REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego
radca prawny, ekspert prawa pracy
Dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem. / Fot. Fotolia
Dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem pracy rodzicom przysługują dwa dni wolne od pracy na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 roku życia w roku kalendarzowym. Z tego uprawnienia może skorzystać tylko jedno z pracujących rodziców. Należy w tym celu złożyć stosowny wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem.

Zobacz: Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016

REKLAMA

Autopromocja

Wniosek o dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016

Wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Na podstawie art. 188 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. 2014 r. poz. 1502), pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze dwóch dni. Za czas nieobecności w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Z uprawnień określonych w Kodeksie pracy, może skorzystać tylko jedno z pracujących rodziców albo opiekunów prawnych. Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem udzielane jest na wniosek pracownika. Niemniej jednak decyzja o jego udzieleniu należy zawsze do pracodawcy, do którego pracownik występuje ze stosownym wnioskiem.

Dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem

W myśl art. 188 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (tekst jednolity: Dz. U. 2014 r. poz. 1502) – dalej jako: „Kodeks pracy”, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Oznacza to, że wymiar zwolnienia od pracy przysługuje niezależnie od liczby posiadanych dzieci przez pracownika.

Dwa dni zwolnienia przysługują pracownikowi niezależnie od:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • stażu pracy,
  • rodzaju umowy o pracę czy
  • wymiaru czasu pracy. 

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Nabycie i utrata prawa do zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem

Zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem w wymiarze dwóch dni przysługuje w danym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Z powyższego wynika, że pracodawca nie ma obowiązku uwzględniania w 2015 roku wniosku pracownika o udzielenie niewykorzystanych w latach poprzednich dni wolnych na opiekę nad dziećmi. Niewykorzystane dni wolne nie podlegają bowiem zsumowaniu i po prostu „przepadają”.

Należy również pamiętać, że pracownik traci uprawienie do wykorzystania wolnych dni do opieki nad dzieckiem z dniem ukończenia przez dziecko 14 lat a nie z upływem danego roku kalendarzowego. Dlatego też przykładowo, jeżeli dziecko ukończy z dniem 12 kwietnia 2015 roku 14 rok życia, to z tym dniem pracownik traci uprawnienia wynikające z art. 188 Kodeksu pracy.

Ponadto, pozbawienie pracownika władzy rodzicielskiej przez sąd skutkuje utratą przez pracownika uprawnienia do korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zwolnienie zawsze na wniosek pracownika

W celu uzyskania zwolnienia na opiekę nad dzieckiem pracownik zobowiązany jest do złożenia stosownego wniosku do pracodawcy albowiem zwolnienie na opiekę nad dzieckiem udzielane jest na wniosek pracownika. Niemniej jednak decyzja o jego udzieleniu należy zawsze do pracodawcy, do którego pracownik występuje ze stosownym wnioskiem.

Należy pamiętać, że pracodawca zobowiązany jest do udzielenia dni wolnych w terminie wskazanym przez pracownika. Natomiast w razie odmowy, pracownik może wystąpić do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych z powództwem o nakazanie pracodawcy udzielenia pracownikowi zwolnienia na opiekę nad dziećmi (zob. postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 26 listopada 1998 r., I PKN 460/98).

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Uprawnienie przysługuje tylko jednemu z rodziców

Prawo do zwolnienia od pracy przysługuje zatrudnionej matce, ojcu albo opiekunowi prawnego dziecka. Z powyższego uprawnienia mogą skorzystać również rodzice adopcyjni. Jeżeli obydwoje rodziców lub opiekunów prawnych dziecka jest zatrudnionych, z uprawnień określonych w art. 188 Kodeksu pracy, może skorzystać tylko jedno z nich.

Nowe rozwiązania w Kodeksie pracy dla pracujących rodziców

Zgodnie z § 6 ust. 2 pkt. 2 lit. c rozporządzenia  Ministra Pracy i Polityki Socjalnej  z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. 1996 Nr 62, poz. 286), pracodawca przechowuje w aktach osobowych oświadczenie pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień określonych w przepisach wymienionych w art. 1891 Kodeksu pracy.

Liczba dzieci a wymiar zwolnienia

Niezależnie od liczby posiadanych przez pracownika dzieci spełniających określone w Kodeksie pracy warunki wiekowe, łącznie pracownikowi przysługuje tylko dwa dni na wszystkie dzieci w ciągu roku kalendarzowego. 

Zwolnienie na opiekę a wynagrodzenie

Za czas nieobecności w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownikowi przysługuje zasiłek. Prawo do zasiłku za czas nieobecności w pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem regulują przepisy art. 32 – 35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.). Ustawa przewiduje zasiłek opiekuńczy. 

10 dni na opiekę nad członkami rodziny w Niemczech

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

REKLAMA