reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Wniosek o przerwy na karmienie

Wniosek o przerwy na karmienie

Wniosek o przerwy na karmienie może złożyć pracownica, która powróciła do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim i nadal karmi dziecko piersią. Przerwy te wliczają się do czasu pracy.

Wniosek o przerwy na karmienie

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim często wiąże się z dużym stresem i przeorganizowaniem życia młodych mam. Część z mam podejmuje decyzje o zakończeniu naturalnego karmienia dziecka, te zaś mamy, które kontynuują karmienie dziecka piersią mogą skorzystać z uprawnienia do przerwy na karmienie dziecka piersią, wliczonej do czasu pracy.

Aby wystąpić o udzielenie przerwy należy złożyć wniosek do pracodawcy ze wskazaniem, w jakim czasie mama wnosi o udzielenie przerwy na karmienie naturalne dziecka.

Długość przerw

Mamy, z którymi prowadzę szkolenia, zazwyczaj prawidłowo wskazują długość przysługującej im przerwy. W przypadku jednego dziecka przerwa wynosi 30 minut, jeśli mama karmi dwójkę dzieci i więcej - będzie to 45 minut.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Liczba przerw

To, czy z przerwy na karmienie mama będzie mogła skorzystać zależy od długości dziennie wykonywanej pracy - jeśli są to 4 godziny i nie więcej niż 6 godzin to mama ma prawo do jednej przerwy.  W przypadku, gdy czas pracy mamy przekracza 6 godzin dziennie, mamie przysługują dwie przerwy na karmienie.

Skrócenie czasu pracy

Mama może wykorzystać przerwy łącznie - czyli godzinę wcześniej wyjść z pracy lub godzinę później zacząć. W praktyce najczęściej następuje skrócenie czasu pracy. Dzieje się tak dlatego, że z reguły mama nie ma możliwości w ustawowym półgodzinnym czasie przerwy - dojechać do miejsca zamieszkania, nakarmić dziecko i wrócić z powrotem do pracy. Można wyobrazić sobie sytuacje, gdy ktoś będzie dowoził dziecko do miejsca zatrudnienia mamy, jednak i takie rozwiązanie może nastręczać problemy, chociażby takie prozaiczne jak znalezienie odpowiedniego miejsca do nieskrępowanego nakarmienia malucha. Z tego względu skrócenie czasu pracy mamy wydaje się spełniać założenia ustawodawcy i jest powszechnie aprobowane w środowisku pracy.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Warto również pamiętać, że to, czy mama korzysta z tego uprawnienia, nie zależy od wymiaru etatu - tzn. od zatrudnienia na pół lub trzy czwarte etatu, ale tak jak podałam powyżej - od długości dobowego czasu pracy.

Limit czasowy korzystania z przerw na karmienie

Na warsztatach mamy często pytają do kiedy mogą korzystać z tego uprawnienia i czy przepisy określają limit wieku dziecka. Odpowiadając na to pytanie, należy podać, iż nie ma górnej granicy wieku dziecka mamy karmiącej. Każda mama wie, że decyzja w zakresie długości karmienia jest kwestią indywidualną i z reguły nie jest możliwe przewidzenie z góry daty zakończenia karmienia.

Zaświadczenie lekarskie potwierdzające fakt karmienia piersią

Mama składając wniosek o udzielenie przerwy/przerw na karmienie, nie jest zobowiązana do przedłożenia zaświadczenia od lekarza, że karmi dziecko. Jednakże pracodawca ma prawo żądać aktualnego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia dziecka piersią, nie ma wymogu przedstawiania zaświadczenia od lekarza ginekologa lub pediatry - takie zaświadczenie może wystawić również lekarz rodzinny.

Odmowa udzielenia przerw

Jeśli mama niezasadnie zostanie pozbawiona możliwości korzystania z przerw na karmienie może wystąpić z pozwem do sądu o ochronę swoich praw. Brak udzielenia przerwy przez pracodawcę stanowi także wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym zagrożone grzywną, co daję podstawę do zawiadomienie o tym fakcie Państwowej Inspekcji Pracy.

Do jakiego wieku dziecka przysługują pracownicy przerwy na karmienie

reklama

Czytaj także

Ekspert:

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zdjęcia

Wniosek o przerwy na karmienie. / Fot. Fotolia
Wniosek o przerwy na karmienie. / Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama