REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przychód z umowy cywilnoprawnej wpływa na wysokość świadczenia chorobowego przysługującego pracownikowi

Bogusław Nowakowski
Umowa cywilnoprawna a świadczenie chorobowe./ Fot. Fotolia
Umowa cywilnoprawna a świadczenie chorobowe./ Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie z pracownikiem dodatkowej umowy zlecenia skutkuje koniecznością wypłaty wyższego świadczenia chorobowego. Mimo że pracownik ma prawo do zasiłku ze stosunku pracy, to ustalając podstawę wymiaru świadczenia przysługującego takiej osobie należy uwzględnić również przychód z umowy cywilnoprawnej.

PROBLEM

REKLAMA

Autopromocja

Zatrudniamy na umowę o pracę osobę, z którą mieliśmy jednocześnie podpisaną umowę zlecenia do końca grudnia 2012 r. Przez 4 dni grudnia pracownica pobierała zasiłek opiekuńczy na chorego 3-letniego syna. Czy w podstawie wymiaru zasiłku powinniśmy uwzględnić również wynagrodzenia ze zlecenia? Czy powinniśmy naliczyć zasiłek opiekuńczy odrębnie z zatrudnienia na umowę o pracę i z tytułu zawartej umowy cywilnoprawnej?

ROZWIĄZANIE

Państwa pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego wyłącznie z tytułu umowy o pracę. Ponieważ uzyskanie prawa do zasiłku opiekuńczego nastąpiło w okresie trwania umowy zlecenia, w podstawie wymiaru zasiłku oprócz wynagrodzenia z umowy o pracę wypłaconego za okres od grudnia 2011 r. do listopada 2012 r. należy uwzględnić wynagrodzenia z umowy zlecenia zawartej do końca grudnia 2012 r.

Zobacz serwis: Umowy cywilnoprawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za pracownika, w rozumieniu art. 8 ust. 1 i 2a ustawy systemowej, uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, a także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Podpisanie dodatkowej umowy zlecenia nie wymaga odrębnego zgłoszenia w ZUS. Od przychodów z umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą należy opłacać obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) na takich samych zasadach jak od przychodów osiąganych na podstawie umowy o pracę. W takiej sytuacji w imiennych miesięcznych raportach ZUS RCA za pracownika wystarczy wykazywać zsumowaną podstawę wymiaru wszystkich składek, a więc naliczyć je zarówno od wynagrodzenia z etatu, jak i ze zlecenia.

REKLAMA

Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ustawy zasiłkowej). Wynagrodzenie pracownika to przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe (łącznie 13,71%), finansowanych ze środków pracownika.

Do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przyjmuje się również wynagrodzenie uzyskane na podstawie umowy zlecenia, jeżeli umowa taka została zawarta z pracodawcą, z którym zleceniobiorca pozostaje w stosunku pracy. Jeżeli zatem pracodawca zawarł z własnym pracownikiem dodatkowo umowę zlecenia, ustalając podstawę wymiaru zasiłku, wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia należy zsumować z wynagrodzeniem uzyskiwanym ze stosunku pracy. Przy tym wynagrodzenie z umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

Zobacz: Rozliczanie wynagrodzenia z umów- zlecenia

(!)

Wynagrodzenia z umowy zlecenia (o dzieło) zawartej z własnym pracodawcą należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

Wynagrodzenie otrzymywane z umowy zlecenia należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku według zasad dotyczących składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Oznacza to, że składników wynagrodzenia przysługujących tylko do określonego terminu w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, nie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie. Przepis ten stosuje się także odpowiednio do składników wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu.

Jeżeli zatem Państwa pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorym dzieckiem na 4 dni grudnia 2012 r., to do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego należy przyjąć wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających prawo do zasiłku, czyli od grudnia 2011 r. do listopada 2012 r. Ponieważ umowa zlecenia zawarta w okresie 12 miesięcy przyjętych do ustalenia podstawy wymiaru trwa do końca grudnia 2012 r. i prawo do zasiłku powstało w okresie jej trwania, wynagrodzenie z tytułu tej umowy należy uwzględnić przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku należnego za 4 dni grudnia. W przypadku gdy pracownik zachoruje w miesiącu, w którym umowa zlecenia nie obowiązuje, to przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia chorobowego za ten miesiąc nie można uwzględnić wynagrodzenia ze zlecenia.

Zobacz również: Forum Kadry - ZUS i Płace

Jeżeli termin umowy zlecenia upłynie w trakcie pobierania zasiłku, to wówczas podstawę wymiaru zasiłku należy ustalić ponownie na okres po ustaniu zlecenia, wyłączając z niej wynagrodzenie z tytułu tej umowy.

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł z 35-letnim pracownikiem dodatkowo umowę zlecenia na okres od 1 stycznia 2012 r. do 30 listopada 2012 r. Pracownik chorował od 18 listopada do 21 grudnia 2012 r. i od pierwszego dnia niezdolności do pracy miał prawo do zasiłku chorobowego (33 dni wynagrodzenia chorobowego wykorzystał w styczniu i lutym 2012 r.). W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie z umowy o pracę za okres od listopada 2011 r. do października 2012 r. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy również uwzględnić wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia. Wynagrodzenie z umowy zlecenia od 1 do 21 grudnia br. należy wyłączyć z podstawy wymiaru zasiłku należnego za okres od 1 do 21 grudnia, ponieważ zasiłek przysługuje także za okres po terminie, do którego umowa była zawarta.

Podstawa prawna:

● art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, ust. 4, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.)
● art. 8 ust. 1, ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sposób na płace

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA