reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego

W przypadku urodzenia dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego, urlop ten zostanie przerwany i z dniem porodu rozpocznie się urlop macierzyński. Czy kobieta, która urodzi kolejne dziecko w trakcie urlopu rodzicielskiego będzie mogła ponownie z niego skorzystać? Czy w takiej sytuacji będzie miała prawo do urlopu rodzicielskiego w tym roku na drugie dziecko?

Urlopy po urodzeniu dziecka

Kobiety zatrudnione na umowę o pracę i chcące spędzić z dzieckiem jak najwięcej czasu mają możliwość skorzystania z kilku rodzajów urlopów – macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, z czego jedynie wychowawczy jest bezpłatny. Z urlopu rodzicielskiego może korzystać oboje rodziców w tym samym czasie.

Ile trwa i jak podzielić urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski nie może przekroczyć maksymalnego wymiaru, tj. 26 tygodni, niezależnie, czy korzysta z niego jeden czy oboje rodziców i bez względu na to, ile dzieci urodzi się przy jednym porodzie. Urlop można wykorzystać w trzech częściach, ale żadna z nich nie może być krótsza niż 8 tygodni. Oznacza to, że pierwszą część urlopu może wykorzystać matka, kolejną ojciec i ostatnią ponownie matka dziecka. Z urlopu rodzicielskiego można też korzystać jednocześnie. Jeżeli rodzice zdecydują się wykorzystać go w tym samym czasie, to dla każdego urlop potrwa 13 tygodni.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego a urlop macierzyński

Urlopy dla rodziców - najważniejsze informacje

Urodzenie dziecka w czasie trwania urlopu rodzicielskiego

Gdy kobieta urodzi dziecko w czasie trwania urlopu rodzicielskiego, zostaje on przerwany, gdyż z dniem narodzin dziecka automatycznie rozpoczyna się urlop macierzyński. Urlop rodzicielski można wykorzystać bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim udzielonym pracownicy na pierwsze dziecko lub po części urlopu rodzicielskiego udzielonego na pierwsze dziecko.

Wykorzystanie pozostałej części urlopu przez ojca

Jedynym sposobem na wykorzystanie całego urlopu rodzicielskiego, w przypadku urodzenia się drugiego dziecka w czasie trwania urlopu rodzicielskiego, jest wykorzystanie pozostałej części przez ojca. Jeżeli ojciec nie zdecyduje się na kontynuację – urlop przepadnie. Nie ma możliwości, by wykorzystała go matka w późniejszym czasie, np. po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko. Kobieta będzie mogła rozpocząć urlop rodzicielski, ale na drugie dziecko.

Urlop ojcowski, rodzicielski, wychowawczy - uprawnienia pracownika ojca

Kontynuacja urlopu rodzicielskiego przez ojca

Ojciec może przejąć urlop rodzicielski po matce, tylko gdy urlop ten zostanie rozpoczęty bezpośrednio po urlopie rodzicielskim, z którego korzystała matka dziecka, a do wykorzystania pozostało co najmniej 8 tygodni i urlop ten  będzie wielokrotnością tygodnia. Użyty w art. 1821 § 2 Kodeksu pracy zwrot „bezpośrednio” oznacza, że od momentu zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego do rozpoczęcia urlopu rodzicielskiego nie może być żadnej przerwy (nawet jednodniowej), urlopy te muszą następować po sobie bezpośrednio.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama