Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym a zmiana stanowiska pracy
22 wrz 2014
Kodeks pracy gwarantuje pracownikom powrót do pracy na dotychczasowym stanowisku po urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Kiedy pracodawca może skierować pracownika do pracy na innym stanowisku? Czy ma możliwość złożenia wypowiedzenia?
Dokumenty do wniosku o urlop ojcowski
18 wrz 2014
Urlop ojcowski to specjalne uprawnienie rodzicielskie przysługujące ojcu dziecka zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Jakie dokumenty należy dostarczyć, aby go otrzymać?
Wniosek o urlop ojcowski
16 wrz 2014
Pracownik ojciec może otrzymać z tytułu narodzin dziecka 2 tygodnie (14 dni) płatnego urlopu ojcowskiego. W tym celu należy złożyć wniosek o urlop ojcowski. Jak napisać wniosek?
Warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego
16 wrz 2014
Pracownik–ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego, nawet gdy matka dziecka sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem. Jakie są warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego?
Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego
12 sie 2014
W przypadku urodzenia dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego, urlop ten zostanie przerwany i z dniem porodu rozpocznie się urlop macierzyński. Czy kobieta, która urodzi kolejne dziecko w trakcie urlopu rodzicielskiego będzie mogła ponownie z niego skorzystać? Czy w takiej sytuacji będzie miała prawo do urlopu rodzicielskiego w tym roku na drugie dziecko?
Urlop ojcowski - wniosek
23 lip 2014
Każdy ojciec spełniający wszystkie wymagane formalności ma prawo do 14-dniowego urlopu ojcowskiego. Aby uzyskać prawo do urlopu, należy swojemu pracodawcy złożyć pisemny wniosek o urlop ojcowski. Co taki wniosek powinien zawierać i w jakim terminie należy go złożyć?
Urlop ojcowski - dokumenty
22 lip 2014
Prawo do wykorzystania urlopu umożliwia świeżo upieczonym ojcom cieszyć się czasem, który mogą spędzić z nowo narodzonym dzieckiem. Każdemu tacie pozostającemu w stosunku pracy przysługuje w ramach urlopu ojcowskiego 14 dni wolnych od pracy. Jakie dokumenty należy złożyć i jakich formalności dopełnić, aby móc skorzystać z tego urlopu?
Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim
02 lip 2014
Jakie są zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego po rodzicielskim? Zmiany w okresie trwania urlopu macierzyńskiego oraz nowe uprawnienia rodzicielskie spowodowały, że czas opieki rodzicielskiej pracownika znacznie się wydłużył. Pomimo i tak długiej absencji w pracy wielu rodziców decyduje się na przedłużenie urlopu rodzicielskiego urlopem wypoczynkowym w celu wydłużenia czasu spędzanego ze swoim dzieckiem.
Urlop macierzyński przed porodem
01 lip 2014
Po ostatniej nowelizacji wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem oraz zasady ich wykorzystania uległy zmianom. Poniższy artykuł wyjaśnia ile dni urlopu macierzyńskiego przysługuje każdej kobiecie oraz jaka jego część będzie mogła wykorzystać przed porodem.
Urlop ojcowski 2015
15 maja 2014
W 2015 roku nie zmienią się zasady, na jakich przyznaje się urlop ojcowski. Podobnie, jak obecnie, pracownik opiekujący się dzieckiem będzie mógł skorzystać z 14 dni kalendarzowych urlopu, obejmującego również soboty, niedzielę i inne wolne od pracy dni.
Urlop wychowawczy - nowe przepisy
16 kwi 2014
Pracownik powracający po urlopie wychowawczym od 1 października 2013 r. ma prawo do pełnego przysługującego mu wymiaru urlopu wypoczynkowego. Ponadto rodzice (opiekunowie) dziecka mogą w tym samym czasie korzystać z urlopu wychowawczego o 1 miesiąc dłużej.
Urlop ojcowski i inne uprawnienia pracowników - ojców związane z rodzicielstwem
11 kwi 2014
Jak skorzystać z urlopu ojcowskiego? Jakie inne uprawnienia przysługują pracownikowi - ojcu w związku w rodzicielstwem?
Urlopy dla pracownic - matek
04 kwi 2014
Z jakich urlopów może korzystać pracownica - mama? Jak korzystać z urlopu macierzyńskiego i jak właściwie składać wnioski? O tym poniżej.
Urlop wychowawczy a ochrona trwałości stosunku pracy
05 mar 2014
Przy spełnieniu określonych warunków pracownik będący rodzicem ma prawo wystąpienia z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego. Pozostając na urlopie wychowawczym, pracownik objęty jest ochroną trwałości stosunku pracy.
Uprawnienia rodzicielskie pracownika - ojca
02 gru 2013
Warto pamiętać, że z uprawnień rodzicielskich mogą korzystać nie tylko matki, ale także ojcowie. Ponadto dzięki ostatnim zmianom Kodeksu Pracy ojcowie mają możliwość spędzenia z dzieckiem jeszcze więcej czasu.
Wniosek o urlop wychowawczy
28 lis 2013
1 października 2013 r. weszły w życie przepisy określające warunki udzielania urlopu wychowawczego – określające w szczególności formę i termin złożenia wniosku w sprawie udzielenia takiego urlopu, a także wskazujące dokumenty stanowiące niezbędne załączniki do wniosku.
Urodzenie dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego a urlop macierzyński
13 lis 2013
Wydłużenie okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego w związku z
wprowadzeniem urlopu rodzicielskiego może skutkować tym, że w okresie
opieki nad dzieckiem pracownica (ubezpieczona niebędąca pracownicą)
urodzi kolejne dziecko. Wówczas powstaje wątpliwość, czy ubezpieczona
nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego urlopu
macierzyńskiego, czy ma prawo do dalszej części urlopu rodzicielskiego.
Urlop tacierzyński i urlop ojcowski
11 paź 2013
Urlop tacierzyński i urlop ojcowski to dwa różne rodzaje urlopu przysługujące pracownikowi ojcu, który chce sprawować opiekę nad dzieckiem. Zasadniczą różnica między nimi polega na tym, iż urlop tacierzyński zależy od tego czy matka dziecka wróci do pracy i zrezygnuje z części urlopu macierzyńskiego, a urlop ojcowski jest udzielany niezależnie od urlopu macierzyńskiego.
Urlop wychowawczy 2013/2014
11 paź 2013
Urlop wychowawczy jest udzielany na wniosek pracownika. Mogą z niego skorzystać rodzice lub opiekunowie dziecka. Maksymalny wymiar urlopu wynosi 36 miesięcy. Po zakończeniu urlopu pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku.
Urlop wychowawczy po zmianach
03 paź 2013
Urlop wychowawczy po zmianach, które weszły w życie dnia 1 października 2013 r. został dostosowany do prawa UE. Przewidziano, że jeden z 36 miesięcy musi zostać wykorzystany przez drugiego z rodziców. Gdy nie skorzysta z przysługującego mu uprawnienia, miesiąc urlopu wychowawczego przepada.
Zmiany w urlopach wychowawczych od 1 października
30 wrz 2013
Zmiany w urlopach wychowawczych weszły w życie 1 października 2013 r. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i można wykorzystać go maksymalnie w 5 częściach.
Urlop wychowawczy dla przedsiębiorczych matek i rolników ubezpieczonych w KRUS
23 wrz 2013
Od 1 września 2013 roku obowiązują nowe przepisy w zakresie uprawnień rodzicielskich. Opiekę nad dzieckiem doliczoną do emerytury mogą sprawować prowadzący firmy, osoby pracujące na zlecenie oraz nieubezpieczone. Można ją sprawować maksymalnie przez trzy lata. Z możliwości tej mogą skorzystać także rolnicy i domownicy.
Stosowanie i obliczanie terminów przy udzielaniu urlopów związanych z rodzicielstwem
18 wrz 2013
W przepisach prawa pracy nie ma regulacji dotyczącej sposobu liczenia terminów. W związku z tym przy ich obliczaniu, w przypadku ustalania prawa do urlopów związanych z rodzicielstwem i składaniu wniosków o te urlopy, trzeba stosować potoczny sposób liczenia terminów.
Urlop ojcowski 2014
02 wrz 2013
Skorzystanie z prawa do urlopu ojcowskiego jest uwarunkowane wiekiem dziecka i złożeniem odpowiedniego wniosku do pracodawcy. Mogą z niego skorzystać zarówno ojcowie biologiczni jak i adopcyjni. Obecnie pracownikowi przysługuje urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni.
Wniosek o urlop rodzicielski
30 sie 2013
Urlop rodzicielski jest instytucją stosunkowo nową, wprowadzoną w życie 17 czerwca tego roku. Komu, kiedy i na jakich zasadach przysługuje urlop rodzicielski? Jak uzyskać urlop rodzicielski? O tym poniżej.
Finansowanie składek emerytalno-rentowych rodziców zleceniobiorców i przedsiębiorców
19 sie 2013
Na mocy nowelizacji, z budżetu państwa będą opłacane składki emerytalno-rentowe za zleceniobiorców i przedsiębiorców rezygnujących z aktywności zawodowej na rzecz sprawowania opieki nad dziećmi. Dnia 14 sierpnia, Prezydent podpisał ustawę rozszerzająca krąg osób, za które budżet państwa będzie opłacał składki emerytalno-rentowe.
Zasiłek macierzyński dla zleceniobiorcy – zasady przyznawania i rozliczania
19 sie 2013
Urodzenie dziecka w okresie wykonywania umowy zlecenia automatycznie nie uprawnia zleceniobiorcy do zasiłku macierzyńskiego. Prawo to przysługuje takiej osobie pod warunkiem, że przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego. Tej możliwości nie mają zleceniobiorcy, którzy zostali zgłoszeni dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r.
12 lip 2013
Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r. będą przysługiwały na nowych zasadach wprowadzonych nowelizacją kodeksu pracy z 17 czerwca 2013 r., które dotyczą wydłużenia wymiaru urlopu macierzyńskiego do 52 tygodni oraz wprowadzenia nowego rodzaju urlopu rodzicielskiego.
Urlop wychowawczy w 2014 r.
11 lip 2013
W 2014 r. urlop wychowawczy będzie obowiązywał na nowych zasadach. Z dniem 1 października 2013 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca urlopu wychowawczego. Jakie zmiany przewidują nowe przepisy na 2014 rok?
Urlop rodzicielski 2013 r.
25 cze 2013
Urlop rodzicielski to nowa kategoria urlopu, która obowiązuje od 17 czerwca 2013 r. Przyznany został rodzicom dzieci urodzonych od 2013 r. i wynosi 26 tygodni. Każdy z rodziców może skorzystać z dodatkowego płatnego urlopu rodzicielskiego udzielanego jednorazowo na wniosek rodzica. Ustawa wejdzie w życie 1 września 2013 r.
Nowy urlop rodzicielski
25 cze 2013
Nowy urlop rodzicielski wszedł w życie 17 czerwca 2013 r. W myśl nowelizacji całkowity urlop rodzicielski będzie trwał do 52 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Dodatkowo obydwoje rodzice będą mogli skorzystać z nowego płatnego rodzaju urlopu, czyli urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.
Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców
25 cze 2013
Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców dnia 17 czerwca 2013 r. wprowadziła nowelizacja kodeksu pracy. Płatny urlop rodzicielski przyznano obojgu rodzicom w wymiarze 26 tygodni. Łączny wymiar urlopów dla rodziców po zmianach wynosi 52 tygodnie.
Uprawnienia rodziców w 2014 roku
24 cze 2013
Uprawnienia rodziców w 2014 roku będą przysługiwać na nowych zasadach,
jakie weszły w życie 17 czerwca 2013 r. Przepisy te nie tylko
wprowadzają zmiany w wymiarze i sposobie wykorzystania urlopu
macierzyńskiego, ale również wprowadzają nową instytucję urlopu
rodzicielskiego.
Dodatkowy urlop macierzyński - zmiany
20 cze 2013
Dodatkowy urlop macierzyński od 17 czerwca 2013 r. został wydłużony. Obecnie po zmianach jego wymiar wynosi 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 8 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka.
Dodatkowy urlop macierzyński – ważne terminy
12 cze 2013
Dodatkowy urlop macierzyński zostanie przyznany, jeśli uprawnione osoby złożą w odpowiednich terminach wnioski. Kiedy należy złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński w związku z wejściem w życie z dniem 17 czerwca 2013 r. nowych przepisów?
Dłuższy urlop macierzyński 2013
11 cze 2013
Dłuższy urlop macierzyński wejdzie w życie 17 czerwca 2013 roku. Prezydent 10 czerwca podpisał nowelizację ustawy. Nowy roczny, płatny urlop rodzicielski obejmie wszystkich rodziców, których dzieci urodziły się po 31 grudnia 2012 r.
Roczny urlop macierzyński 2013
10 cze 2013
Roczny urlop macierzyński już 17 czerwca 2013 r. wejdzie w życie. Będzie przysługiwał rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 roku. Sejm uchwalił już nowelizację Kodeksu pracy.
Urlop macierzyński 2013
07 cze 2013
Urlop macierzyński w 2013 r. czekają poważne zmiany. Dnia 17 czerwca mają wejść w życie nowe przepisy, według których po urodzeniu dziecka będzie można skorzystać z rocznego płatnego urlopu składającego się z: urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.
Roczny urlop macierzyński
06 cze 2013
Roczny urlop macierzyński obejmuje urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz nowy urlop rodzicielski. Roczny płatny urlop macierzyński ma wejść w życie 17 czerwca 2013 r.
Roczny urlop macierzyński - zmiany w prawie pracy
06 cze 2013
Roczny urlop macierzyński obejmuje urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz nowy urlop związany z rodzicielstwem - urlop rodzicielski. Procedowane zmiany w prawie pracy wprowadzają tzw. roczny urlop macierzyński. Weszły w życie 17 czerwca 2013 r.
Nowe obowiązki pracodawców w związku z wydłużeniem urlopów macierzyńskich od 17 czerwca 2013 r.
05 cze 2013
Dnia 17 czerwca 2013 r. weszły w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego, a także wprowadzona została nowa instytucja – urlop rodzicielski, do skorzystania z której mają prawo zarówno matki, jak i ojcowie. Nowelizacja ta wprowadza też wiele nowych obowiązków dla pracodawców.
Urlop ojcowski
27 maja 2013
Urlop ojcowski to jedno z uprawnień związanych z rodzicielstwem.
Przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Pisemny wniosek o urlop ojcowski
składa się w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem
korzystania z urlopu.
Urlop wychowawczy
13 maja 2013
Urlop wychowawczy przysługuje zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy w
celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wymiar urlopu
wychowawczego może wynosić nawet 36 miesięcy, jednak w każdym wypadku nie
trwa dłużej niż do ukończenia 5 roku życia dziecka. Kodeks pracy
uzależnia przyznanie urlopu od złożenia stosownego wniosku.
Urlop macierzyński 2014
10 kwi 2013
W 2014 r. urlop macierzyński będzie obowiązywał według nowych zasad. Dnia 17 czerwca 2013 r. weszły w życie przepisy przyznające pracującym rodzicom nowe uprawnienia. Sprawdź, co się zmieniło.
Obniżenie wymiaru czasu pracy - ponowny wniosek
21 mar 2013
Pracownik może zamiast urlopu wychowawczego złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż ½ pełnego wymiaru czasu pracy. Czy istnieje możliwość ponownego złożenia wniosku?
Zmiany w urlopach dla rodziców w 2013 r.
07 lut 2013
Jednym z uprawnień rodziców związanych z urodzeniem się dziecka są urlopy. Na razie w 2013 r. obowiązują takie same zasady ich udzielania jak w ubiegłym roku. Przygotowanych jest jednak kilka kolejnych zmian w tym zakresie, np. wprowadzenie wspólnych urlopów rodzicielskich.
Urlopy dla rodziców w 2013 r.
06 lut 2013
Jednym z uprawnień rodziców związanych z urodzeniem się dziecka są urlopy. Na razie w 2013 r. obowiązują takie same zasady ich udzielania jak w ubiegłym roku. Przygotowanych jest jednak kilka kolejnych zmian w tym zakresie, np. wprowadzenie wspólnych urlopów rodzicielskich.
Do jakiego wieku dziecka przysługują pracownicy przerwy na karmienie
15 sty 2013
Zatrudniamy w naszym zakładzie pracy młodą matkę, która ma dwóch 3-letnich synów (bliźnięta). Pracownica w listopadzie br. wróciła do pracy po urlopie wychowawczym. Wystąpiła do nas o udzielanie przerw w pracy na karmienie. Czy te przerwy jej przysługują, jeżeli dzieci mają po 3 lata?
Czy pracownik może przesunąć rozpoczęcie urlopu ojcowskiego z powodu choroby
02 lis 2012
Pracownik złożył 12 września br. wniosek o urlop ojcowski od 1 października br. na córkę urodzoną 5 listopada 2011 r. Jednak 14 września br. zachorował i dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 14 września do 3 października br. Pracownik dostarczając zwolnienie lekarskie poprosił o wycofanie złożonego wniosku o urlop ojcowski. Czy możemy wycofać wniosek pracownika? Jak należy postąpić w takiej sytuacji?
Jak liczyć długość urlopu wychowawczego
18 lip 2012
Jedna z naszych pracownic przez 3 lata przebywała na urlopie wychowawczym. Urlop ten rozpoczęła 3 kwietnia 2009 r. Nasza kadrowa przed zakończeniem urlopu wychowawczego skierowała pracownicę na badania lekarskie oraz poinformowała ją, że urlop wychowawczy kończy się 2 kwietnia 2012 r., a więc 3 kwietnia 2012 r. miał być pierwszym dniem świadczenia przez nią pracy. Pracownica nie przyszła do pracy 3 kwietnia, lecz dzień później (4 kwietnia). Po powrocie do pracy przedstawiła informację z PIP, że jej urlop wychowawczy powinien zakończyć się nie 3 kwietnia 2012 r., lecz 4 kwietnia 2012 r. Czy nieobecność w pracy 3 kwietnia 2012 r. możemy uznać za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia? Kto prawidłowo obliczył pierwszy dzień pracy po urlopie wychowawczym, my czy PIP?