Kategorie

Konsekwencje oskładkowania umów cywilnoprawnych

Marcin Mil
Konsekwencje oskładkowania umów cywilnoprawnych. /Fot. Fotolia
Fotolia
Czy ozusowanie umów cywilnoprawnych, tzw. śmieciówek stanowi, jak zapewniają pomysłodawcy, mechanizm zabezpieczający interesy pracowników zatrudnionych w oparciu o nie? Jakie konsekwencje niesie za sobą oskładkowanie umów cywilnoprawnych?

Wszystkie oficjalne uzasadnienia propozycji oskładkowania umów cywilnoprawnych głoszą potrzebę rozszerzenia ochrony interesów pracowników zatrudnionych na „śmieciówkach”, w szczególności poprzez objęcie ich składką emerytalną i rentową. Prócz nich cała składka do ZUS-u obejmuje też część chorobową oraz wypadkową.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Reklama

To, czy nadmierne oskładkowanie umów cywilnoprawnych przełoży się na faktyczne korzyści po stronie pracowników budzi pewne wątpliwości, szczególnie w świetle niepewności systemu emerytalnego. Niepewność budzić może również kwestia, czy w obliczu oskładkowania umów cywilnoprawnych, pracodawcy nie zaczną kształtować polityki kadrowej tak, aby jak najmniej stracić. 

W świetle aktualnej sytuacji demograficznej gwarancje wynikające ze zobowiązań systemu emerytalnego wydają się być iluzoryczne. Najrozsądniejszym wyjściem wydaje się być dywersyfikacja w lokowaniu pieniędzy przeznaczonych na emeryturę, np. w oparciu o dostępne na rynku rozwiązania w ramach III filaru. 

Umowy cywilnoprawne

Specjaliści podnoszą, iż na oskładkowaniu umów cywilnoprawnych stracą głównie ludzie młodzi, uczniowie i studenci, który to korzystając z możliwości zatrudnienia na umowach o dzieło i umowach zlecenia, skupiają się na maksymalizacji zysku, nie zaś na przyszłej emeryturze, co jest zrozumiałe mając na uwadze, iż osoby te dopiero wkraczają na ścieżkę zawodową i nierzadko łączą obowiązki zawodowe z edukacją.

Zobacz także: Naliczanie i ewidencja wynagrodzenia chorobowego pracowników

Pewne w konsekwencji oskładkowania umów cywilnoprawnych jest gromadzenie środków w ZUS-ie. Ustanowienie dodatkowych składek, oznaczające de facto wzrost kosztów pracy, implikuje nieuchronną redukcję zatrudnienia w sektorze opartym na umowach cywilnoprawnych (głównie praktykanci i stażyści, słabo wykwalifikowana kadra robotnicza, ale też nierzadko pracownicy administracji publicznej, bardzo często kultury i sztuki). 

Członkowie rad nadzorczych

Nowe przepisy zmodyfikują również system odprowadzania należności do ZUS-u od wynagrodzeń członków rad nadzorczych. W projekcie podnosi się, iż wraz z rozwojem rynku kapitałowego coraz liczniejsza jest grupa zawodowa, która ani nie świadczy pracy, ani nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej a czerpie środki na utrzymanie z innej działalności o charakterze osobistym.

Polecamy także: Etat coraz mniej popularny


Najważniejsze postanowienia projektu nowelizacji

I. Umowa o dzieło:

 • O ile dana osoba nie ma innego tytułu do ubezpieczeń – obowiązkowe składki od każdej umowy o dzieło
 • Nieoskładkowanie umowy tylko jeżeli dla takiej osoby płacone są już składki do ZUS-u od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę
 • Składka opłacana kwotowo przy odbiorze dzieła (w określonym dniu)
 • Składka opłacana od pełnej kwoty, na którą zawarta jest umowa bądź od kwoty minimalnego wynagrodzenia

II. Umowa-zlecenie:

 • Odprowadzanie składki emerytalnej, zdrowotnej i rentowej od wszystkich umów-zleceń (obecnie tylko od jednej) do czasu, gdy ich łączna miesięczna wartość przekroczy wysokość płacy minimalnej
 • Odpowiednie stosowanie przepisu dotyczącego kumulowania tytułów do ubezpieczeń w przypadku uzyskiwania z nich podstawy wymiaru składek niższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę

III. Pobory członków rad nadzorczych:

 • Objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem członków rad nadzorczych pełniących swoją funkcję za wynagrodzeniem (nie otrzymywanie wynagrodzenia i pełnienie honorowej funkcji nie pociąga za sobą takiego obowiązku)
 • Obowiązek obejmujący wszystkich członków rad nadzorczych wynagradzanych z tego tytułu, bez względu na posiadanie innego tytułu do ubezpieczeń i na fakt pobierania emerytury lub renty (osoby te nie będą podlegały ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu)
 • Podstawa wymiaru – przychód uzyskiwany z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej
 • Płatnik – podmiot, w którym działa rada nadzorcza

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez rząd 4 marca 2014 r. i trzy dni później wysłany do Marszałka Sejmu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?