Wniosek o przerwy na karmienie
REKLAMA
REKLAMA
Wniosek o przerwy na karmienie
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim często wiąże się z dużym stresem i przeorganizowaniem życia młodych mam. Część z mam podejmuje decyzje o zakończeniu naturalnego karmienia dziecka, te zaś mamy, które kontynuują karmienie dziecka piersią mogą skorzystać z uprawnienia do przerwy na karmienie dziecka piersią, wliczonej do czasu pracy.
REKLAMA
Aby wystąpić o udzielenie przerwy należy złożyć wniosek do pracodawcy ze wskazaniem, w jakim czasie mama wnosi o udzielenie przerwy na karmienie naturalne dziecka.
Długość przerw
Mamy, z którymi prowadzę szkolenia, zazwyczaj prawidłowo wskazują długość przysługującej im przerwy. W przypadku jednego dziecka przerwa wynosi 30 minut, jeśli mama karmi dwójkę dzieci i więcej - będzie to 45 minut.
Rekomendowany produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF
Liczba przerw
To, czy z przerwy na karmienie mama będzie mogła skorzystać zależy od długości dziennie wykonywanej pracy - jeśli są to 4 godziny i nie więcej niż 6 godzin to mama ma prawo do jednej przerwy. W przypadku, gdy czas pracy mamy przekracza 6 godzin dziennie, mamie przysługują dwie przerwy na karmienie.
Skrócenie czasu pracy
Mama może wykorzystać przerwy łącznie - czyli godzinę wcześniej wyjść z pracy lub godzinę później zacząć. W praktyce najczęściej następuje skrócenie czasu pracy. Dzieje się tak dlatego, że z reguły mama nie ma możliwości w ustawowym półgodzinnym czasie przerwy - dojechać do miejsca zamieszkania, nakarmić dziecko i wrócić z powrotem do pracy. Można wyobrazić sobie sytuacje, gdy ktoś będzie dowoził dziecko do miejsca zatrudnienia mamy, jednak i takie rozwiązanie może nastręczać problemy, chociażby takie prozaiczne jak znalezienie odpowiedniego miejsca do nieskrępowanego nakarmienia malucha. Z tego względu skrócenie czasu pracy mamy wydaje się spełniać założenia ustawodawcy i jest powszechnie aprobowane w środowisku pracy.
Porozmawiaj o tym na FORUM
Warto również pamiętać, że to, czy mama korzysta z tego uprawnienia, nie zależy od wymiaru etatu - tzn. od zatrudnienia na pół lub trzy czwarte etatu, ale tak jak podałam powyżej - od długości dobowego czasu pracy.
Limit czasowy korzystania z przerw na karmienie
Na warsztatach mamy często pytają do kiedy mogą korzystać z tego uprawnienia i czy przepisy określają limit wieku dziecka. Odpowiadając na to pytanie, należy podać, iż nie ma górnej granicy wieku dziecka mamy karmiącej. Każda mama wie, że decyzja w zakresie długości karmienia jest kwestią indywidualną i z reguły nie jest możliwe przewidzenie z góry daty zakończenia karmienia.
Zaświadczenie lekarskie potwierdzające fakt karmienia piersią
Mama składając wniosek o udzielenie przerwy/przerw na karmienie, nie jest zobowiązana do przedłożenia zaświadczenia od lekarza, że karmi dziecko. Jednakże pracodawca ma prawo żądać aktualnego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia dziecka piersią, nie ma wymogu przedstawiania zaświadczenia od lekarza ginekologa lub pediatry - takie zaświadczenie może wystawić również lekarz rodzinny.
Odmowa udzielenia przerw
Jeśli mama niezasadnie zostanie pozbawiona możliwości korzystania z przerw na karmienie może wystąpić z pozwem do sądu o ochronę swoich praw. Brak udzielenia przerwy przez pracodawcę stanowi także wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym zagrożone grzywną, co daję podstawę do zawiadomienie o tym fakcie Państwowej Inspekcji Pracy.
Do jakiego wieku dziecka przysługują pracownicy przerwy na karmienie
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat