| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop ojcowski 2015

Urlop ojcowski 2015

W 2015 roku nie zmienią się zasady, na jakich przyznaje się urlop ojcowski. Podobnie, jak obecnie, pracownik opiekujący się dzieckiem będzie mógł skorzystać z 14 dni kalendarzowych urlopu, obejmującego również soboty, niedzielę i inne wolne od pracy dni.

Zobacz: Urlop ojcowski 2016

Urlop ojcowski w 2015 r.

Urlop ojcowski przysługuje jedynie pracownikowi, którego dziecko nie ukończyło jeszcze 12 miesiąca życia. Pracownik, który przysposobił dziecko, będzie mógł skorzystać z urlopu do momentu upływu 12 miesięcy od dnia, w którym uprawomocniło się postanowienie orzekające przysposobienie, jednocześnie jednak nie dłużej, niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. Jeśli w stosunku do dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, pracownik może skorzystać z omawianego urlopu do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego, pracodawcy należy przedłożyć pisemny wniosek – warto się z nim pospieszyć, bowiem pracodawca nie może odrzucić wniosku o urlop ojcowski złożonego co najmniej 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Do wniosku pracownik powinien dołączyć skrócony akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie, że urlop ojcowski przysługujący na dane dziecko nie został wcześniej wykorzystany. Na jego okres składaj się 14 dni kalendarzowe występujących bezpośrednio po sobie, w tym dni ustawowo wolne od pracy

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Pracownik przebywający na urlopie ojcowskim otrzymuje zasiłek macierzyński. Przysługuje on nawet wtedy, gdy ubezpieczenie chorobowe pracownika ustało w trakcie pobierania zasiłku.

Pozostałe uprawnienia pracownika – ojca

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi niezależnie od urlopu macierzyńskiego przysługującego matce dziecka, jak również niezależnie od skorzystania przez pracownika z urlopu "tacierzyńskiego" lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Jakie uprawnienia przysługują rodzicom w związku z narodzinami dziecka? O tym musisz wiedzieć >>>

Urlop rodzicielski przysługuje równocześnie matce i ojcu dziecka. Możliwe jest wykorzystanie go przez jedno z rodziców (w całości lub w części), mogą się oni nim podzielić (całością lub częścią), jak również oboje mogą przebywać na nim równocześnie (do 13 tygodni). Roczny urlop musi jednak mieć charakter ciągły – poszczególne części urlopu rodzicielskiego powinny występować bezpośrednio po sobie. Co najmniej 14 tygodni urlopu wykorzystać musi kobieta, zaś pozostałą część może przekazać ojcu dziecka. Będzie to urlop tacierzyński – niewykorzystana przez matkę część urlopu macierzyńskiego. Aby tego dokonać pracownica musi zawnioskować do pracodawcy o rezygnację z pozostałej części urlopu macierzyńskiego. Może tego dokonać poprzez pisemne oświadczenie, w którym zrzeka się ona przysługującej jej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka. Aby jednak mógł on przejąć przekazaną mu część urlopu, musi go wykorzystać bezpośrednio po tym, kiedy z uprawnienia zrezygnuje matka dziecka.

Zobacz również: Dla kogo urlop ojcowski

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »