REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o przerwy na karmienie

 3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec
ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego
Wniosek o przerwy na karmienie. / Fot. Fotolia
Wniosek o przerwy na karmienie. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o przerwy na karmienie może złożyć pracownica, która powróciła do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim i nadal karmi dziecko piersią. Przerwy te wliczają się do czasu pracy.

Wniosek o przerwy na karmienie

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim często wiąże się z dużym stresem i przeorganizowaniem życia młodych mam. Część z mam podejmuje decyzje o zakończeniu naturalnego karmienia dziecka, te zaś mamy, które kontynuują karmienie dziecka piersią mogą skorzystać z uprawnienia do przerwy na karmienie dziecka piersią, wliczonej do czasu pracy.

Autopromocja

Aby wystąpić o udzielenie przerwy należy złożyć wniosek do pracodawcy ze wskazaniem, w jakim czasie mama wnosi o udzielenie przerwy na karmienie naturalne dziecka.

Długość przerw

Mamy, z którymi prowadzę szkolenia, zazwyczaj prawidłowo wskazują długość przysługującej im przerwy. W przypadku jednego dziecka przerwa wynosi 30 minut, jeśli mama karmi dwójkę dzieci i więcej - będzie to 45 minut.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Liczba przerw

To, czy z przerwy na karmienie mama będzie mogła skorzystać zależy od długości dziennie wykonywanej pracy - jeśli są to 4 godziny i nie więcej niż 6 godzin to mama ma prawo do jednej przerwy.  W przypadku, gdy czas pracy mamy przekracza 6 godzin dziennie, mamie przysługują dwie przerwy na karmienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skrócenie czasu pracy

Mama może wykorzystać przerwy łącznie - czyli godzinę wcześniej wyjść z pracy lub godzinę później zacząć. W praktyce najczęściej następuje skrócenie czasu pracy. Dzieje się tak dlatego, że z reguły mama nie ma możliwości w ustawowym półgodzinnym czasie przerwy - dojechać do miejsca zamieszkania, nakarmić dziecko i wrócić z powrotem do pracy. Można wyobrazić sobie sytuacje, gdy ktoś będzie dowoził dziecko do miejsca zatrudnienia mamy, jednak i takie rozwiązanie może nastręczać problemy, chociażby takie prozaiczne jak znalezienie odpowiedniego miejsca do nieskrępowanego nakarmienia malucha. Z tego względu skrócenie czasu pracy mamy wydaje się spełniać założenia ustawodawcy i jest powszechnie aprobowane w środowisku pracy.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Warto również pamiętać, że to, czy mama korzysta z tego uprawnienia, nie zależy od wymiaru etatu - tzn. od zatrudnienia na pół lub trzy czwarte etatu, ale tak jak podałam powyżej - od długości dobowego czasu pracy.

Limit czasowy korzystania z przerw na karmienie

Na warsztatach mamy często pytają do kiedy mogą korzystać z tego uprawnienia i czy przepisy określają limit wieku dziecka. Odpowiadając na to pytanie, należy podać, iż nie ma górnej granicy wieku dziecka mamy karmiącej. Każda mama wie, że decyzja w zakresie długości karmienia jest kwestią indywidualną i z reguły nie jest możliwe przewidzenie z góry daty zakończenia karmienia.

Zaświadczenie lekarskie potwierdzające fakt karmienia piersią

Mama składając wniosek o udzielenie przerwy/przerw na karmienie, nie jest zobowiązana do przedłożenia zaświadczenia od lekarza, że karmi dziecko. Jednakże pracodawca ma prawo żądać aktualnego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia dziecka piersią, nie ma wymogu przedstawiania zaświadczenia od lekarza ginekologa lub pediatry - takie zaświadczenie może wystawić również lekarz rodzinny.

Odmowa udzielenia przerw

Jeśli mama niezasadnie zostanie pozbawiona możliwości korzystania z przerw na karmienie może wystąpić z pozwem do sądu o ochronę swoich praw. Brak udzielenia przerwy przez pracodawcę stanowi także wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym zagrożone grzywną, co daję podstawę do zawiadomienie o tym fakcie Państwowej Inspekcji Pracy.

Do jakiego wieku dziecka przysługują pracownicy przerwy na karmienie

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

  Czy doszło do dyskryminacji w PKP Intercity S.A. na tle płci i posiłków regeneracyjnych?

  Posiłki regeneracyjne w PKP Intercity - czy tylko dla kobiet i czy doszło do dyskryminacji? Kiedy przysługuje posiłek regeneracyjny? Czy posiłki regeneracyjne są obowiązkowe? Od jakiej temperatury należy się posiłek regeneracyjny Komu należą się posiłki regeneracyjne w pracy? Jaka kwota na posiłek regeneracyjny 2024?

  REKLAMA

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Ważne: trwa protest rolników w Warszawie. Spotkanie z Marszałkiem Sejmu RP

  Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r. Rozpoczęło się spotkanie z Szymonem Hołownią. Biorą w nim udział także wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz szef sejmowej komisji rolnictwa.

  REKLAMA