Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego. /Fot. Fotolia
Warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego. /Fot. Fotolia
fot. Fotolia
Pracownik–ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego, nawet gdy matka dziecka sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem. Jakie są warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego?

Osobą uprawnioną do urlopu ojcowskiego jest ojciec dziecka będący pracownikiem. Urlop ten przysługuje więc ojcu dziecka zatrudnionemu na podstawie stosunku pracy. Nie mają do niego prawa osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych lub prowadzące działalność gospodarczą. Za czas urlopu ojcowskiego pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% wynagrodzenia.

Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje do:

  • ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia,
  • upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu – nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Przepisy nie uzależniają prawa do urlopu ojcowskiego od korzystania przez rodziców (opiekunów) dziecka z innych form urlopów związanych z rodzicielstwem.

Polecamy: WSKAŹNIKI: Wynagrodzenie młodocianych

U tego samego pracodawcy są zatrudnieni matka i ojciec dziecka. Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Pracownik–ojciec wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego. Pracodawca odmówił, stwierdzając, że skoro matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim, to dziecko ma zapewnioną opiekę. Postępowanie pracodawcy nie jest w tym przypadku prawidłowe. Nie można bowiem uzależniać udzielenia urlopu ojcowskiego od tego, czy dziecko ma zapewnioną opiekę przez drugiego rodzica, czy nie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy nie definiują zwrotu „ojciec wychowujący dziecko”. Można jednak przyjąć, że wychowywanie dziecka wiąże się z istnieniem władzy rodzicielskiej zarówno w sferze formalnej, jak i w jej faktycznym sprawowaniu. W sytuacji gdy pracownik–ojciec jest jej pozbawiony, trudno mówić o wychowywaniu dziecka. Należy więc uznać, że w takim przypadku urlop ojcowski nie będzie przysługiwał. Problem może pojawić się wówczas, gdy rodzice dziecka pozostają w separacji. Formalnie nie ma wynikającego z przepisów zakazu korzystania z urlopu ojcowskiego przez ojca będącego w separacji z matką dziecka, jeżeli sprawuje on czynny udział w wychowywaniu dziecka.

Urlop ojcowski - wniosek

Pracownik–ojciec pozbawiony władzy rodzicielskiej i tym samym niewychowujący dziecka, nie ma prawa do urlopu ojcowskiego.

Wniosek pracownika

Udzielenie urlopu ojcowskiego poprzedza złożenie przez pracownika wniosku. Pracownik, chcąc skorzystać z takiego urlopu, powinien złożyć wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu ojcowskiego (art. 1823 § 2 Kodeksu pracy). W sytuacji gdy między datą złożenia wniosku a wskazanym terminem rozpoczęcia urlopu ojcowskiego nie został zachowany 7-dniowy termin, pracodawca nie ma obowiązku udzielić pracownikowi urlopu w terminie wynikającym z wniosku. Jedynie może to zrobić z własnej woli.

Wniosek pracownika obowiązkowo powinien mieć formę pisemną. Nie można zatem wnioskować o urlop ojcowski w trakcie rozmowy telefonicznej, wysyłając wiadomość sms czy wykorzystując pocztę elektroniczną.

Forum Kadry

Wzór wniosku o urlop ojcowski

infoRgrafika

Kwestią istotną z punktu widzenia stron stosunku pracy jest odpowiedź na pytanie, czy pracodawca może odmówić ojcu dziecka udzielenia urlopu ojcowskiego, np. w ocenie pracodawcy z ważnych względów organizacyjnych. Należy uznać, że prawidłowo złożony przez pracownika wniosek ze wskazanym terminem urlopu ojcowskiego wiąże pracodawcę niezależnie od faktu, w jakim stopniu nieobecność pracownika przyczynia się do trudności organizacyjnych w zakładzie pracy.

Pracownik zwrócił się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego w pełnym wymiarze w terminie od 1 sierpnia 2014 r. w celu sprawowania opieki nad swoim 6-miesięcznym dzieckiem. Pracodawca odmówił udzielenia urlopu we wskazanym we wniosku terminie, argumentując, że w związku z sezonem urlopowym musi mieć pełną obsadę stanowisk. Pracodawca zaproponował pracownikowi inny termin na wykorzystanie urlopu ojcowskiego, uwzględniając potrzebę zapewnienia prawidłowego toku pracy w zakładzie. Postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe.

W praktyce nie można wykluczyć sytuacji, gdy pracodawca udzielił pracownikowi urlopu ojcowskiego, a następnie uznał, że obecność pracownika w zakładzie jest niezbędna. Mimo że w trakcie urlopu ojcowskiego pracownik nie wykonuje pracy, omawiany urlop nie może być utożsamiany z urlopem wypoczynkowym. Nie można zatem uznać, że skoro przepis dotyczący urlopu ojcowskiego nie zawiera regulacji odnoszącej się do możliwości odwołania pracownika z tego rodzaju urlopu, to pracodawca może posiłkowo zastosować zasadę odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego.

Uprawnienia rodzicielskie pracownika - ojca

Pracodawca zatrudnia w dziale kadrowo-płacowym 3 pracowników, w tym 1 na stanowisku kierowniczym. Pracownicy w typowych sytuacjach mają zbliżony zakres obowiązków i zastępują się nawzajem podczas nieobecności jednego z nich. Pracodawca udzielił jednemu z pracowników urlopu ojcowskiego zgodnie z jego wnioskiem. W czasie gdy pracownik korzystał z urlopu, drugi pracownik zachorował. W związku z zaistniałą sytuacją pracodawca postanowił odwołać pracownika–ojca z urlopu ojcowskiego, powołując się na okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania przez niego urlopu. Pracownik odmówił stawienia się do pracy. Pracodawca postanowił zwolnić pracownika dyscyplinarnie z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i naruszenia obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy. Postępowanie pracodawcy było nieprawidłowe. Pracodawca nie miał prawa zwolnić pracownika z pracy – tym bardziej dyscyplinarnie. Wynika to z tego, że polecenie przerwania urlopu i stawienia się w zakładzie pracy było bezprawne. Pracownik nie miał podstaw do przerywania urlopu w sytuacji, gdy nie zobowiązuje go do tego żaden przepis.

Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu ojcowskiego w terminach wskazanych przez przepisy prawa pracy, wówczas uprawnienie do jego wykorzystania bezpowrotnie przepada. W związku z nieskorzystaniem z urlopu ojcowskiego pracownikowi nie należy się ekwiwalent pieniężny.

Wymiar urlopu ojcowskiego oraz jego udzielenie

Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie. W stosunku do tego rodzaju urlopu stosuje się zasadę, która obowiązuje przy udzielaniu podstawowego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W związku z tym należy przyjąć, że tydzień urlopu ojcowskiego odpowiada 7 dniom kalendarzowym, wliczając do jego wymiaru niedziele, święta i dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Jeżeli zatem pracownik–ojciec będzie wnioskował o urlop w pełnym wymiarze, będzie on wynosił 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Pracownik we wniosku o urlop ojcowski wskazał, że zamierza wykorzystać urlop w pełnym wymiarze od 19 sierpnia 2014 r. (wtorek). Pracodawca odmówił, argumentując, że skoro urlop będzie wynosił pełne 2 tygodnie, powinien się rozpocząć od 18 sierpnia, czyli od poniedziałku. W ocenie pracodawcy nie powinna mieć miejsca sytuacja, w której urlop ojcowski w pełnym wymiarze obejmuje 3 tygodnie kalendarzowe. Postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe. Niezależnie od braku możliwości odmówienia udzielenia urlopu pracodawca powinien mieć na uwadze, że 7 czy 14 dni kalendarzowych urlopu ojcowskiego nie musi zaczynać się w pierwszym dniu tygodnia, jakim jest poniedziałek. Biorąc pod uwagę, że chodzi o kolejne 7 czy 14 dni nie ma żadnych przeszkód, aby urlop ojcowski rozpoczynał swój bieg np. w połowie tygodnia i kończył się w połowie kolejnego tygodnia.

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski

Wymiar urlopu w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka

Nie można wykluczyć sytuacji, gdy pracownik zostanie ojcem 2 lub większej liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Powstaje wówczas pytanie, czy wymiar urlopu ojcowskiego ulegnie zwiększeniu w związku z urodzeniem się więcej niż 1 dziecka. W przypadku urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) w takiej sytuacji dochodzi do zwiększenia wymiaru urlopu. Zasada ta nie maKodeks pracy nie dokonuje różnicowania w zakresie wymiaru tego urlopu przyjmując za kryterium liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Oznacza to, że ustawodawca określił w sposób sztywny wymiar urlopu ojcowskiego, który bez względu na dodatkowe okoliczności zawsze wynosi 2 tygodnie.

Wymiar urlopu ojcowskiego jest niezależny od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie oraz od zatrudnienia w pełnym czy niepełnym wymiarze czasu pracy.

Podział urlopu ojcowskiego na części

Z zagadnieniem urlopu ojcowskiego wiąże się problematyczna kwestia możliwości jego podziału na mniejsze części. Regulacje dotyczące urlopu ojcowskiego nie przewidują możliwości zarówno podziału tego urlopu na krótsze okresy niż 2-tygodniowe, jak też jego udzielania w dniach.

Pracownik złożył pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego w 2 niezależnych okresach każdorazowo obejmujących tydzień. Pracodawca odmówił uwzględnienia wniosku pracownika w zakresie podziału urlopu na części. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

Forum Kadry

Urlop ojcowski w skróconym wymiarze

Wątpliwości dotyczące udzielania urlopu ojcowskiego mogą powstać także w przypadku wykorzystania urlopu, jeśli jego koniec przypada po terminie, w jakim pracownik może z niego skorzystać. Powstaje pytanie, czy pracownikowi należy się pełny wymiar urlopu ojcowskiego, czy może skrócony – do dnia poprzedzającego urodziny dziecka, czy do czasu trwania umowy terminowej. W omawianej sytuacji pracodawca nie powinien pozbawiać pracownika prawa do urlopu ojcowskiego. Uwzględniając brzmienie przepisu, z którego wynika, że urlop ojcowski przysługuje do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy, można przyjąć, że urlop powinien być udzielony w obniżonym wymiarze – ostatnim dniem urlopu będzie dzień poprzedzający pierwsze urodziny dziecka. Jeśli natomiast dochodzi do rozwiązania umowy o pracę przed wykorzystaniem pełnego wymiaru urlopu ojcowskiego, to urlop ten przysługuje jedynie do końca trwania zatrudnienia.

Pracownik złożył wniosek w sprawie wykorzystania urlopu ojcowskiego 21 lipca 2014 r. Pracodawca udzielił mu tego urlopu zgodnie z przepisami, tj. po 7 dniach od złożenia wniosku. Pracownik rozpoczął korzystanie z urlopu ojcowskiego 28 lipca br. Dziecko, na które wykorzystuje urlop ojcowski, urodziło się 2 sierpnia 2013 r. W takiej sytuacji urlop ojcowski przysługuje tylko do 1 sierpnia br. Pracownik wykorzysta zatem tylko 5 dni urlopu ojcowskiego, ponieważ od 2 sierpnia br. nie będzie już do niego uprawniony. Przedstawia to poniższy schemat:

Lipiec 2014 r.

Sierpień 2014 r.

21
(Pn)

22 (Wt)

23
(Śr)

24 (Czw)

25
(Pt)

26 (Sob)

27 (Nd)

28
(Pn)

29 (Wt)

30
(Śr)

31 (Czw)

1
(Pt)

2 (Sob)

Złożenie wniosku o urlop ojcowski

Rozpoczęcie urlopu ojcowskiego

Zakończenie urlopu ojcowskiego

Ukończenie przez dziecko 12 miesięcy

Urlopy dla rodziców - najważniejsze informacje

W związku z urodzeniem się pracownikowi dziecka, zamierza on skorzystać z urlopu ojcowskiego. Jednocześnie jest zatrudniony u innego pracodawcy. Czy pracownik może wykorzystać urlop ojcowski u obu pracodawców?

Tak. Pracownik ma takie prawo, jeżeli będzie korzystał z urlopu ojcowskiego jednocześnie u obu pracodawców. Pracownik może wykorzystać urlop ojcowski również u jednego z pracodawców, pracując w tym czasie u drugiego pracodawcy. W takim przypadku nie będzie mógł już wykorzystać urlopu ojcowskiego u drugiego pracodawcy, ponieważ prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje tylko raz.

Pracownikowi urodziło się dziecko. Czy w związku z tym przysługuje mu urlop ojcowski, jeżeli matka dziecka nigdzie nie pracuje?

Tak. Pracownik ma prawo do urlopu ojcowskiego. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że matka dziecka nie pracuje. Ojciec dziecka ma prawo do urlopu ojcowskiego nawet wówczas, gdy matka dziecka jest bezrobotna.

Podstawa prawna:

  • art. 167, art 1823, art. 1831 ust. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 208
  • art. 29 ust. 5a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 159

Więcej przeczytasz w MONITORZE PRAWA PRACY I UBEZPIECZEŃ >>>

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Monitorowanie pracy zdalnej. Czy dopuszczalna jest aplikacja monitorująca ekran pracownika?

    Czy aplikacja monitorująca ekran pracownika w trakcie wykonywania przez niego obowiązków służbowych będzie dopuszczalna w świetle nowych przepisów o pracy zdalnej?

    Czy będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 r.?

    Czy w 2023 r. będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego, tak jak ma miejsce podwójna waloryzacja minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej, w styczniu i w lipcu 2023 r. Sprawa trafiła do rządu.

    Płatne szkolenia dla pracowników

    Kto finansuje szkolenia pracowników? Czy szkolenia dla pracowników mają się odbywać w czasie ich pracy? Jakie zmiany zostały wprowadzone do KP co do szkoleń?

    O czym pracodawca musi poinformować zatrudnionych? Zmiany KP

    Nowelizacja Kodeksu pracy nakłada na pracodawców nowe obowiązki informacyjne. Na co zwrócić szczególną uwagę?

    Kontrola trzeźwości pracowników 2023 – przywilej czy paraliż dla pracodawcy?

    Ustawodawca w 2023 roku nie zwalnia tempa. Po raz kolejny pracodawców i pracowników działów kadrowo-płacowych stawia przed szeregiem wyzwań. Choć obowiązki dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a co za tym idzie -  możliwość kontroli trzeźwości pracowników przy uzasadnionym podejrzeniu, nie są nam obce, to nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy w tym zakresie, powoduje powstanie wielu pytań i wątpliwości. Jak nowe regulacje umożliwiające pracodawcom przeprowadzanie prewencyjnej kontroli trzeźwości wyglądają w praktyce? Odpowiedź na to pytanie postaram się przybliżyć w dalszej części tego artykułu. 

    Praca zdalna. Co mają do powiedzenia związki zawodowe

    Praca zdalna może być wykonywana zgodnie z zasadami ustalonymi u danego pracodawcy. Pracodawca nie ma w tym zakresie pełnej swobody. W celu ustalenia zasad wykonywania pracy zdalnej powinien porozumieć się z działającymi u niego organizacjami związkowymi. Jaką rolę mają do odegrania związki zawodowe w procesie ustalania zasad wykonywania pracy zdalnej? Co stanie się, kiedy pracodawca nie dojdzie do porozumienia ze związkowcami? Jak zasady pracy zdalnej ma ustalić pracodawca, u którego nie ma związków zawodowych?

    13-stki - wypłata już od kwietnia 2023

    Kiedy wypłata 13-stek? Ile wynosi 13-stka w 2023 r.? Komu przysługuje dodatkowe roczne świadczenie? Jakie są zasady wypłaty 13-stek? 

    Kawa z INFORLEX: Zmiany w prawie pracy 2023

    Zapraszamy na kolejne BEZPŁATNE spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00. Porozmawiamy o rewolucyjnych zmianach w prawie pracy 2023. Spotkanie poprowadzi ekspert Paweł Ziółkowski. 

    Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

    Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające? To nowa propozycja ustawy rządowej - jaki będzie jej finał? Czy do niedawna protestujący rodzice w sejmie z osobami z niepełnosprawnościami będą usatysfakcjonowani takimi rozwiązaniami?

    Jak negocjować podwyżkę z szefem. Lista porad

    Negocjowanie podwyżki nie zawsze się udaje ale można zastosować się do kliku prostych porad, aby zwiększyć szansę na sukces.

    Wniosek do pracodawcy o pracę na stałe. Co znaczy w praktyce?

    Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiła nową konstrukcję – wniosek do pracodawcy o umowę o pracę na czas nieokreślony.

    Dłuższy urlop rodzicielski - zmiany w KP

    Nowe zasady i wymiar urlopu rodzicielskiego. W prawie pracy zaszły spore zmiany. Przykładowo rodzice, którzy posiadają zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - też mają prawo do urlopu rodzicielskiego. 

    Jak zostać masażystą? Czy kurs masażu wystarczy?

    Jak zostać masażystą – czy wystarczy ukończenie kursu masażu? Praca masażysty wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale i praktycznego. Chcąc pracować w tym zawodzie, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje, potwierdzone dyplomem bądź certyfikatem. Jak zdobyć zawód? Kiedy można otworzyć gabinet masażu?

    Roszczenia ze stosunku pracy. Jak długo można dochodzić zapłaty wynagrodzenia

    Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy uregulowane jest przepisami Kodeksu pracy. Określają one skutki przedawnienia, terminy, po upływie których roszczenia przedawniają się, a także okoliczności, które przedawnienie przerywają lub zawieszają. Na czym polega przedawnienie roszczeń? Kiedy przedawniają się roszczenia ze stosunku pracy?

    Wypowiedzenie umowy o pracę - zmiany

    Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje zasady wypowiadania umowy o pracę. Co się zmieni?

    Dodatkowe przerwy w pracy - dla kogo? Ważna zmiana w KP

    Do jakich przerw ma prawo pracownik? Jakie przerwy występują w KP i w innych ustawach? Czy pracownicy z niepełnosprawnościami mają prawo do dodatkowej przerwy? Czy pracując przed komputerem pracownicy mają prawo do dodatkowej przerwy?

    Nowe obowiązki informacyjne pracodawcy

    Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje obowiązki informacyjne pracodawcy względem pracownika. Co się zmieni?

    Zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - nowość w KP

    Do KP zostały dodane przepisy, których jeszcze nie było - zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - ale 50% płatne. W jakich sytuacjach przysługuje zwolnienie od pracy? Czym jest zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej? Czym jest siła wyższa? Kto oprócz pracowników ma prawo do takiego zwolnienia? Jak i kiedy złożyć wniosek?

    Przerwy w pracy. Będziemy pracować krócej

    Przerwy w pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza również zmiany dotyczące przerw, jakie należą się pracownikowi w ciągu dnia pracy. Kiedy przysługują przerwy w pracy? Jaka jest ich długość? Od czego zależą przerwy w pracy?

    Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Co mówią przepisy?

    Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Czy pracodawca może w przepisach wewnętrznych ograniczyć miejsce pracy zdalnej tylko do terytorium Polski lub tylko do wskazanego przez pracownika adresu zamieszkania

    Większa ochrona pracownika przed zwolnieniem - zmiana w KP

    Wskutek dużej nowelizacji Kodeksu Pracy pracownicy zyskali większą ochroną przed rozwiązaniem umowy o pracę. W jakich sytuacjach będzie przysługiwała ta ochrona?

    Work-life balance w Kodeksie pracy

    Prezydent Andrzej Duda 24 marca podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wdraża ona dwie unijne dyrektywy - tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. Na czym polegają zmiany? Czy to rewolucja?

    Elastyczna organizacja pracy - nowość w KP

    Czym jest elastyczna organizacja pracy? Dla kogo elastyczna organizacja pracy? Jaki wniosek złożyć aby mieć elastyczną organizację pracy? Czy pracodawca musi się zgodzić na elastyczną organizację pracy? Duże zmiany w KP już niedługo wejdą w życie.

    Umowy na czas określony - duże zmiany od 2023 r.

    W umowie o pracę zawartej na czas określony zaszły spore zmiany - wręcz rewolucyjne. Umowy te są nagminnie wykorzystywane i pracownicy świadczą pracę na ich podstawie maksymalnie długo jak się da. Pracodawcy unikają umów na czas nieokreślony. Najważniejszą zmianą jest to, że pracodawca rozwiązując taką umowę za wypowiedzeniem będzie musiał podać przyczynę swojej decyzji i skonsultować ją ze związkami. Jakie są inne zmiany? Poniżej najważniejsze informacje.

    Wykaz zmian w KP na kwiecień 2023 r. - jest podpis Prezydenta RP

    Prezydent RP w dniu 23 marca 2023 r. podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). Ustawa wprowadza bardzo ważne zmiany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zmianami, dalej: KP). Jakie uprawnienia zyskają pracownicy, a jakie obowiązki będą mieli pracodawcy już od kwietnia 2023 r.?