REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski - dokumenty

Joanna Biernacka
Urlop ojcowski - dokumenty. /Fot. Fotolia
Urlop ojcowski - dokumenty. /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

Prawo do wykorzystania urlopu umożliwia świeżo upieczonym ojcom cieszyć się czasem, który mogą spędzić z nowo narodzonym dzieckiem. Każdemu tacie pozostającemu w stosunku pracy przysługuje w ramach urlopu ojcowskiego 14 dni wolnych od pracy. Jakie dokumenty należy złożyć i jakich formalności dopełnić, aby móc skorzystać z tego urlopu?

Zobacz zmiany w urlopie ojcowskim: Urlop ojcowski - dokumenty 2017 r.

14 dni urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski jest to uprawnienie przysługuje ojcom dziecka pozostającym w stosunku pracy, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie pozwalające młodym rodzicom na dzieleni opieki nad dzieckiem i wspieranie się w pierwszych chwilach życia ich dziecka. Od stycznia 2012 roku ojcowie maja prawo do 2 tygodni płatnego urlopu, a więc 14 dni kalendarzowych, w których skład wchodzą dni wolne, soboty, niedziele i święta.

Urlop ojcowski musi być wykorzystany w całości tzn., że nie można go rozłożyć na kilka części. Urlop ojcowski nie jest zależny od urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy urlopu rodzicielskiego i może się z nimi pokrywać, ale musi być wykorzystany przed ukończeniem przez dziecko 12 miesiąca życia. Oznacza to, że ojciec może najpóźniej wziąć urlop na 14 dni przed pierwszymi urodzinami swojego dziecka. Niewykorzystany urlop po prostu przepada.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Dodatkowo wykorzystanie przez ojca urlopu macierzyńskiego nie ma wpływu na urlop ojcowski. Ponadto przebywający na urlopie ojcowskim pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% swojego wynagrodzenia i jest zgodnie z Kodeksem pracy chroniony prawem związanym z rodzicielstwem przed zwolnieniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Komu przysługuje urlop ojcowski?

Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje tylko i wyłącznie ojcom dziecka. Oznacza to, że urlop ojcowski nie może być wykorzystany przez matkę dziecka, ani żadne inne osoby. Pracownik - ojciec żeby móc ubiegać się o urlop ojcowski nie musi pozostawać w związku małżeńskim z matką dziecka. Ponadto uprawnienie do urlopu ojcowskiego przysługuje tylko ojcom mającym status pracownika tzn. Zatem ojciec dziecka musi pozostawać w stosunku pracy i mieć podpisana umowę o pracę.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Z 14 dniowego urlopu ojcowskiego mogą skorzystać zarówno biologiczni ojcowie, jak i adopcyjni. Zgodnie z art. 1823 Kodeksu pracy biologiczny ojciec dziecka ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. W przypadku  ojców adopcyjnych prawo do wykorzystania urlopu upływa wraz z upływem12 miesiącem od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego urlop ojcowski może być wykorzystany do ukończenia przez nie 10 roku życia. W obydwu przypadkach koniecznym warunkiem do ubiegania się o prawo do urlopu ojcowskiego jest fakt wychowania dziecka tzn. ojciec musi być czynnie zaangażowany w wychowanie dziecka.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Wymagane dokumenty

Pierwszym krokiem pozwalającym na uzyskanie prawa do urlopu ojcowskiego jest złożenie przez pracownika pisemnego wniosku do pracodawcy, który wyraża zgodę na urlop. Jeżeli pracownik-ojciec chce podczas urlopu otrzymywać zasiłek macierzyński to musi złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych następujące dokumenty:

 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (lub postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka, jeśli pracownik jest rodzicem adopcyjnym),
 • zaświadczenie od pracodawcy o udzieleniu pracownikowi urlopu ojcowskiego (musi ono zawierać także termin urlopu),
 • oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został jeszcze pobrany (np. z innego tytułu),
 • zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Po dokonaniu wszystkich niezbędnych formalności ojciec może cieszyć się czasem spędzonym z nowo narodzonym potomkiem.

Urlop ojcowski i inne uprawnienia pracowników - ojców związane z rodzicielstwem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA