REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłaszanie umów cywilnoprawnych do ubezpieczeń społecznych

oprac. Rafał Krzemiński
Zgłaszanie umów cywilnoprawnych do ubezpieczeń społecznych. /Fot. Fotolia
Zgłaszanie umów cywilnoprawnych do ubezpieczeń społecznych. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każda osoba, która wykonuje umowę cywilnoprawną podlegającą ubezpieczeniu społecznemu, musi zostać zgłoszona do ubezpieczyciela. Jak należy prawidłowo zgłaszać osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Co to są umowy cywilnoprawne?

Umowa cywilnoprawna to porozumienie stron regulowane przez prawo cywilne. O ile w stosunkach pracy strony mają dość ograniczone pole do kształtowania wzajemnych praw i obowiązków, to w przypadku umów cywilnoprawnych zakres ten jest bardzo szeroki. Reguluje to przede wszystkim zasada swobody umów. W myśl w art. 3531 Kodeksu cywilnego, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Autopromocja

Które umowy podlegają ubezpieczeniu społecznemu?

Według ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczeniu usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Ubezpieczenie chorobowe jest natomiast dobrowolne – aby do niego przystąpić, zainteresowany musi złożyć odpowiedni wniosek.

Umowy cywilnoprawne podlegające ubezpieczeniu społecznemu

Zgłoszenie do ubezpieczeń

Wszystkie osoby podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu emerytalnemu i rentowemu muszą być zgłoszone do ubezpieczenia. Obowiązek zgłoszenia obciąża zleceniodawcę i to on jest płatnikiem składek, czyli opłaca składki. Na zgłoszenie do ubezpieczeń obowiązkowych dający zlecenie ma 7 dni od daty powstania obowiązku tych ubezpieczeń - od momentu rozpoczęcia wykonywania umowy.

Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego może nastąpić w dowolnym terminie. Jeżeli osoba wykonująca umowę cywilnoprawną podlegającą ubezpieczeniu społecznemu jednocześnie wstąpi do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego jak i do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, objęcie ochroną z ubezpieczenia zdrowotnego nastąpi od daty wskazanej w zgłoszeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Osoba wykonuje umowę zlecenie od 15 marca 2009 r. Z tytułu tej umowy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla niej dobrowolne. Zleceniodawca dokonał zgłoszenia tej osoby do obowiązkowych ubezpieczeń od 15 marca 2009 r., na formularzu ZUS ZUA. Osoba ta nie złożyła wniosku o objęcie jej ubezpieczeniem chorobowym. Wniosek taki został przez nią złożony 15 maja 2009 r., ze wskazaną datą objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym również od 15 maja 2009 r.
W tej sytuacji zleceniodawca, na formularzu ZUS ZWUA, powinien wyrejestrować zleceniobiorcę z dotychczasowych ubezpieczeń od 15 maja 2009 r., a następnie, na formularzu ZUS ZUA, zgłosić go do wszystkich ubezpieczeń (obowiązkowych: emerytalnego, rentowych i wypadkowego oraz dobrowolnego chorobowego) również od 15 maja 2009 r.

Zgłoszenia dokonuje się na druku ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczeń rozpoczynającym się od cyfr:

 • 04 11 XX – osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług,
 • 04 17 XX – osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług, z mocy przepisów szczególnych niepodlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Powstanie obowiązku zgłoszenia do ubezpieczeń umowy cywilnoprawnej zależy od istnienia innych tytułów do ubezpieczenia. Jeżeli umowa zlecenia, umowa agencyjna lub o świadczenie usług jest jedyną podstawą opłacania składek, wówczas jej zgłoszenie jest obligatoryjne. Natomiast gdy osoba posiada inny tytułu do ubezpieczenia (umowa o pracę, prowadzenie działalności gospodarczej), oskładkowanie umowy cywilnoprawnej jest dobrowolne.

Gdy zainteresowany wyraża chęć wstąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, następuje to na druku ZUS ZUA, zaś do ubezpieczeń zdrowotnych - na druku ZUS ZZA.

Osoba zawarła w 2010 roku umowę zlecenie ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością na okres 5 dni. Jest to dla niej jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych. Zleceniodawca, jako płatnik składek, jest zobowiązany zgłosić tę osobę do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych i wypadkowego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczony złoży wniosek o objęcie tym ubezpieczeniem, na formularzu ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczeń 04 XX XX. Po zakończeniu wykonywania umowy zlecenia płatnik składek dokonuje wyrejestrowania zleceniobiorcy z tych ubezpieczeń, na formularzu ZUS ZWUA.

Wniosek zgłaszający do ubezpieczenia musi zawierać następujące dane:

 • numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego lub paszportu,
 • nazwisko, imiona, datę urodzenia, nazwisko rodowe, obywatelstwo, płeć, tytuł ubezpieczenia, stopień niepełnosprawności, okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, posiadanie ustalonego prawa do emerytury lub renty, adres zameldowania, adres zamieszkania i adres do korespondencji

Zgłoszenia dokonuje się w wybranej formie:

 • dokument pisemny według ustalonego wzoru,
 • dokumentu elektronicznego,
 • wydruku z oprogramowania ZUS

Wyrejestrowanie z ubezpieczeń

Jeżeli tytuł do ubezpieczenia wygasł, objętą nim osobę należy wyrejestrować. Wyrejestrowania dokonuje płatnik w terminie 7 dni od ustania obowiązku ubezpieczenia. Po zakończeniu umowy cywilnoprawnej zleceniodawca dokonuje wyrejestrowania zleceniobiorcy z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA.

Wyrejestrowania należy dokonać także w przypadku zmiany danych wykazanych w zgłoszeniu dotyczących tytułu ubezpieczenia, rodzajów ubezpieczenia i terminów ich powstania. Aby prawidłowo zmienić dane w ZUS, należy dokonać wyrejestrowania i ponownie zarejestrować z uwzględnieniem aktualnych danych.

Zmiany należy dokonać w terminie 7 dni od ich zaistnienia, stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS.

Osoba wykonywała umowę zlecenie w okresie od 1 lutego do 15 kwietnia 2009 r. Zleceniodawca dokonał zgłoszenia tej osoby do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego (praca była wykonywana w siedzibie prowadzenia działalności przez zleceniodawcę) – na formularzu ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczeń 04 XX XX – od 1 lutego 2009 r. Po zakończeniu wykonywania umowy-zlecenia płatnik składek dokonał wyrejestrowania zleceniobiorcy z tych ubezpieczeń, na formularzu ZUS ZWUA, z datą 16 kwietnia 2009 r.

Zadaj pytanie na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  REKLAMA

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  REKLAMA