Dokumenty do wniosku o urlop ojcowski
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz: Urlop ojcowski 2016
REKLAMA
Urlop ojcowski
Zgodnie z Kodeksem pracy urlop ojcowski może być udzielony jedynie do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Przysługuje on zarówno biologicznym jak i adopcyjnym ojcom. W przypadku dzieci adopcyjnych należy go wykorzystać do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. Długość urlopu ojcowskiego wynosi 14 dni i nie można rozłożyć go na części. Jest on niezależny od urlopu macierzyńskiego udzielonego matce. Niewykorzystany urlop ojcowski przepada.
Wzór wniosku: Wniosek o urlop ojcowski
Wniosek
Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika. Należy złożyć go w terminie nie krótszym niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić taki wniosek.
Polecamy produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)
Dokumenty
Podczas urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński. Aby go otrzymać musi on złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych następujące dokumenty:
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka (ewentualnie postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka) wraz z oświadczeniem, że wcześniej zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został wcześniej pobrany z innego tytułu,
- zaświadczenie od pracodawcy o udzieleniu pracownikowi urlopu ojcowskiego (musi ono zawierać także termin urlopu),
- zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.
Podczas trwania urlopu ojcowskiego pracownik jest szczególnie chroniony. Tylko przy zaistnieniu konkretnych przesłanek pracodawca może rozwiązać lub wypowiedzieć umowę o pracę.
Urlop ojcowski równocześnie z macierzyńskim
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat