REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego
radca prawny, ekspert prawa pracy
Dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem. / Fot. Fotolia
Dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem pracy rodzicom przysługują dwa dni wolne od pracy na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 roku życia w roku kalendarzowym. Z tego uprawnienia może skorzystać tylko jedno z pracujących rodziców. Należy w tym celu złożyć stosowny wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem.

Zobacz: Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016

REKLAMA

Autopromocja

Wniosek o dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016

Wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Na podstawie art. 188 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. 2014 r. poz. 1502), pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze dwóch dni. Za czas nieobecności w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Z uprawnień określonych w Kodeksie pracy, może skorzystać tylko jedno z pracujących rodziców albo opiekunów prawnych. Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem udzielane jest na wniosek pracownika. Niemniej jednak decyzja o jego udzieleniu należy zawsze do pracodawcy, do którego pracownik występuje ze stosownym wnioskiem.

Dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem

W myśl art. 188 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (tekst jednolity: Dz. U. 2014 r. poz. 1502) – dalej jako: „Kodeks pracy”, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Oznacza to, że wymiar zwolnienia od pracy przysługuje niezależnie od liczby posiadanych dzieci przez pracownika.

Dwa dni zwolnienia przysługują pracownikowi niezależnie od:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • stażu pracy,
  • rodzaju umowy o pracę czy
  • wymiaru czasu pracy. 

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Nabycie i utrata prawa do zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem

Zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem w wymiarze dwóch dni przysługuje w danym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Z powyższego wynika, że pracodawca nie ma obowiązku uwzględniania w 2015 roku wniosku pracownika o udzielenie niewykorzystanych w latach poprzednich dni wolnych na opiekę nad dziećmi. Niewykorzystane dni wolne nie podlegają bowiem zsumowaniu i po prostu „przepadają”.

Należy również pamiętać, że pracownik traci uprawienie do wykorzystania wolnych dni do opieki nad dzieckiem z dniem ukończenia przez dziecko 14 lat a nie z upływem danego roku kalendarzowego. Dlatego też przykładowo, jeżeli dziecko ukończy z dniem 12 kwietnia 2015 roku 14 rok życia, to z tym dniem pracownik traci uprawnienia wynikające z art. 188 Kodeksu pracy.

Ponadto, pozbawienie pracownika władzy rodzicielskiej przez sąd skutkuje utratą przez pracownika uprawnienia do korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zwolnienie zawsze na wniosek pracownika

REKLAMA

W celu uzyskania zwolnienia na opiekę nad dzieckiem pracownik zobowiązany jest do złożenia stosownego wniosku do pracodawcy albowiem zwolnienie na opiekę nad dzieckiem udzielane jest na wniosek pracownika. Niemniej jednak decyzja o jego udzieleniu należy zawsze do pracodawcy, do którego pracownik występuje ze stosownym wnioskiem.

Należy pamiętać, że pracodawca zobowiązany jest do udzielenia dni wolnych w terminie wskazanym przez pracownika. Natomiast w razie odmowy, pracownik może wystąpić do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych z powództwem o nakazanie pracodawcy udzielenia pracownikowi zwolnienia na opiekę nad dziećmi (zob. postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 26 listopada 1998 r., I PKN 460/98).

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Uprawnienie przysługuje tylko jednemu z rodziców

Prawo do zwolnienia od pracy przysługuje zatrudnionej matce, ojcu albo opiekunowi prawnego dziecka. Z powyższego uprawnienia mogą skorzystać również rodzice adopcyjni. Jeżeli obydwoje rodziców lub opiekunów prawnych dziecka jest zatrudnionych, z uprawnień określonych w art. 188 Kodeksu pracy, może skorzystać tylko jedno z nich.

Nowe rozwiązania w Kodeksie pracy dla pracujących rodziców

Zgodnie z § 6 ust. 2 pkt. 2 lit. c rozporządzenia  Ministra Pracy i Polityki Socjalnej  z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. 1996 Nr 62, poz. 286), pracodawca przechowuje w aktach osobowych oświadczenie pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień określonych w przepisach wymienionych w art. 1891 Kodeksu pracy.

Liczba dzieci a wymiar zwolnienia

Niezależnie od liczby posiadanych przez pracownika dzieci spełniających określone w Kodeksie pracy warunki wiekowe, łącznie pracownikowi przysługuje tylko dwa dni na wszystkie dzieci w ciągu roku kalendarzowego. 

Zwolnienie na opiekę a wynagrodzenie

Za czas nieobecności w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownikowi przysługuje zasiłek. Prawo do zasiłku za czas nieobecności w pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem regulują przepisy art. 32 – 35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.). Ustawa przewiduje zasiłek opiekuńczy. 

10 dni na opiekę nad członkami rodziny w Niemczech

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA