Urlop ojcowski - dokumenty
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz zmiany w urlopie ojcowskim: Urlop ojcowski - dokumenty 2017 r.
REKLAMA
14 dni urlopu ojcowskiego
Urlop ojcowski jest to uprawnienie przysługuje ojcom dziecka pozostającym w stosunku pracy, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie pozwalające młodym rodzicom na dzieleni opieki nad dzieckiem i wspieranie się w pierwszych chwilach życia ich dziecka. Od stycznia 2012 roku ojcowie maja prawo do 2 tygodni płatnego urlopu, a więc 14 dni kalendarzowych, w których skład wchodzą dni wolne, soboty, niedziele i święta.
Urlop ojcowski musi być wykorzystany w całości tzn., że nie można go rozłożyć na kilka części. Urlop ojcowski nie jest zależny od urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy urlopu rodzicielskiego i może się z nimi pokrywać, ale musi być wykorzystany przed ukończeniem przez dziecko 12 miesiąca życia. Oznacza to, że ojciec może najpóźniej wziąć urlop na 14 dni przed pierwszymi urodzinami swojego dziecka. Niewykorzystany urlop po prostu przepada.
Dodatkowo wykorzystanie przez ojca urlopu macierzyńskiego nie ma wpływu na urlop ojcowski. Ponadto przebywający na urlopie ojcowskim pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% swojego wynagrodzenia i jest zgodnie z Kodeksem pracy chroniony prawem związanym z rodzicielstwem przed zwolnieniem.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami
Komu przysługuje urlop ojcowski?
Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje tylko i wyłącznie ojcom dziecka. Oznacza to, że urlop ojcowski nie może być wykorzystany przez matkę dziecka, ani żadne inne osoby. Pracownik - ojciec żeby móc ubiegać się o urlop ojcowski nie musi pozostawać w związku małżeńskim z matką dziecka. Ponadto uprawnienie do urlopu ojcowskiego przysługuje tylko ojcom mającym status pracownika tzn. Zatem ojciec dziecka musi pozostawać w stosunku pracy i mieć podpisana umowę o pracę.
Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego
Z 14 dniowego urlopu ojcowskiego mogą skorzystać zarówno biologiczni ojcowie, jak i adopcyjni. Zgodnie z art. 1823 Kodeksu pracy biologiczny ojciec dziecka ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. W przypadku ojców adopcyjnych prawo do wykorzystania urlopu upływa wraz z upływem12 miesiącem od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego urlop ojcowski może być wykorzystany do ukończenia przez nie 10 roku życia. W obydwu przypadkach koniecznym warunkiem do ubiegania się o prawo do urlopu ojcowskiego jest fakt wychowania dziecka tzn. ojciec musi być czynnie zaangażowany w wychowanie dziecka.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Wymagane dokumenty
Pierwszym krokiem pozwalającym na uzyskanie prawa do urlopu ojcowskiego jest złożenie przez pracownika pisemnego wniosku do pracodawcy, który wyraża zgodę na urlop. Jeżeli pracownik-ojciec chce podczas urlopu otrzymywać zasiłek macierzyński to musi złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych następujące dokumenty:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (lub postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka, jeśli pracownik jest rodzicem adopcyjnym),
- zaświadczenie od pracodawcy o udzieleniu pracownikowi urlopu ojcowskiego (musi ono zawierać także termin urlopu),
- oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został jeszcze pobrany (np. z innego tytułu),
- zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.
Po dokonaniu wszystkich niezbędnych formalności ojciec może cieszyć się czasem spędzonym z nowo narodzonym potomkiem.
Urlop ojcowski i inne uprawnienia pracowników - ojców związane z rodzicielstwem
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat