REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje oskładkowania umów cywilnoprawnych

Marcin Mil
Konsekwencje oskładkowania umów cywilnoprawnych. /Fot. Fotolia
Konsekwencje oskładkowania umów cywilnoprawnych. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Czy ozusowanie umów cywilnoprawnych, tzw. śmieciówek stanowi, jak zapewniają pomysłodawcy, mechanizm zabezpieczający interesy pracowników zatrudnionych w oparciu o nie? Jakie konsekwencje niesie za sobą oskładkowanie umów cywilnoprawnych?

Wszystkie oficjalne uzasadnienia propozycji oskładkowania umów cywilnoprawnych głoszą potrzebę rozszerzenia ochrony interesów pracowników zatrudnionych na „śmieciówkach”, w szczególności poprzez objęcie ich składką emerytalną i rentową. Prócz nich cała składka do ZUS-u obejmuje też część chorobową oraz wypadkową.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

To, czy nadmierne oskładkowanie umów cywilnoprawnych przełoży się na faktyczne korzyści po stronie pracowników budzi pewne wątpliwości, szczególnie w świetle niepewności systemu emerytalnego. Niepewność budzić może również kwestia, czy w obliczu oskładkowania umów cywilnoprawnych, pracodawcy nie zaczną kształtować polityki kadrowej tak, aby jak najmniej stracić. 

W świetle aktualnej sytuacji demograficznej gwarancje wynikające ze zobowiązań systemu emerytalnego wydają się być iluzoryczne. Najrozsądniejszym wyjściem wydaje się być dywersyfikacja w lokowaniu pieniędzy przeznaczonych na emeryturę, np. w oparciu o dostępne na rynku rozwiązania w ramach III filaru. 

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Umowy cywilnoprawne

Specjaliści podnoszą, iż na oskładkowaniu umów cywilnoprawnych stracą głównie ludzie młodzi, uczniowie i studenci, który to korzystając z możliwości zatrudnienia na umowach o dzieło i umowach zlecenia, skupiają się na maksymalizacji zysku, nie zaś na przyszłej emeryturze, co jest zrozumiałe mając na uwadze, iż osoby te dopiero wkraczają na ścieżkę zawodową i nierzadko łączą obowiązki zawodowe z edukacją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Naliczanie i ewidencja wynagrodzenia chorobowego pracowników

Pewne w konsekwencji oskładkowania umów cywilnoprawnych jest gromadzenie środków w ZUS-ie. Ustanowienie dodatkowych składek, oznaczające de facto wzrost kosztów pracy, implikuje nieuchronną redukcję zatrudnienia w sektorze opartym na umowach cywilnoprawnych (głównie praktykanci i stażyści, słabo wykwalifikowana kadra robotnicza, ale też nierzadko pracownicy administracji publicznej, bardzo często kultury i sztuki). 

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Członkowie rad nadzorczych

Nowe przepisy zmodyfikują również system odprowadzania należności do ZUS-u od wynagrodzeń członków rad nadzorczych. W projekcie podnosi się, iż wraz z rozwojem rynku kapitałowego coraz liczniejsza jest grupa zawodowa, która ani nie świadczy pracy, ani nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej a czerpie środki na utrzymanie z innej działalności o charakterze osobistym.

Polecamy także: Etat coraz mniej popularny

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Najważniejsze postanowienia projektu nowelizacji

I. Umowa o dzieło:

 • O ile dana osoba nie ma innego tytułu do ubezpieczeń – obowiązkowe składki od każdej umowy o dzieło
 • Nieoskładkowanie umowy tylko jeżeli dla takiej osoby płacone są już składki do ZUS-u od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę
 • Składka opłacana kwotowo przy odbiorze dzieła (w określonym dniu)
 • Składka opłacana od pełnej kwoty, na którą zawarta jest umowa bądź od kwoty minimalnego wynagrodzenia

II. Umowa-zlecenie:

 • Odprowadzanie składki emerytalnej, zdrowotnej i rentowej od wszystkich umów-zleceń (obecnie tylko od jednej) do czasu, gdy ich łączna miesięczna wartość przekroczy wysokość płacy minimalnej
 • Odpowiednie stosowanie przepisu dotyczącego kumulowania tytułów do ubezpieczeń w przypadku uzyskiwania z nich podstawy wymiaru składek niższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę

III. Pobory członków rad nadzorczych:

 • Objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem członków rad nadzorczych pełniących swoją funkcję za wynagrodzeniem (nie otrzymywanie wynagrodzenia i pełnienie honorowej funkcji nie pociąga za sobą takiego obowiązku)
 • Obowiązek obejmujący wszystkich członków rad nadzorczych wynagradzanych z tego tytułu, bez względu na posiadanie innego tytułu do ubezpieczeń i na fakt pobierania emerytury lub renty (osoby te nie będą podlegały ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu)
 • Podstawa wymiaru – przychód uzyskiwany z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej
 • Płatnik – podmiot, w którym działa rada nadzorcza

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez rząd 4 marca 2014 r. i trzy dni później wysłany do Marszałka Sejmu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dyrektywa o pracy platformowej niepokoi przedsiębiorców

  Pracodawcy rozumieją potrzebę dyskusji nad warunkami pracy za pośrednictwem platform cyfrowych i zwiększenie transparentności tam, gdzie jest to uzasadnione. Ale projekt unijnej dyrektywy budzi sporo zastrzeżeń związanych m.in. z dużą ingerencją w prowadzenie działalności gospodarczej – uważa Lewiatan.

  Czy Polacy są zadowoleni ze zmian dotyczących pracy zdalnej? Niektórzy nawet nie mieli okazji skorzystać

  Jak Polacy oceniają zmiany w Kodeksie pracy? Czy chętnie korzystają z możliwości pracy zdalnej? A co ze szkoleniami z przydatnych narzędzi. Kto nigdy nie miał okazji pracować zdalnie lub hybrydowo? 

  Urlop bezpłatny – czy pracodawca może go odmówić?

  Urlop wypoczynkowy jest jednym z przywilejów pracowniczych. Co w przypadku wykorzystania przez pracownika całej puli przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – 20 lub 26 dni? Ratunkiem może okazać się urlop bezpłatny, ale czy pracodawca musi wyrazić na niego zgodę? Podpowiadamy. 

  Benefity. Nie chcemy rezygnować z benefitów, które obniżają koszty życia

  Pracodawcy w Polsce od kilku lat prześcigają się w pomysłach na niestandardowe benefity dla pracowników. Nie zawsze to jest właściwa strategia. Jak wynika z najnowszego badania enel-med „Zdrowy pracownik 2023” Polacy są przywiązani do podstawowych dodatków pozapłacowych, z których nie chcą rezygnować. 62% pracowników nie wyobraża sobie nie mieć pakietu medycznego, 42% dofinansowania wypoczynku, a 41% ubezpieczenia na życie. Co więcej, pracownicy pierwsze dwa benefity postrzegają jako najbardziej odciążające ich budżet domowy, zaraz obok bezpłatnego transportu do pracy. Eksperci enel-med zwracają uwagę, że zdrowie w Polsce jest coraz droższe, dlatego atrakcyjne i indywidualnie dopasowane świadczenia medyczne to wymierna korzyść zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

  REKLAMA

  Generacja Y i kobiety wybierają pracodawców odpowiedzialnych ekologicznie

  Czy pracodawcy nadal są w stanie wygrywać ofertami finansowymi, czy jednak czeka ich zmiana podejścia? Aż 60% specjalistów IT woli aplikować do firmy, która ma długofalową strategię ograniczania negatywnego wpływu na środowisko. 46% respondentów_tek spodziewa się, że realne działania w duchu ekologii cyfrowej coraz mocniej będą wpływać na wybór zatrudnienia w IT. 

  Rozwój umiejętności: Klucz do sukcesu na zmieniającym się rynku pracy

  Zmieniający się rynek pracy to jedna z najważniejszych cezur, jakie obecnie obserwujemy w globalnej gospodarce. Nowoczesne technologie, globalizacja, automatyzacja i inne czynniki wpływają na sposób, w jaki ludzie pracują i zdobywają środki utrzymania. W obliczu tych wyzwań, rozwijanie umiejętności staje się kluczowym czynnikiem sukcesu na rynku pracy. 

  Co to jest mentoring

  Mentoring to dynamiczny proces, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju osobistym i zawodowym. To relacja oparta na zaufaniu i wsparciu, w której doświadczona osoba, zwana mentorem, udziela wsparcia, rad i wskazówek mniej doświadczonemu partnerowi, znanemu jako adept.

  Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

  Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

  REKLAMA

  Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

  Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

  RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

  W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

  REKLAMA