REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski - dokumenty

Joanna Biernacka
Urlop ojcowski - dokumenty. /Fot. Fotolia
Urlop ojcowski - dokumenty. /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do wykorzystania urlopu umożliwia świeżo upieczonym ojcom cieszyć się czasem, który mogą spędzić z nowo narodzonym dzieckiem. Każdemu tacie pozostającemu w stosunku pracy przysługuje w ramach urlopu ojcowskiego 14 dni wolnych od pracy. Jakie dokumenty należy złożyć i jakich formalności dopełnić, aby móc skorzystać z tego urlopu?

Zobacz zmiany w urlopie ojcowskim: Urlop ojcowski - dokumenty 2017 r.

Autopromocja

14 dni urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski jest to uprawnienie przysługuje ojcom dziecka pozostającym w stosunku pracy, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie pozwalające młodym rodzicom na dzieleni opieki nad dzieckiem i wspieranie się w pierwszych chwilach życia ich dziecka. Od stycznia 2012 roku ojcowie maja prawo do 2 tygodni płatnego urlopu, a więc 14 dni kalendarzowych, w których skład wchodzą dni wolne, soboty, niedziele i święta.

Urlop ojcowski musi być wykorzystany w całości tzn., że nie można go rozłożyć na kilka części. Urlop ojcowski nie jest zależny od urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy urlopu rodzicielskiego i może się z nimi pokrywać, ale musi być wykorzystany przed ukończeniem przez dziecko 12 miesiąca życia. Oznacza to, że ojciec może najpóźniej wziąć urlop na 14 dni przed pierwszymi urodzinami swojego dziecka. Niewykorzystany urlop po prostu przepada.

Dodatkowo wykorzystanie przez ojca urlopu macierzyńskiego nie ma wpływu na urlop ojcowski. Ponadto przebywający na urlopie ojcowskim pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% swojego wynagrodzenia i jest zgodnie z Kodeksem pracy chroniony prawem związanym z rodzicielstwem przed zwolnieniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Komu przysługuje urlop ojcowski?

Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje tylko i wyłącznie ojcom dziecka. Oznacza to, że urlop ojcowski nie może być wykorzystany przez matkę dziecka, ani żadne inne osoby. Pracownik - ojciec żeby móc ubiegać się o urlop ojcowski nie musi pozostawać w związku małżeńskim z matką dziecka. Ponadto uprawnienie do urlopu ojcowskiego przysługuje tylko ojcom mającym status pracownika tzn. Zatem ojciec dziecka musi pozostawać w stosunku pracy i mieć podpisana umowę o pracę.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Z 14 dniowego urlopu ojcowskiego mogą skorzystać zarówno biologiczni ojcowie, jak i adopcyjni. Zgodnie z art. 1823 Kodeksu pracy biologiczny ojciec dziecka ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. W przypadku  ojców adopcyjnych prawo do wykorzystania urlopu upływa wraz z upływem12 miesiącem od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego urlop ojcowski może być wykorzystany do ukończenia przez nie 10 roku życia. W obydwu przypadkach koniecznym warunkiem do ubiegania się o prawo do urlopu ojcowskiego jest fakt wychowania dziecka tzn. ojciec musi być czynnie zaangażowany w wychowanie dziecka.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Wymagane dokumenty

Pierwszym krokiem pozwalającym na uzyskanie prawa do urlopu ojcowskiego jest złożenie przez pracownika pisemnego wniosku do pracodawcy, który wyraża zgodę na urlop. Jeżeli pracownik-ojciec chce podczas urlopu otrzymywać zasiłek macierzyński to musi złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych następujące dokumenty:

 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (lub postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka, jeśli pracownik jest rodzicem adopcyjnym),
 • zaświadczenie od pracodawcy o udzieleniu pracownikowi urlopu ojcowskiego (musi ono zawierać także termin urlopu),
 • oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został jeszcze pobrany (np. z innego tytułu),
 • zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Po dokonaniu wszystkich niezbędnych formalności ojciec może cieszyć się czasem spędzonym z nowo narodzonym potomkiem.

Urlop ojcowski i inne uprawnienia pracowników - ojców związane z rodzicielstwem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA