REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia dla wolontariuszy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Nowicka
Świadczenia dla wolontariuszy. /Fot. Fotolia
Świadczenia dla wolontariuszy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

To, czy świadczenia przekazywane wolontariuszowi przez organizację non profit będą podlegały opodatkowaniu, zależy od wielu czynników, wśród których najważniejsze to: rodzaj świadczeń, źródła ich pochodzenia, podstawy przekazania oraz wysokość.

Wolontariusz to osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej: udpp) na rzecz podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego. Wolontariusz może być osobą pracującą lub bezrobotną z prawem do zasiłku. Organizację non profit z wolontariuszem łączy stosunek cywilnoprawny. Usługi wykonywane przez wolontariuszy w żadnym wypadku nie są pracą w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy – chociaż takiej formie mogą odpowiadać wykonywane przez nich świadczenia.

REKLAMA

Autopromocja

Co przysługuje wolontariuszowi

REKLAMA

Wolontariusz nie ma prawa do wynagrodzenia, może jednak otrzymywać inne świadczenia – np. nagrody. Nie są one płacą za konkretnie wykonaną pracę w danym okresie, lecz jedynie pewnym dodatkowym składnikiem o charakterze świadczenia. Dopuszczalne jest określenie przysługujących wolontariuszowi nagród bezpośrednio w zawartym z nim porozumieniu.

Jak wynika z art. 45 udpp, organizacja non profit korzystająca z pomocy wolontariusza ma m.in. obowiązek pokrycia kosztów wydatków związanych z przestrzeganiem przepisów bhp. Dotyczy to także kosztów podróży służbowych i diet, chyba że wolontariusz zwolni podmiot (organizację) z tego obowiązku (tylko w formie pisemnej). Organizacja (korzystający) może także pokryć inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza. Wszystko to na zasadach dotyczących pracowników. Zakres i forma pokrywania takich kosztów powinna być określona bezpośrednio w porozumieniu zawartym z wolontariuszem.

Korzystający także może pokrywać koszty szkoleń wolontariusza w zakresie wykonywanych przez niego świadczeń.

Dodatkowo, zgodnie z art. 46 udpp, wolontariuszowi mogą przysługiwać świadczenia zdrowotne na zasadach przewidzianych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Oznacza to, że korzystający może fakultatywnie zgłosić wolontariusza do ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli dany wolontariusz nie podlega mu z innego tytułu (np. z tytułu umowy o pracę).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wolontariuszowi wykonującemu świadczenie na rzecz korzystającego przez okres krótszy niż 30 dni przysługuje ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W razie gdy porozumienie jest dłuższe niż 30 dni, wolontariuszowi przysługuje zaopatrzenie z tytułu wypadków przy wykonywaniu świadczeń na podstawie ustawy o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach.

Zobacz: Regulamin wynagradzania w organizacji non profit

Jak rozliczać wolontariusza

REKLAMA

Wartość określonych świadczeń otrzymanych przez wolontariuszy od organizacji pozarządowych, organów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych, podmiotów leczniczych oraz organizacji międzynarodowych, wymienionych w art. 42 udpp, zasadniczo została zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych – co wynika z art. 21 ust. 1 pkt 113 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof). Zwolnienie to obejmuje m.in. wcześniej wymienione świadczenia określone w art. 45 i 46 udpp (są to m.in. koszty podróży służbowych i diet, świadczenia z tytułu szkoleń w zakresie wykonywanych świadczeń, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków). Pozostałe przychody wolontariusza od organizacji non profit – czyli nieobjęte zwolnieniem z art. 21 ust. 1 pkt 113 updof – będą zazwyczaj przychodami z innych źródeł.

Na marginesie można wskazać, że art. 50 udpp eliminuje opodatkowanie otrzymanych przez wolontariusza świadczeń podatkiem od spadków i darowizn, a także podatkiem dochodowym w zakresie darowizny.

Przykład

Zarząd fundacji w 2013 r. opłaca czesne za studia medyczne wolontariusza w nagrodę za jego dobrą pracę. Czy takie świadczenie stanowi przychód wolontariusza, czy też korzysta ze zwolnienia z podatku?

W tym przypadku przychód osiągnięty po stronie wolontariusza nie korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 113 updof. Nie ma tu także zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 40b updof. Wolontariusz z tytułu takiego świadczenia osiąga zatem przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 updof.

Po zakończeniu roku podatkowego fundacja będzie miała obowiązek sporządzić wolontariuszowi informację PIT-8C (art. 39 ust. 3 w zw. z art. 42a updof).

Wolontariusz będzie musiał uwzględnić ten przychód w swoim zeznaniu rocznym za 2013 r. Dochód ten będzie podlegał opodatkowaniu, jeżeli łączny dochód uzyskany przez wolontariusza w trakcie całego roku podatkowego przekroczy kwotę wolną od podatku (tj. 3091 zł w 2013 r.).

Przykład

Stowarzyszenie zwraca wolontariuszom koszty zagranicznych podróży (w tym koszty zakupu biletów lotniczych). Podróże te wolontariusze wykonują w celu realizacji zadań statutowych organizacji. Czy zakup biletów lotniczych korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Jak wynika z art. 45 ust. 1 pkt 3 udpp, na stowarzyszeniu (jako korzystającym) ciąży każdorazowo obowiązek pokrywania kosztów podróży służbowych (i diet) wykonywanych przez wolontariusza w celu realizacji zadań statutowych organizacji. Stowarzyszenie powinno przy tym stosować zasady analogiczne, jak przy rozliczaniu kosztów podróży służbowych pracowników.

Właściwymi przepisami w kwestii podróży służbowych są przepisy nowego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Z § 3 tego rozporządzenia wynika, że środek transportu właściwy do odbycia podróży (krajowej lub zagranicznej), a także jego rodzaj i klasę, określa pracodawca. Wolontariuszowi – analogicznie jak pracownikowi – przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości udokumentowanej biletami lub fakturami, obejmującymi cenę biletu środka transportu, wraz ze związanymi z nimi opłatami dodatkowymi (w tym miejscówkami), z uwzględnieniem posiadanej przez wolontariusza ulgi na dany środek transportu (bez względu na to, z jakiego tytułu ta ulga przysługuje).

Z uwagi zatem na treść art. 21 ust. 1 pkt 113 updof w zw. z art. 45 ust. 1 pkt 3 udpp, wartość biletów lotniczych do innych krajów, które zapewnia stowarzyszenie będącym w podróży wolontariuszom, realizującym zadania statutowe stowarzyszenia, zwolniona jest z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Nieodpłatne świadczenia promocyjne

Organizacja non profit może rozdawać wolontariuszom własne materiały promocyjne (np. koszulki z logo organizacji czy np. poszczególnej akcji). Pod pewnymi warunkami świadczenia takie skorzystają ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a updof. Na podstawie tego przepisu wolna od podatku jest wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 updof, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą – jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł. Zwolnienie to nie ma zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy (organizacji non profit) lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym (np. zlecenie, o dzieło).

Polecamy: Wolontariusz za granicą - obowiązki organizacji

Wolontariusz – obcokrajowiec

W praktyce zdarza się, że z organizacją non profit współpracuje wolontariusz będący cudzoziemcem. W takim przypadku znajdzie zastosowanie zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 76 updof, na podstawie którego wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są kwoty diet i kieszonkowego dla gości zagranicznych przybywających do Polski w ramach programów i umów oraz wartość wyżywienia dla tłumaczy (pilotów) towarzyszących tym gościom, z wyjątkiem ekwiwalentów za to wyżywienie.

Przepisy nie uzależniają prawa do zwolnienia od tego, w jaki sposób dane świadczenia zostaną udostępnione wolontariuszom – tj. czy będą to świadczenia rzeczowe, czy też świadczenia pieniężne przeznaczone na cele wskazane w ustawie.

Organizacja non profit może zatem postawić do dyspozycji wolontariusza obcokrajowca zarówno gotówkę z przeznaczeniem jej na wyżywienie, jak i świadczenia rzeczowe – będą one korzystały ze zwolnienia, jednak pod pewnymi warunkami. Osoby fizyczne, które nie mają na terytorium RP miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium RP. Jest to tzw. ograniczony obowiązek podatkowy, określony w art. 3 ust. 2a updof. Powołany przepis stosuje się jednak z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska (art. 4a updof). Z tego względu należy sprawdzić, czy świadczenia wypłacane wolontariuszowi zagranicznemu podlegają regulacjom umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania – wówczas będzie można zastosować zwolnienie w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W celu udokumentowania prawa do zwolnienia, organizacja non profit może zastąpić sposób dokumentowania fakturami na poszczególne zakupy wydatków na wyżywienie dla wolontariuszy potwierdzeniem wypłaty na dokumencie KW, określającym równowartość kwoty przeznaczonej na wyżywienie dla wolontariusza będącego obcokrajowcem.

Polecamy również serwis: Cudzoziemcy

Wydatki na wolontariusza w kosztach

Przepisy przewidują prawo do pokrycia kosztów działalności wolontariusza oraz zaliczenie tych wydatków do kosztów prowadzenia działalności pożytku publicznego.

Zgodnie z art. 49 pkt 1 udpp, koszty prowadzenia działalności statutowej organizacji pozarządowych, jako korzystających, stanowią wydatki na cele, o których mowa w art. 45 ust. 1 i 3 oraz art. 46 ust. 3 i 6 tej ustawy. Do przychodów organizacji non profit nie zalicza się wartości świadczeń wolontariuszy, udzielanych na zasadach określonych w przepisach ustawy o wolontariacie (art. 12 ust. 4 pkt 16 updop).

Przykład

Organizacja non profit, prowadząca działalność gospodarczą, korzysta z usług wolontariusza. Czy wartość pracy wolontariusza jest przychodem z nieodpłatnych świadczeń?

Możliwość skorzystania z wyłączenia z art. 12 ust. 4 pkt 16 updop zależy od spełnienia pewnych dodatkowych warunków. Przede wszystkim praca wolontariusza musi dotyczyć zadań określonych w przepisach udpp – a w żadnym przypadku nie może dotyczyć prowadzenia działalności gospodarczej przez daną organizację non profit. W razie gdy wolontariusz będzie wykonywał świadczenia na rzecz organizacji non profit związane z prowadzoną przez tę organizację działalnością gospodarczą, korzystający będzie musiał naliczyć z tego tytułu i odprowadzić 19% podatek dochodowy od osób prawnych.

Podstawy prawne:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. poz. 1540)

Ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378)

Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 23)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2012 r., poz. 167)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł: nowe przepisy już w mocy. Poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł. Aż 9. krotnie poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kto zyska a kto straci i dlaczego tak się stało? Ustawodawca reaguje na bieżącą sytuację na rynku pracy. Tym samym znowelizowano najistotniejszą ustawą w obszarze ubezpieczeń społecznych jaką jest ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 350, dalej jako: ustawa). Zatem za co można nałożyć taką grzywnę?

REKLAMA

Sprawdź, którym liderem jesteś: kontroler, terapeuta, mesjasz, eko-lider [Zarządzanie]

Dr Simon Western wyróżnia 4 typy liderów w firmach: terapeuta, mesjasz, kontroler i eko-lider. Który typ przywództwa został uszyty na miarę naszych czasów? Sprawdź, którym typem lidera jesteś.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co się zmieni?

94% kandydatów do pracy przez brak widełek płacowych w ogłoszeniu rezygnuje z aplikowania, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna dla rozwoju ich ścieżki kariery. Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co to oznacza? Czy podanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę będzie obowiązkowe?

Lipiec 2025: jakie zmiany i ważne daty w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych?

Lipiec 2025 r. przyniósł ważne zmiany w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają wpływ na sytuację pracowników, pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorców, osób bezrobotnych, stażystów i dla wielu innych grup. Wchodzi w życie sporo nowych przepisów - jedne są bardziej niszowe - bo dotyczące np. zatrudnienia w służbach, a drugie mniej, odnoszące się do wielu osób. Przypominamy też jakie są ważne terminy kadrowo-płacowe, które powinny być dochowane w lipcu 2025 r.

Czy certyfikacja ISO nadal ma sens?

Zarządzanie jakością, zarządzanie środowiskowe, systemy zapewniania bezpieczeństwa i higieny pracy czy czystości mikrobiologicznej – nowoczesne organizacje, szczególnie te, działające globalnie, porządkują wewnętrzne procesy własnymi procedurami. Czy w tej sytuacji certyfikacja ISO nadal ma sens? – Bez wątpienia. I to nie tylko po to, żeby zwiększyć konkurencyjność i wiarygodność w oczach kontrahentów – przekonuje Katarzyna Petrusiewicz, ekspert CWS Workwear.

REKLAMA

Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

REKLAMA