REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje oskładkowania umów cywilnoprawnych

Marcin Mil
Konsekwencje oskładkowania umów cywilnoprawnych. /Fot. Fotolia
Konsekwencje oskładkowania umów cywilnoprawnych. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy ozusowanie umów cywilnoprawnych, tzw. śmieciówek stanowi, jak zapewniają pomysłodawcy, mechanizm zabezpieczający interesy pracowników zatrudnionych w oparciu o nie? Jakie konsekwencje niesie za sobą oskładkowanie umów cywilnoprawnych?

Wszystkie oficjalne uzasadnienia propozycji oskładkowania umów cywilnoprawnych głoszą potrzebę rozszerzenia ochrony interesów pracowników zatrudnionych na „śmieciówkach”, w szczególności poprzez objęcie ich składką emerytalną i rentową. Prócz nich cała składka do ZUS-u obejmuje też część chorobową oraz wypadkową.

Autopromocja

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

To, czy nadmierne oskładkowanie umów cywilnoprawnych przełoży się na faktyczne korzyści po stronie pracowników budzi pewne wątpliwości, szczególnie w świetle niepewności systemu emerytalnego. Niepewność budzić może również kwestia, czy w obliczu oskładkowania umów cywilnoprawnych, pracodawcy nie zaczną kształtować polityki kadrowej tak, aby jak najmniej stracić. 

W świetle aktualnej sytuacji demograficznej gwarancje wynikające ze zobowiązań systemu emerytalnego wydają się być iluzoryczne. Najrozsądniejszym wyjściem wydaje się być dywersyfikacja w lokowaniu pieniędzy przeznaczonych na emeryturę, np. w oparciu o dostępne na rynku rozwiązania w ramach III filaru. 

Umowy cywilnoprawne

Specjaliści podnoszą, iż na oskładkowaniu umów cywilnoprawnych stracą głównie ludzie młodzi, uczniowie i studenci, który to korzystając z możliwości zatrudnienia na umowach o dzieło i umowach zlecenia, skupiają się na maksymalizacji zysku, nie zaś na przyszłej emeryturze, co jest zrozumiałe mając na uwadze, iż osoby te dopiero wkraczają na ścieżkę zawodową i nierzadko łączą obowiązki zawodowe z edukacją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Naliczanie i ewidencja wynagrodzenia chorobowego pracowników

Pewne w konsekwencji oskładkowania umów cywilnoprawnych jest gromadzenie środków w ZUS-ie. Ustanowienie dodatkowych składek, oznaczające de facto wzrost kosztów pracy, implikuje nieuchronną redukcję zatrudnienia w sektorze opartym na umowach cywilnoprawnych (głównie praktykanci i stażyści, słabo wykwalifikowana kadra robotnicza, ale też nierzadko pracownicy administracji publicznej, bardzo często kultury i sztuki). 

Członkowie rad nadzorczych

Nowe przepisy zmodyfikują również system odprowadzania należności do ZUS-u od wynagrodzeń członków rad nadzorczych. W projekcie podnosi się, iż wraz z rozwojem rynku kapitałowego coraz liczniejsza jest grupa zawodowa, która ani nie świadczy pracy, ani nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej a czerpie środki na utrzymanie z innej działalności o charakterze osobistym.

Polecamy także: Etat coraz mniej popularny


Najważniejsze postanowienia projektu nowelizacji

I. Umowa o dzieło:

 • O ile dana osoba nie ma innego tytułu do ubezpieczeń – obowiązkowe składki od każdej umowy o dzieło
 • Nieoskładkowanie umowy tylko jeżeli dla takiej osoby płacone są już składki do ZUS-u od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę
 • Składka opłacana kwotowo przy odbiorze dzieła (w określonym dniu)
 • Składka opłacana od pełnej kwoty, na którą zawarta jest umowa bądź od kwoty minimalnego wynagrodzenia

II. Umowa-zlecenie:

 • Odprowadzanie składki emerytalnej, zdrowotnej i rentowej od wszystkich umów-zleceń (obecnie tylko od jednej) do czasu, gdy ich łączna miesięczna wartość przekroczy wysokość płacy minimalnej
 • Odpowiednie stosowanie przepisu dotyczącego kumulowania tytułów do ubezpieczeń w przypadku uzyskiwania z nich podstawy wymiaru składek niższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę

III. Pobory członków rad nadzorczych:

 • Objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem członków rad nadzorczych pełniących swoją funkcję za wynagrodzeniem (nie otrzymywanie wynagrodzenia i pełnienie honorowej funkcji nie pociąga za sobą takiego obowiązku)
 • Obowiązek obejmujący wszystkich członków rad nadzorczych wynagradzanych z tego tytułu, bez względu na posiadanie innego tytułu do ubezpieczeń i na fakt pobierania emerytury lub renty (osoby te nie będą podlegały ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu)
 • Podstawa wymiaru – przychód uzyskiwany z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej
 • Płatnik – podmiot, w którym działa rada nadzorcza

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez rząd 4 marca 2014 r. i trzy dni później wysłany do Marszałka Sejmu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA