REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykazywanie dodatkowych świadczeń z umowy zlecenia po ustaniu zatrudnienia w Z-3a

Joanna Olejnik
Wykazywanie dodatkowych świadczeń z umowy zlecenia po ustaniu zatrudnienia  Z-3a. /Fot. Fotolia
Wykazywanie dodatkowych świadczeń z umowy zlecenia po ustaniu zatrudnienia Z-3a. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy dodatkowe świadczenia z umowy zlecenia należy wykazywać w Z-3a po ustaniu zatrudnienia? Poniżej przedstawiamy porady w zakresie rozliczania dodatkowych świadczeń z umowy zlecenia po ustaniu zatrudnienia.

PROBLEM 

Autopromocja

Zatrudniamy zleceniobiorców. Za niektóre z tych osób opłacamy polisę ubezpieczeniową. Umowa o ubezpieczenie jest zawierana na czas wykonywania umowy zlecenia. Czy wartość polisy powinniśmy wykazać w Z-3a dla zleceniobiorcy do wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia?

RADA

Wartość polisy opłaconej za zleceniobiorcę powinni Państwo wykazać w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego po rozwiązaniu umowy z tą osobą na formularzu ZUS Z-3a. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość polisy powinna zostać wykazana na druku ZUS Z-3a w celu ustalenia podstawy wymiaru zasiłku i dokonania jego wypłaty zleceniobiorcy za okres po rozwiązaniu umowy. W odniesieniu do ubezpieczonych niebędących pracownikami nie stosuje się zasady, zgodnie z którą składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Finansowanie zleceniobiorcy przez zleceniodawcę polisy ubezpieczeniowej należy potraktować jak przychód z zawartej umowy zlecenia i od jej wartości odprowadzić składki ZUS. Każdy przychód, który zleceniobiorca otrzymuje za wykonywanie umowy, co do zasady, podlega opodatkowaniu (i oskładkowaniu), chyba że stanowi wymieniony w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód zwolniony z podatku lub dochód, od którego zaniechano poboru podatku (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W przypadku świadczeń z ubezpieczenia chorobowego wypłacanych po ustaniu tytułu ubezpieczenia, płatnikiem zasiłku chorobowego jest ZUS. Płatnik składek będzie miał w tej sytuacji obowiązek wypełnienia formularza ZUS Z-3a. Informacje w nim zawarte dotyczą m.in. składników wynagrodzenia zleceniobiorcy wliczanych do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. W Państwa przypadku, mimo zakończonej umowy zlecenia, dodatkowych składników wynagrodzenia należnych z tego tytułu, tj. polisy ubezpieczeniowej opłacanej przez zleceniodawcę, nie należy traktować jak przysługujących do określonego terminu, a zatem wyłączać ich z podstawy wymiaru zasiłku po zakończeniu umowy. Ta zasada ma bowiem zastosowanie do umów cywilnych zawartych z własnym pracodawcą lub wykonywanych na jego rzecz (zawartych z innym podmiotem niż pracodawca).

UWAGA!

Dodatkowe składniki wynagrodzenia należne z umowy zlecenia trzeba wykazać w podstawie wymiaru zasiłku należnego po rozwiązaniu umowy (w ZUS Z-3a).

Zobacz również: Kontrola zleceniobiorcy przebywającego na zwolnieniu lekarskim

PRZYKŁAD

Za zleceniobiorcę zatrudnionego od 1 stycznia 2013 r. zleceniodawca opłaca polisę ubezpieczeniową w stałej wysokości 88 zł miesięcznie. Osoba ta ma wymagany 90-dniowy okres wyczekiwania na świadczenia chorobowe. Chorowała w lipcu 2013 r. przez 4 dni i nieprzerwanie po rozwiązaniu umowy przez kolejne 20 dni. Zleceniodawca przekazał do ZUS dokumentację do wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia. W pkt 14 (Uwagi) zaświadczenia ZUS Z-3a płatnik składek wskazał, że w pkt 13 formularza, dotyczącym przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, uwzględniono polisę, która w okresie branym pod uwagę przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku wynosiła po 88 zł miesięcznie. Postępowanie zleceniodawcy było prawidłowe.

PRZYKŁAD

Z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na stanowisku dyrektora została dodatkowo zawarta umowa zlecenia na okres od 2 stycznia do 30 czerwca 2013 r., w ramach której miał on świadczyć dodatkowe czynności jako radca prawny. Z tytułu zawartego zlecenia pracodawca zdecydował o finansowaniu pracownikowi obowiązkowej składki OC. Stosunek pracy ustał z tą osobą 31 lipca 2013 r. Wartość opłaconej składki, tak jak przychód z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem, należy potraktować jak wynagrodzenie ze stosunku pracy.

Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 31 lipca do 20 sierpnia 2013 r.

Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy od 31 lipca nie należy doliczać przychodu osiągniętego z tytułu zawartej umowy zlecenia, w tym składki OC. 

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

Niezdolność do pracy trwała po zakończeniu umowy zlecenia, zatem należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej (wyłączyć składniki wynagrodzenia przysługujące do określonego terminu).

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sposób na płace
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

    W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

    Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

    Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

    Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

    7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

    Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

    Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

    REKLAMA

    Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

    Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

    PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

    PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

    Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

    Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

    Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

    Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

    REKLAMA

    5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

    Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

    1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

    1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

    REKLAMA