia formularza ZUS Z-3a. Informacje w nim zawarte dotyczą m.in. składników wynagrodzenia zleceniobiorcy wliczanych do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. W Państwa przypadku, mimo zakończonej umowy zlecenia, dodatkowych składników wynagrodzenia należnych z tego tytułu, tj. polisy ubezpieczeniowej opłacanej przez zleceniodawcę, nie należy traktować jak przysługujących do określonego terminu, a zatem wyłączać ich z podstawy wymiaru zasiłku po zakończeniu umowy. Ta zasada ma bowiem zastosowanie do umów cywilnych zawartych z własnym pracodawcą lub wykonywanych na jego rzecz (zawartych z innym podmiotem niż pracodawca).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »