REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o przerwy na karmienie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec
ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego
Wniosek o przerwy na karmienie. / Fot. Fotolia
Wniosek o przerwy na karmienie. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o przerwy na karmienie może złożyć pracownica, która powróciła do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim i nadal karmi dziecko piersią. Przerwy te wliczają się do czasu pracy.

Wniosek o przerwy na karmienie

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim często wiąże się z dużym stresem i przeorganizowaniem życia młodych mam. Część z mam podejmuje decyzje o zakończeniu naturalnego karmienia dziecka, te zaś mamy, które kontynuują karmienie dziecka piersią mogą skorzystać z uprawnienia do przerwy na karmienie dziecka piersią, wliczonej do czasu pracy.

REKLAMA

Aby wystąpić o udzielenie przerwy należy złożyć wniosek do pracodawcy ze wskazaniem, w jakim czasie mama wnosi o udzielenie przerwy na karmienie naturalne dziecka.

Długość przerw

Mamy, z którymi prowadzę szkolenia, zazwyczaj prawidłowo wskazują długość przysługującej im przerwy. W przypadku jednego dziecka przerwa wynosi 30 minut, jeśli mama karmi dwójkę dzieci i więcej - będzie to 45 minut.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Liczba przerw

To, czy z przerwy na karmienie mama będzie mogła skorzystać zależy od długości dziennie wykonywanej pracy - jeśli są to 4 godziny i nie więcej niż 6 godzin to mama ma prawo do jednej przerwy.  W przypadku, gdy czas pracy mamy przekracza 6 godzin dziennie, mamie przysługują dwie przerwy na karmienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skrócenie czasu pracy

Mama może wykorzystać przerwy łącznie - czyli godzinę wcześniej wyjść z pracy lub godzinę później zacząć. W praktyce najczęściej następuje skrócenie czasu pracy. Dzieje się tak dlatego, że z reguły mama nie ma możliwości w ustawowym półgodzinnym czasie przerwy - dojechać do miejsca zamieszkania, nakarmić dziecko i wrócić z powrotem do pracy. Można wyobrazić sobie sytuacje, gdy ktoś będzie dowoził dziecko do miejsca zatrudnienia mamy, jednak i takie rozwiązanie może nastręczać problemy, chociażby takie prozaiczne jak znalezienie odpowiedniego miejsca do nieskrępowanego nakarmienia malucha. Z tego względu skrócenie czasu pracy mamy wydaje się spełniać założenia ustawodawcy i jest powszechnie aprobowane w środowisku pracy.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Warto również pamiętać, że to, czy mama korzysta z tego uprawnienia, nie zależy od wymiaru etatu - tzn. od zatrudnienia na pół lub trzy czwarte etatu, ale tak jak podałam powyżej - od długości dobowego czasu pracy.

Limit czasowy korzystania z przerw na karmienie

Na warsztatach mamy często pytają do kiedy mogą korzystać z tego uprawnienia i czy przepisy określają limit wieku dziecka. Odpowiadając na to pytanie, należy podać, iż nie ma górnej granicy wieku dziecka mamy karmiącej. Każda mama wie, że decyzja w zakresie długości karmienia jest kwestią indywidualną i z reguły nie jest możliwe przewidzenie z góry daty zakończenia karmienia.

Zaświadczenie lekarskie potwierdzające fakt karmienia piersią

Mama składając wniosek o udzielenie przerwy/przerw na karmienie, nie jest zobowiązana do przedłożenia zaświadczenia od lekarza, że karmi dziecko. Jednakże pracodawca ma prawo żądać aktualnego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia dziecka piersią, nie ma wymogu przedstawiania zaświadczenia od lekarza ginekologa lub pediatry - takie zaświadczenie może wystawić również lekarz rodzinny.

Odmowa udzielenia przerw

Jeśli mama niezasadnie zostanie pozbawiona możliwości korzystania z przerw na karmienie może wystąpić z pozwem do sądu o ochronę swoich praw. Brak udzielenia przerwy przez pracodawcę stanowi także wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym zagrożone grzywną, co daję podstawę do zawiadomienie o tym fakcie Państwowej Inspekcji Pracy.

Do jakiego wieku dziecka przysługują pracownicy przerwy na karmienie

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

REKLAMA

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

REKLAMA

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

REKLAMA