REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż służbowa a telepraca

Joanna Kuzub
Podróż służbowa a telepraca. /Fot. Fotolia
Podróż służbowa a telepraca. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podróż służbowa stanowi przykład efektywności pracownika poza stałym miejscem wykonywania pracy. Pracownik powinien mieć więc większą swobodę w wyborze miejsca wykonywania pracy. Telepraca powinna zyskiwać na popularności.

Pomimo tego, iż żyjemy w świecie wysoko rozwiniętych technologii i ważne kwestie nie wymagają już od nas osobistego stawiennictwa, gdyż mogą być omawiane np. w formie telekonferencji, podróże służbowe nadal cieszą się dużą popularnością… Większości z nas, zapewne, wydaje się, iż pomimo uciążliwości związanej z pokonaną drogą i niewygodnym środkiem transportu, czas podróży to jednak kilka dodatkowych godzin wolnych od pracy. Czy aby na pewno tak jest?

REKLAMA

Autopromocja

Na co poświęcamy czas w podróży?

Z badania opublikowanego przez HP, przeprowadzonego w dziewięciu państwach europejskich, wśród osób regularnie podróżujących służbowo, wynika, że aż 54% ankietowanych przynajmniej połowę czasu przypadającego na podróż poświęca na pracę. W związku z czym czas spędzony w podróży wcale nie jest przeznaczany na relaks, sprawy osobiste czy też podziwianie krajobrazu za oknem, a na wykonywanie obowiązków zawodowych. Wśród zadań wykonywanych przez delegatów w czasie podróży najczęściej wymieniane są: przygotowywania do spotkań, wyszukiwanie informacji, tworzenie prezentacji czy też szczegółowe zaznajamianie się z jej treścią. Duża część pracujących w podróży sprawdza również firmową pocztę.

Zapisz się na nasz newsletter

Praca w podróży a jej efektywność

Z informacji zebranych spośród 600 ankietowanych wynika, iż aby być efektywnym, nie trzeba koniecznie siedzieć w ciszy komfortowo urządzonego pomieszczenia biurowego. 73% ankietowanych przyznało, że czas spędzony w podróży, to okazja do nadrobienia zaległości oraz zwiększenia efektywności. 56% uważa, że najlepsze pomysły rodzą się poza biurem.

Takie opinie ankietowanych mogą wiązać się z faktem, iż w trakcie podróży zwykle nikt nam nie przeszkadza, nie prosi o nic dodatkowego do wykonania, telefon też rzadziej wówczas dzwoni. Natomiast każde tego rodzaju oderwanie od pracy, nie tylko wydłuża czas realizacji zadania, ale wpływa także na obniżenie naszej efektywności, co może przekładać się na jakość wykonywanego zlecenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Podróż służbowa a czas pracy - 7 najtrudniejszych kwestii z praktyki

Przeszkody w pracy

Wydawać by się mogło, iż osoby biorące udział w badaniu za czynniki uniemożliwiające pracę w podróży wskazywały hałas, mniejszą powierzchnię do dyspozycji czy też niewygodne miejsce. Nie. To, co większości przeszkadza w pracy, w trakcie podróży, to brak połączenia z internetem oraz brak dostępu do narzędzi i aplikacji używanych w biurze.

W związku z powyższymi danymi śmiało można założyć, iż biuro przestaje być miejscem, gdzie osiągamy największą efektywność i być może w przyszłości pracodawcy, kierując się podobnymi statystykami, pozwolą nam na większą swobodę w wyborze miejsca wykonywania obowiązków zawodowych.

Odwiedź: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA