REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o przerwy na karmienie

 3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec
ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego
Wniosek o przerwy na karmienie. / Fot. Fotolia
Wniosek o przerwy na karmienie. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o przerwy na karmienie może złożyć pracownica, która powróciła do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim i nadal karmi dziecko piersią. Przerwy te wliczają się do czasu pracy.

Wniosek o przerwy na karmienie

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim często wiąże się z dużym stresem i przeorganizowaniem życia młodych mam. Część z mam podejmuje decyzje o zakończeniu naturalnego karmienia dziecka, te zaś mamy, które kontynuują karmienie dziecka piersią mogą skorzystać z uprawnienia do przerwy na karmienie dziecka piersią, wliczonej do czasu pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Aby wystąpić o udzielenie przerwy należy złożyć wniosek do pracodawcy ze wskazaniem, w jakim czasie mama wnosi o udzielenie przerwy na karmienie naturalne dziecka.

Długość przerw

Mamy, z którymi prowadzę szkolenia, zazwyczaj prawidłowo wskazują długość przysługującej im przerwy. W przypadku jednego dziecka przerwa wynosi 30 minut, jeśli mama karmi dwójkę dzieci i więcej - będzie to 45 minut.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Liczba przerw

To, czy z przerwy na karmienie mama będzie mogła skorzystać zależy od długości dziennie wykonywanej pracy - jeśli są to 4 godziny i nie więcej niż 6 godzin to mama ma prawo do jednej przerwy.  W przypadku, gdy czas pracy mamy przekracza 6 godzin dziennie, mamie przysługują dwie przerwy na karmienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skrócenie czasu pracy

Mama może wykorzystać przerwy łącznie - czyli godzinę wcześniej wyjść z pracy lub godzinę później zacząć. W praktyce najczęściej następuje skrócenie czasu pracy. Dzieje się tak dlatego, że z reguły mama nie ma możliwości w ustawowym półgodzinnym czasie przerwy - dojechać do miejsca zamieszkania, nakarmić dziecko i wrócić z powrotem do pracy. Można wyobrazić sobie sytuacje, gdy ktoś będzie dowoził dziecko do miejsca zatrudnienia mamy, jednak i takie rozwiązanie może nastręczać problemy, chociażby takie prozaiczne jak znalezienie odpowiedniego miejsca do nieskrępowanego nakarmienia malucha. Z tego względu skrócenie czasu pracy mamy wydaje się spełniać założenia ustawodawcy i jest powszechnie aprobowane w środowisku pracy.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Warto również pamiętać, że to, czy mama korzysta z tego uprawnienia, nie zależy od wymiaru etatu - tzn. od zatrudnienia na pół lub trzy czwarte etatu, ale tak jak podałam powyżej - od długości dobowego czasu pracy.

Limit czasowy korzystania z przerw na karmienie

Na warsztatach mamy często pytają do kiedy mogą korzystać z tego uprawnienia i czy przepisy określają limit wieku dziecka. Odpowiadając na to pytanie, należy podać, iż nie ma górnej granicy wieku dziecka mamy karmiącej. Każda mama wie, że decyzja w zakresie długości karmienia jest kwestią indywidualną i z reguły nie jest możliwe przewidzenie z góry daty zakończenia karmienia.

Zaświadczenie lekarskie potwierdzające fakt karmienia piersią

Mama składając wniosek o udzielenie przerwy/przerw na karmienie, nie jest zobowiązana do przedłożenia zaświadczenia od lekarza, że karmi dziecko. Jednakże pracodawca ma prawo żądać aktualnego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia dziecka piersią, nie ma wymogu przedstawiania zaświadczenia od lekarza ginekologa lub pediatry - takie zaświadczenie może wystawić również lekarz rodzinny.

Odmowa udzielenia przerw

Jeśli mama niezasadnie zostanie pozbawiona możliwości korzystania z przerw na karmienie może wystąpić z pozwem do sądu o ochronę swoich praw. Brak udzielenia przerwy przez pracodawcę stanowi także wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym zagrożone grzywną, co daję podstawę do zawiadomienie o tym fakcie Państwowej Inspekcji Pracy.

Do jakiego wieku dziecka przysługują pracownicy przerwy na karmienie

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r. 15% drugiego świadczenia (po zmarłym małżonku albo własnego)

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA